SIM kilitli 15 Pro vs 14 Pro

Kfl

Decapat
Katılım
26 Temmuz 2021
Mesajlar
138
Ikisi de yurt disi SIM kilitli 15 Pro vs sorunsuz 14 Pro'dan hangisini tavsiye edersiniz?(14 Pro 2500 daha pahaliya gelecek)
 
Son düzenleyen: Moderatör:
Ozellik olarak ne farklar var aralarinda
RAM
Belki de en kritik farklardan birisi ama genelde pek dikkat edilmez. Fakat birden fazla uygulama açıldığında ve çoklu işlemler yapılırken ram'iniz ne kadar fazla ise sistem ve uygulamalar da o kadar rahat çalışır ve uygulamaya döndüğünüzde baştan başlamaz. Kaldığınız yerden devam edersiniz. Apple ilk kez iPhone 12 Pro'da geçiş yaptığı ve üç nesil boyunca pro serilerinde güncellemediği ram boyutunu bu seride güncellemiştir. Yani 6 GB'dan 8 GB'a çıkmıştır. %33'lük bir artış söz konusu. 2 GB hiç de az bir fark değil. iPhone 14 Pro kullanıcıları için kötü bir gelişme diyebiliriz. Amiral cihaz alıyorsun hop bir sonraki yıl ram güncellemesi yiyorsun.

USB-C
Apple'ın ilk kez 2012'de piyasaya sürdüğü iPhone 5 modeliyle birlikte hayatımıza giren lightning portu artık yerini usb-c'ye bıraktı. Bu açıkçası ilerleyen dönemlerde iki cihaz arasında çok önemli farklar yaratacak. Usb-c her ne kadar lightning kadar sağlam bir tasarım olmasa da işlevsellik noktasında fersah fersah ileride diyebiliriz. Harici ssd bağlayabilme ve çekeceğiniz yüksek kalitede prores formatında videoları doğrudan cihaza bağladığınız ssd'ye kayıt edebilme gibi özellikler geldi. Buna ek olarak displayport desteği geldi. Bunlar daha başlangıç ve ilerleyen dönemlerde çok geniş bir aparat desteğine kavuşacak.

Titanyum Gövde
Çzellikle iPhone 14 Pro/Pro Max'in en büyük handikapı olan ağırlıkları bu seride titanyum gövdeye geçişle ciddi oranda azaldı.

A17 Pro
A16 Bionic'e göre büyük bir performans artışı getirdiğini söyleyemeyiz. Ancak oyun performansında ışın izleme konusunda gpu performansı 4 kat artırılmış durumda. Ayrıca gpu çekirdekleri 5 çekirdekten 6 çekirdeğe çıkarılmış. Bu da %20'lik performans artışı sağlamış.

Kamera
Burada çok büyük bir değişim olduğunu söyleyemeyiz ama bazı özelliklerin geliştirilmiş olduğunu görmekteyiz. Mesela prores video kaydı iPhone 14 Pro'da 4K 30FPS ile sınırlıydı fakat iPhone 15 Pro'da 4K 60FPS'e çıkarıldı. Tabi bunu harici bir bellek bağlayarak yapabiliyorsunuz. Buna ek olarak 24 megapiksel çözünürlüğünde yeni bir seçenek eklenmiş. Tüm iPhone 15 serisinde olan bu yeni çözünürlük önceki seride yok. Buna ek olarak sadece Pro Max modelinde telefoto kamera tetraprizma tasarımıyla güncellenmiş. 3x olan optik yakınlaştırma iphone 15 Pro Max'te 5x'e çıkarılmış. Normal Pro modelde herhangi bir değişim yok.

Dosya Transfer Hızı
Esasen usb-c ile gelen nimetlerden biri. Bunu ayrı bir özellik olarak yazmak gerektiğini düşündüm çünkü baz seride de usb-c portuna geçildi fakat usb arayüzü 2.0 versiyonunda bırakıldı. Pro serisinde ise 3.1 versiyona geçildi. Bu da saniyede 10 gbit/sn'ye kadar aktarım sağlıyor. Diğer bir ifadeyle baz serideki 480 mbit/sn hızındaki usb 2.0'dan 20 kat daha hızlı. Bari baz seriye 3.0 ile 5 gbit/sn verseydiniz. Böyle saçmalık görmedim. 20 yıllık teknolojiyi hala kullanıyorlar. anladık Pro cihaz farkını göstereceksiniz de diğer cihazı bu kadar gömmeye gerek yok. Gerçi son kullanıcı açısından önemli olmayan bir özellik. Telefonunu bilgisayara bağlayan kalmadı artık. herkes ya buluta ya da airdrop gibi kablosuz aktarımları kullanıyorlar.

Eylem Tuşu
iPhone 15 Pro ile birlikte artık sessize alma anahtarı yerini eylem tuşuna bıraktı. Sessize almanın yanında çeşitli fonksiyonların da atanabileceği daha işlevesel bir yapıya büründü.
 

Yeni konular

Geri
Yukarı