Sınav sıralaması neye göre hesaplanıyor?

Alperenapster

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,
Bu yıl benim lisedeki son senem. Hedefimde ise Akdeniz Tıp var. Arastirdigim kadarıyla ilk 6500 civarı bir sıralamayla buraya girilebiliyor. Merak ettiğim konu ise şu: 6500 ne demek? Yani 6500 yapmak için YGS'de ve LYS'de hangi derslerden kaçar net yapmam gerektiğini veya nasıl hesaplanacagini bilen birisi varsa şimdiden yardımları için çok teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınava yaklaşık 2-3 milyon kişi giriyor ve sizin de o üniversite ve o bölüme girebilmek için bu 2-3 milyondan 6500. kişi olmanız gerekiyor. Bu bölüm için agirlili olarak matematik ve fen çözmek gerekiyor. Fakat ben sana şu dersten şu kadar bu dersten bu kadar net yapmalısın diyemem.
Akdeniz Üniversitesi Taban Puanları Başarı Sıralaması 2014 2015 « 2015 2016 Üniversite Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Bu linkte senin girmek istediğin bölümün başarı sıralaması ve taban puanı var. Taban puanı 478 olarak gözüküyor. Senin yaklaşık 485-490 puan alman lazım. Puan hesaplanması yaparak hangi dersten ne kadar doğru yapman gerektiğini hesaplayabilirsiniz.

2015 YGS ve LYS Puan Hesaplama - (Sorubak Mobil)

Baktığıma göre en azından yani bir şansının olması için 485 falan almalısın. Diğer öğrencilerin arasından sıyrılıp avantaj yakalamak için 485 alman yeterli olur mu bilmiyorum tam olarak ama seni belli bir dereceye sokar ve hayır kaç net olması gerektiğini bilmiyorum.

6500 şu demek. Kaç puan ile gireceğini şuanda kestirmek zor. Gelen sorulara bağlı olarak değişir. Sorular kolay gelir puanlar artar. Sorular zor gelir puanlar düşer. Yani kendini şu dersten şu kadar yapacam diye şartlandırma. Önemli olan sıralama. Tam açıklayamadım ama. Diğer türlü sınav çok zor gelir YGS de moralman bitersin bi bakarsın 6000 desin. Bunun gibi.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı