11. Sınıf Stresi

Hocam şöyle söyleyeyim. 11.sınıf hayatımdaki en zor sınıftı. Hep yatarak 80 85 civarlarında taktir teşekkü gidiyordum ama 11. sınıf yatılcak gibi değil. Ben yine yattım. Sınava son gün çalıştım. Sene sonu 85 ortalamam vardı. Bu sene dershaneye başladım. Hiçbir konuyu hatırlamıyorum. En baştan anlatıyorlar tabiki. İlla bir yere gideceğiz ama benim daha fazla çalışmam gerekiyor. Karar sizin. Herşeyi açıkladım. ( Ben de MF'ciyim)
NOT: 9. sınıfta sınavlarım 97 98 80 gibi matematikte. 11.sınıfın ayrı bir zorluğu var.

Kardeşim madem sayısal derslerin iyi değil neden sayısal seçiyorsun? Bence hatandan dön ilk haftalar alan değiştirilebiliyor, başka alana yönel. Gerçekten 11'de sayısaldan eşit ağırlığa geçen sadece bizim sınıfta 6-7 kişi oldu. Ayrıca sayısal derslerin zorluğunu bizzat gördüm. İyi olduğun alanda kendini geliştirirsin.
Tabii ki öyle fakat şöyle bir durum var. En önemli şey hedef bana göre. Eşit ağırlıktan bölümlere bakıyorum bana uygun herhangi bişey göremedim. Ben kendimi bildim bileli derslere, sınavlara doğru belli çalışmadım. Acaba bu sene olur mu diye düşünüyorum. Eşit ağırlık zaten daha uygun bana.
İyi bir üniversite istiyosanız 11. sınıftan başlayın çalışmaya, 11. sınıf yazı değil. Çalışınca kendine güvenin artacağı ve vicdanın rahat olacağı için stres mtres kalmaz.
Vicdanın rahat olur diyorsun da 9-10 konuları bende yok be 🙂

Senin geçtiğin yollardan bende geçtim. Yazdıklarımı iyi oku aklına kazı, çünkü tecrübelerimi sana aktaracağım. Tabi kâle alıp almamak senin tercihin. Öncelikle yapacağın şeyi sevmelisin, sevmelisin çünkü sevmezsen yapamazsın, yapsan bile daha sonra unutursun. Dersleri merak etmelisin, mesela sodyum ile klor birleşip nasıl tuz oluyor diye kendine sorman ve kendini meraklandırman gerekiyor, işte o zaman onu asla unutmazsın. Mesela fibonacci sayılarını kim bulmuş neden kendi ismini koymuş araştır, araştır ki unutma. Derslerini sev yani ve asla öyle sıkılınca pes etme, eğer ki öyle hemen pes edersen sen bu işi unut. Dersi merak ettikten sonra devamı gelecektir elbette, ama yazayım ben genede. Dersini okulda düzgünce dinle, diğer kötü arkadaşlara uyup kaytarma, eve gelince tekrar et unutma. Okuldan ayrı defter tut, ve önemli bilgileri bu deftere yaz. Takıldığın zaman defteri aç kopya çek. Takıldığın konuyu haftasonu otur baştan sona çalış öğren. Ve arada sırada o konuya dönüp bakmayı unutma. İşin sırrı sevmek ve merak etmekte sen sadece sev ve merak et inan bana gerisi gelecek güzel kardeşim, tecrübelerimi aktarıyorum sana ve sabret :)

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı