Sınav stresi

Hocalar anlatıyorlar ama boşa anlatıyorlar. İlk başlarda canlı der konusunda biraz istekliydim fakat şu an bilgisayarın başına oturduğumda dersi açıyorum ve sosyale giriyorum veya oyun oynuyorum bazen İnstagram'a giriyorum artık içimdeki ders hevesi de tümüyle kaçtı sınavlarda ne yapacağım hiçbir fikrim yok...

Hocalar anlatıyorlar ama boşa anlatıyorlar. İlk başlarda canlı der konusunda biraz istekliydim fakat şu an bilgisayarın başına oturduğumda dersi açıyorum ve sosyale giriyorum veya oyun oynuyorum bazen İnstagram'a giriyorum artık içimdeki ders hevesi de tümüyle kaçtı sınavlarda ne yapacağım hiçbir fikrim yok...

Yalnız değilsin.

@DGDev neden kızgın attınki ironi yapıyorum tabii ki de gerçek değil?

Kusura bakmayın hocam ben ironi yaptığınızı bilmiyordum geri alacağım.

Hocalar anlatıyorlar ama boşa anlatıyorlar. İlk başlarda canlı der konusunda biraz istekliydim fakat şu an bilgisayarın başına oturduğumda dersi açıyorum ve sosyale giriyorum veya oyun oynuyorum bazen Instagram'a giriyorum artık içimdeki ders hevesi de tümüyle kaçtı sınavlarda ne yapacağım hiçbir fikrim yok...

Bakınca kendimi gördüm, şu anda arkada rehberlik dersi var hoca meslek seçiminde lise önemliydi işte şöyle program yapın canlı derslere ayak uydurun falan diye konuşuyor.

Arkadaşlar 83 milyonluk bir ülkede sınav olacak tabi ki eleme yapılması için, ülkedeki eğitim sistemini savunmuyorum ama 6-7 milyonluk Finlandiya eğitim sistemi ile bizi karşılaştırmak çok mantıklı bir hareket değil, sadece sınav stresi yaşayan siz değilsiniz, JP, KR, CN, UK, DE, USA, bu ülkelerin hepsinde kariyer yapmak isteyen insanlar bu sınav stresini çekip bedel ödüyorlar, hatta bizden çok daha zor ve ağır eğitim sistemleri. Evet eğitim sisteminin düzelmesi lazım, iyi değil, her yıl değişiyor fakat sürekli sızlanarak bir farkındalık yaratamazsınız, ben koşullar kötü olduğu için çok fazla sızlanan genç görüyorum, elbette ki şikayet edeceksiniz, sızlanacaksınız, fakat bu kötü koşulları çalışarak kendi lehinize çevirmezseniz oturduğunuz yerde sayarsınız. Sınav kaygısı aileden dolayı kaynaklanıyor olabilir, çok baskı uyguluyor olabilirler farkında bile olmadan, psikologla konuşun, burada verilecek tavsiyeler bir şeye yaramaz zira herkes stresli.

Arkadaşlar bu konuyu sizden öneri beklediğim için açmıştım, işin mizahı bir yana gerçekten önerilerinize ihtiyacım var.

Yapılacak tek şey var eğer sistem böyle devam ederse sonumuzu beklemek.
İşin mizahı ayrı yere gitsin önce. Bak kardeşim pandemi olduğu zaman çalışmayan bir öğrenci diyecek ee pandemi vardı o yüzden yapamadım. O zaman Galatasaray alanlar ne yaptı onlarda pandemi yok muydu?
Özet geçersem, dersine çalış konu tekrarı yap özellikle ders kitaplarından çünkü MEB sadece kitapta yazan konulardan çıkarıyor soruları.

@Uton Hocam sizde haklısınız fakat zaten ben bu konuyu eğitim sistemini kötülemek için açmadım. Ailemden ziyade ben kendim üzülüyorum kötü yaptığımda.
Zaten ortaokul basitti 95 altı ortalama yapmadım ailemden yana da baskı oluşmadı o yüzden. Fakat benim kendi içimde stres sorunum var konuyu sağlık başlığı altında mı açsaydım bilemiyorum. Sadece herkesin yaptığı gibi burada sorunuma çözüm arıyorum.

İyi forumlar.
Özet geçersem, dersine çalış konu tekrarı yap özellikle ders kitaplarından çünkü MEB sadece kitapta yazan konulardan çıkarıyor soruları.

Beni kimse anlamıyor sanırım. Ben derslerim kötü diye konu açmadım zaten derslerime çalışıyorum. Arkadaşlar sorunum ''stres''.

10. sınıfım, aynı şeyleri ortaokulda yaşıyor muydun bilmiyorum ama 9. sınıf dersleri zordur. Özellikle matematik ortaokul ile arasında uçurum var. Neden ortaokulda biraz daha zorlamadıklarını anlamıyorum liseyle aralarında uçurum var.

Yeni konular

Geri
Yukarı