SilverStone PF360 Soğutucu Çok Sesli Çalışıyor

Alaybeys

Decapat
Merhabalar yaklaşık 5 ay önce aldığım 3 aydır kullandığım sıvı soğutucumun sürekli yüksek sesli çalışmasından şikayetçiyim.
Sıvı soğutmamı da bilgisayarcı taktı ve kontrolcüyü takmadı böyle daha iyi kontrol edebileceğimi söyledi kendisi.
Soruna gelecek olursa benim kasam ASUS TUF Gaming GT301 önündeki 3 adet fanı çıkararak oraya yerleştirdik sıvı soğutmayı. Şimdi ise ortadaki fan dönmemeye başladı çalışmıyor aldığım yerle iletişime geçtim pek yardımcı olmadılar baştan savma çözümler önerdiler ve bize yollayın dediler. Kasayı söktüm kabloları kontrol ettim herhangi bir sıkıntı gözükmüyor. Fark ettiğim tek sıkıntı parmağımla hafif dokunduğumda diğer 2 fanın anında 2 tur atarken çalışmayan fanın hareket bile zor ettiğini fark ettim kablo dolanmış mı diye kontrol ettim herhangi bir şeye sürtmüyor takılmıyor. Şimdi diyeceksiniz ki fanlarından biri çalışmıyor sen sesin derdindesin doğrudur fakat bilgisayar ısınıyor ama fazla ısınmadığından dolayı üzerinde durmadım benim sıkıntım ses. Sürekli Turbo da çalışıyormuş gibi rahatsız edici ses geliyor ders anlatırken kameraya çok gürültü gidiyor çocuklar şikayetçi uğultudan. Al Suite 3 programını indirdim fan expert 4 Core kısmında fan tuning yaptırdığımda videolarda izlediğim kadarıyla benim fanlar stop etmiyor sadece kasanın arkasında ki egzoz fanı duruyor pompa devam ediyor çalışan 2 fan devam ediyor. Devirlerinde oynama fark edilmiyor veya ben sesten anlamıyorum. Silent'i seçiyorum anlık ses gidiyor 5-10 saniye sonra eski haline dönüyor. Görselde paylaşayım sizinle yardımcı olursanız çok memnun kalırım ses sorunum çalışmayan fan sorunum ve son olarak sıvı soğutmam olmasına rağmen boşta 50 derece civarı oyundayken 70-75 arası olması yüksek değil mi sizce? Bir sıkıntısı var sanki. Yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Sistemim.
ASUS GT301.
AMD 3700X.
B450M PRO GAMING.
Zotac 3060 Ti.
16 GB RAM G.Skill trıdentz rgp.
2 adet M.2 SSD (500GB Kingston A2000 -1 TB Samsung EVO 970)
FPS 600W PSU.
Sistemim de herhangi bir OC mevcut değildir.

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    338,8 KB · Görüntüleme: 59
  • AIO PUMP.png
    AIO PUMP.png
    205,1 KB · Görüntüleme: 48
  • Chassis Fan 1.png
    Chassis Fan 1.png
    219,9 KB · Görüntüleme: 48
  • Chassis Fan 2.png
    Chassis Fan 2.png
    240,6 KB · Görüntüleme: 48
  • Chassis Fan 3.png
    Chassis Fan 3.png
    197,7 KB · Görüntüleme: 38
  • Cpu Fan.png
    Cpu Fan.png
    202,6 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu videodan aldığım bilgiye göre fanlarınız galiba hiç durmayan türden fakat bu sıkıntı değil 600RPM de çalışsa bile neredeyse hiç ses gelmemesi lazım.
Ayrıca fanları ve aydınlatmayı kontrol edebiliyor olmanız lazım.

1613768843725.png

Fotoğrafta gördüğünüz gibi sizde ASUS TUF anakartı olduğunu varsayarak anakartın uygulaması üzerinden kontrol edebiliyor olmanız lazım. Bkz: ASUS Aura: Campaigns.
Yazılım üzerinden kontrol edemiyorsanız BIOS üzerinden fanları ayarlamayı denemenizi öneriyorum. Eğer bu işten hiç anlamıyorsanız pek bulaşmayın fakat bu günlerde BIOS menüleri cidden kullanıcı dostu olduğundan yapabilirsiniz diye düşünüyorum.
Fan çalışmama gibi bir probleminiz varsa ve kablolamada bir sıkıntı olmadığından eminseniz garantiye göndermek kesin çözüm.
Bu eşya garantideyken ucuz bir hava soğutma almak belki günü kurtarabilir. Bkz: Snowman T6 Ultra 6 İşlemci Soğutucu Fiyatları, Özellikleri ve Yorumları | En Ucuzu Akakçe. Kasanıza sığar diye düşünüyorum. Bu işlemciyi çalıştıracak en ucuz hava soğutmalardan bir tanesi. Oyun oynamanıza ve günlük işler yapmanıza yeterli olacaktır. Anladığım kadarıyla da öğretmensiniz. Ses sıkıntısı da olacağını pek sanmıyorum zaten bu hava soğutmanın RPM hızları çok yüksek değil.

Fan bağlantılarını kontrol ettiniz mi? Sıvı soğutma pompasının CPU Fan girişine takılması gerekiyor. Radyatör fanlarını birleştirip SYS Fan girişine takabilirsiniz. Sıvı soğutma pompası sürekli olarak maksimum devirde çalışır. Bu herhangi bir ses problemi yapmaz. Radyatör fanlarının tamamını tek bir girişten otomatik veya manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Söylemeyi unutmuşum çalışmayan fanım daha önceden çalışıyordu 2 haftadır çalışmamakta ve ışıklarda sıkıntı yok renk ayarı yapabiliyorum dönmeyen fan da bile.
Kabloları kontrol ettim anakartın üstünde duran ana şeyden 2 kablo çıkıyor bunların biri CPU fana takılı biride arkadaki led şeyine takılı.
Egzoz fanım ise CPU fan 2 ye takılı
Toplu led çıkışların kablosuda ekran kartına takılı görsel ile aktarıyım size inceleyin.
E4E3A999-F947-4775-859D-B2FA4E1A6150.jpeg

Dosya Ekleri

• 02E0F5B7-F655-4C95-9A8A-2710C3A2913E.jpeg
    02E0F5B7-F655-4C95-9A8A-2710C3A2913E.jpeg
    219,1 KB · Görüntüleme: 34
  • 93594C34-6FDE-4E83-9B5E-1E819EFE913B.jpeg
    93594C34-6FDE-4E83-9B5E-1E819EFE913B.jpeg
    266,2 KB · Görüntüleme: 44

Geri
Yukarı