Simülasyon teorisi

Russell'in Çaydanlığı

Eğer ben Dünya ve Mars arasında eliptik bir yörüngede Güneş'in etrafında dönen porselen bir çaydanlık olduğunu öne sürseydim ve bu çaydanlığın en güçlü teleskoplarımızla bile tespit edilemeyecek kadar küçük olduğunu ekleyecek kadar da dikkatli olsaydım, kimse bu görüşümün tersini kanıtlayamazdı. Ama devam edip de bu savımın yanlışlanamaz nitelikte oluşundan dolayı insan aklının ondan kuşku duymasının kabul edilemez bir küstahlık olacağını söyleseydim, herkes haklı olarak saçmaladığımı düşünürdü. Ancak, eğer böyle bir çaydanlığın varlığı eski kitaplarca onaylansaydı, her cuma günü camide kutsal gerçeklik olarak öğretilseydi ve okullarda çocukların beynine kazınsaydı, onun varlığından kuşku duymak bir gariplik belirtisi olarak görülür ve o kuşkuyu duyan kişi, yakınçağda bir ruh doktoruyla, daha önceki çağlardaysa bir şeriat yargıcıyla görüştürülürdü.
Gerçekten güzelmiş. Teşekkür ederim.

Bende böyle düşünüyorum ama buna karşılık kafamda farklı şeyler üreterek bu düşünceyi kendi kendime çürütüyorum çok düşünüyorum hem de kısa bir zamanda. Sonumuz hayır olsun. Mesajlar için herkese teşekkürler tek tek okudum hepsini.

Çok düşünürsen kafayı yersin en sonunda. Bu tarz şeyleri düşünmek yanlış değil ama insan aklının sınırı bir yere kadar. Cevabını kanıtlayanadığın sorular üzerine düşünürken bir yerde dur demek lazım. Ya da çok yüzeysel düşün. Bir önceki cevabımdaki gibi.

Çok düşünürsen kafayı yersin en sonunda. Bu tarz şeyleri düşünmek yanlış değil ama insan aklının sınırı bir yere kadar. Cevabını kanıtlayanadığın sorular üzerine düşünürken bir yerde dur demek lazım. Ya da çok yüzeysel düşün. Bir önceki cevabımdaki gibi.
Kendimi durdurmaya çalışacağım. Mesajların için teşekkürler.

Gerçeği bilmek, bildiğine inanmak insan psikolojisini rahatlatan bir şey. Aslında gerçeği asla bilemeyiz ve kimse de bilmiyor. Gerçeği bilenlere din adamı denir. Mesela örnek dini bir gerçeğin dışında farklı bir bilgi edinme ve kafanı karıştırmadan huzurlu bir şekilde yaşa. Adem ve Havva'nın çocuklarının ensest ilişkisinden geldiğin bilgisi dışında başka bir bilgiye erişmeye çalışma bile, böylece huzurlu kalırsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ya da eğer istersen zincirlerini kır ve mağaradan dışarı çık.

Adem ve Havva'nın çocuklarının ensest ilişkisinden geldiğin bilgisi dışında başka bir bilgiye erişmeye çalışma bile, böylece huzurlu kalırsın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Öyle yapmaya çalışacağım belki iyi bir şey değil ama cidden bunun için uğraşacağım çünkü düşünmeye ve araştırmaya başladığım zaman kendimi durduramıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı