SilverStone Tundra Fan Sesi Sorunu

Fink Ployd

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Technopat'ın sistem toplama rehberlerini izleye izleye sistem toplamaya özendim. Açıkçası sırf montajı ve kendin yapmanın vereceği keyfi düşünerek ilk kez kendim montajlayarak sistemimi oluşturdum. Fakat SilverStone Tundra kullandığım sıvı soğutmanın fanı biraz gürültü yapıyor. Aşırı olmasa da pervane kendini hissettiriyor. Boşta bile durmuyor. (işlemci sıcaklığı 30-40 derece arasında geziyor) Aşağıda sistem detaylarım var, buna göre hangi ayarları yapmalıyım BIOS'tan?

• MSI Z170A GAMING M3 DDR4 DVI HDMI GLAN (Killer) SATA EXPRESS M2 SATA3 USB3.1 ATX Anakart
  • SilverStone Tundra Serisi TD03-LITE Intel 775/115X/1366/2011 AMD AM2/AM3/FM1/FM2 Uyumlu Sıvı Soğutma Sistemi
  • Intel Skylake Core i7 6700K 4.0 GHz 8 MB LGA 1151 İşlemci

Diğer bileşenlerle ilgili soru olmadığından bunları yazdım. Yardımcı olacak arkadaşlara teşekkürler.

Sistemimin öncesi ve sonrası:

12722300_10208432668202733_776080497_o.jpg
12755038_10208432653682370_319902128_o.jpg

Emekleri ve rehberleri sayesinde oluşan bu bilgisayar için 2000'li yıllardan beri takibinde olduğum Recep Baltaş ve Ali Güngör'e teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Aynı sorunu bende yaşıyorum.Malesef herhangi bir çözümü bulamadım.Son çare fan kontrolcü sanırım.

Uygun fan kontrolcü bulamadım. Şöyle optimum ayarları yapacağına güveneceğim fan kontrolcü tavsiyeniz var mıdır? Bir de aslında sadece fan değil ses yapan, sıvı devrini yapan işlemci üzerindeki motorun vızırdaması da var. Gereksiz bir devirde çalışıyor o da. onun devirleri de var çünkü.

Fan kontrolcüyü araştırıyorum.Analog olanlardan alıcam.Sizinle paylaşırım düşündüğüm ürünü.Pompa sesi konusuna gelince bende şüphelendim,fanları durdurdum.Pompada ses yok.Sizde fanları elinizde durdurun,deneyin.Sorun radyatör peteğinden geçen hava akımının yaptığı ses.Diğer markaların sıvı soğutmalarında da acaba bu sorun yaşanıyormu?

Fan kontrolcüyü araştırıyorum.Analog olanlardan alıcam.Sizinle paylaşırım düşündüğüm ürünü.Pompa sesi konusuna gelince bende şüphelendim,fanları durdurdum.Pompada ses yok.Sizde fanları elinizde durdurun,deneyin.Sorun radyatör peteğinden geçen hava akımının yaptığı ses.Diğer markaların sıvı soğutmalarında da acaba bu sorun yaşanıyormu?

Nedense onu yapmak aklıma gelmemişti :) Şimdi fanı durdurdum dinledim fakat ses azalmadı. Tahmin ettiğim gibi benimkinde problem pompadan kaynaklanıyor. Şimdilik bir şey yapmayacağım, zaten aşırı bir sesi yok yeni sistem olduğundan canımı sıkıyor. Normal kabul edilebilir bir düzeyde. İleride sıvı soğutma sistemini yükseltirim artık. Sizin sistemde de pompada ses yoksa bile güç kaynağından emin olun. zaten iki ses yapacak eleman var, biri cpu soğutma biri power. Gelişme olursa haber verirseniz sevinirim.

Tabiki aklımdasınız.(y)Ufak sesler özellikle gece çok daha rahatsız ediyorlar.Pompa konusunda yedek soğutmanız varsa garanti şansını deneyebilirsiniz.Diğer seslerde tavsiyem tozları sık sık havayla temizlemeniz.Kasadan gelen garip sesler büyük oranda azalıyor.Bende güç kaynağı fanı tozlandığı zaman fan ve hava akışı değişik sesler çıkarmaya başlıyor.Hemen blower ile hava taarruzunu başlatıyorum.:sinsi:

Dediğiniz doğru fakat sistem henüz 1 haftalık :) Tüm problem msi'ın oto fan devir kontrollerinde saçmalaması. otomatik ayarlarda garip davrandığını bir technopat videosunda da duymuştum. bu konuda güncelleme gerekiyor demişlerdi. Şu an 35 derece 2600 rpm çalışıyor. bence gereğinden fazla.

Dediğiniz doğru fakat sistem henüz 1 haftalık :) Tüm problem msi'ın oto fan devir kontrollerinde saçmalaması. otomatik ayarlarda garip davrandığını bir technopat videosunda da duymuştum. bu konuda güncelleme gerekiyor demişlerdi. Şu an 35 derece 2600 rpm çalışıyor. bence gereğinden fazla.
Yılmaz Bey merhaba;
Kararsız kaldığımdan denemek için 2 adet fan kontrolcü sipariş ettim.Akasa ve Stw marka birisi led ekranlı diğeri sade ve şık.Ancak iki üründede sorunlar yaşadım.Akasa yuvaya tam oturmadı ve ölçüleri eşit değil,tuşlar panele sürtüyor çevirirken.Diğer led ekranlı ürün tam istediğim gibi ama malesef anlamsız bir biçimde içinden çınlama sesi geliyor ve ses fazla.Her iki ürünüde iade ettim.Amazon'dan sipariş vermeyi düşünüyorum.Resimleri ekliyorum,kulladığım kasa Corsair Air 540.
tecno1.jpg
techo 2a.jpg
techo3a.jpg
techo 4a.jpg
techo5a.jpg

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı