Sınav yılları bilgisayarda oynamak

isimsizyerli

Centipat
Arkadaşlar, ben 11. sınıf öğrencisiyim. COVID-19 virüsünden dolayı evdeyim. Bilgisayar almaya karar verdik ve aynı amanda oyun oynatabilen bir kasa almak istiyorum. Sizce bu seneler bilgisayar oynamak ne kadar doğru? Normalde asosyal bir insan veya oyunları çok seven manyak bir insan değilim. Futbol oynamayı çok seviyorum ama koronadan dolayı korkuyorum ve evde tıkalı kaldım. Canım çok sıkılıyor. Bir fen lisesi öğrencisiyim ama canım sıkılıyor. Aynı zamanda 5000 TL'lik bir laptop alacağıma İncehesap'tan 3000-3500 arası bir kasa almak istiyorum. Çünkü laptop 2-3 yıl sonra bana yetersiz kalacak. Aynı zamanda ilk defa bilgisayar alacağım. Kendim karar verince bazı şeyleri başarıyorum ama karar vermekte sıkıntı yaşıyorum. Sizce 11. sınıfta PC almam doğru mu? Laptopa paramı ziyan etmek istemiyorum. Ve sadece çevrimdışı oyunlar mı oynayayım? Saat 14.30'a kadar uzaktan eğitimim var 8 saat. Daha sonra en az 5-6 saat ders çalışsam, 1-2 saat oynasam bana ne zararı olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hedefine ve sana bağlı. İyi bir yer istiyorsan tavsiyem şu an Online dersler için APU tarzı bir şey alman. Üniversitede de 2. sınıfa geçtiğinde sana gereken bir şey olursa alırsın. İlk sınıfta bilgisayar mühendisliğinde bile bilgisayar şart değil desek yeridir. Bilgisayar üzerinden yapılacak şeyler herhangi bir bilgisayarın rahatlıkla yapacağı şeyler oluyor.

Dinlenmek için arada hafif hikayeli oyunlar oynayabilirsiniz. Saatlerce ders çalışıp, dinlenmeden, eğlenmeden yeniden ders çalışırsanız, o çalışmanın bir yararı olmaz. Akşamları bir iki saat oynarsanız ve Online oyun oynamazsanız bir sıkıntı olmaz. Arkadaşlarla da girmeyin Online oyunlara çünkü bağımlılık yapıyor. Ama çerezlik oyunlara girebilirsiniz. Ayrıca gün içinde saatlerce çalışmayın, dersleri dersten hemen sonra tekrar edin ve gerektiği kadar çalışın, dediğim gibi çok çalışma da başarıyı getirmez çok sıkılırsınız. Ayrıca ders dinleme derse girmek vs. gibi işler için kendinize özel bilgisayarınız olur. Hafif oyun derken açık dünya oyunlar oynamayın. Metro 2033 tarzı oyunlar olabilir.

Hedefine ve sana bağlı. İyi bir yer istiyorsan tavsiyem şu an Online dersler için APU tarzı bir şey alman. Üniversitede de 2. sınıfa geçtiğinde sana gereken bir şey olursa alırsın. İlk sınıfta bilgisayar mühendisliğinde bile bilgisayar şart değil desek yeridir. Bilgisayar üzerinden yapılacak şeyler herhangi bir bilgisayarın rahatlıkla yapacağı şeyler oluyor.

Ben şu an lisedeyim ve eğer tecrüben varsa tavsiye eder misin? Ben PC önerisi değil de almam doğru mu diye soruyorum. Teşekkür ederim.

Ben şu an lisedeyim ve eğer tecrüben varsa tavsiye eder misin? Ben PC önerisi değil de almam doğru mu diye soruyorum. Teşekkür ederim.
Ben sana PC önerisi yapmadım zaten. Ben senin yerinde olsam şu an elimde hiç bilgisayar yoksa olabilecek en ucuz haliyle nefes alan bir bilgisayar alırdım. Onunla ödevimdir, dizi/film izlememdir neyse yapardım. Üniversitede güçlü bilgisayara ihtiyacın olursa alırsın. Olmazsa, rahat bölümün varsa yine alırsın. Oradan sonrası rahat. Şu an açıkçası öyle bir bilgisayar alıp 1-2 saat oynamak bana saçma geliyor. Ki 5-6 saat çalışmak her yiğidir harcı değildir. O kadar süre ders başında otursan da yarısında duvara bakarsın bence.

Dinlenmek için arada hafif hikayeli oyunlar oynayabilirsiniz. Saatlerce ders çalışıp, dinlenmeden, eğlenmeden yeniden ders çalışırsanız, o çalışmanın bir yararı olmaz. Akşamları bir iki saat oynarsanız ve Online oyun oynamazsanız bir sıkıntı olmaz. Arkadaşlarla da girmeyin Online oyunlara çünkü bağımlılık yapıyor. Ama çerezlik oyunlara girebilirsiniz. Ayrıca gün içinde saatlerce çalışmayın, dersleri dersten hemen sonra tekrar edin ve gerektiği kadar çalışın, dediğim gibi çok çalışma da başarıyı getirmez çok sıkılırsınız. Ayrıca ders dinleme derse girmek vs. gibi işler için kendinize özel bilgisayarınız olur. Hafif oyun derken açık dünya oyunlar oynamayın. Metro 2033 tarzı oyunlar olabilir.

Öncelikle hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Bir de tecrübesi olanlar varsa onlarında ağzından duymak isterim. 5-6 saat ders çalışma sebebim artık kendimi yazılım mühendisliği kazanacak seviyeye getirmek istiyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim.
Ben sana PC önerisi yapmadım zaten. Ben senin yerinde olsam şu an elimde hiç bilgisayar yoksa olabilecek en ucuz haliyle nefes alan bir bilgisayar alırdım. Onunla ödevimdir, dizi/film izlememdir neyse yapardım. Üniversitede güçlü bilgisayara ihtiyacın olursa alırsın. Olmazsa, rahat bölümün varsa yine alırsın. Oradan sonrası rahat. Şu an açıkçası öyle bir bilgisayar alıp 1-2 saat oynamak bana saçma geliyor. Ki 5-6 saat çalışmak her yiğidir harcı değildir. O kadar süre ders başında otursan da yarısında duvara bakarsın bence.

Ama laptop ta saçma değil mi 5000 TL verip düşük seviye almak.
Union 2200 [Bafır] | R5 3400G Vega 11 GPU 8GB DDR4 240GB SSD Gaming PC - incehesap.com link paylaşmak yasakmı bilmiyorum ama böyle bir şey mesela.

Kendini ödüllendirmen daha iyi olur bence. Ben de 12. sınıfım günde minimum 4 saat ders çalışıyorum, ders bittikten sonra sadece 45 dakika oyun oynuyorum. Bağımlılık yapan ya da bilgisayarı kapattığında aklında kalan bir oyun oynamazsan iyi olur. Left 4 Dead 2 oynuyorum ben sadece ama arkadaşlarımla falan değil. Rastgele bir oyuna giriyorum genelde yabancılar oluyor zaten. Bu arada bilgisayarı bu sene aldık çünkü 12 senelik masaüstüm artık Youtube videolarında bile kasıyordu, telefondan izleyerek de rahat edemiyordum. Bilgisayar alacaksan bağımlılık yapabileceğini düşündüğün oyunları yükleme.

Öncelikle hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Bir de tecrübesi olanlar varsa onlarında ağzından duymak isterim. 5-6 saat ders çalışma sebebim artık kendimi yazılım mühendisliği kazanacak seviyeye getirmek istiyorum. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Ama laptop ta saçma değil mi 5000 TL verip düşük seviye almak.
Union 2200 [Bafır] | R5 3400G Vega 11 GPU 8GB DDR4 240GB SSD Gaming PC - incehesap.com link paylaşmak yasakmı bilmiyorum ama böyle bir şey mesela.
Taşınabilir olduğu için o şekilde, eğer yazılım mühendisliği tercih edeceksen laptop alman daha iyi olur veya bölümü kazandığında kasayı satıp laptop alabilirsin.

Kendini ödüllendirmen daha iyi olur bence. Ben de 12. sınıfım günde minimum 4 saat ders çalışıyorum, ders bittikten sonra sadece 45 dakika oyun oynuyorum. Bağımlılık yapan ya da bilgisayarı kapattığında aklında kalan bir oyun oynamazsan iyi olur. Left 4 Dead 2 oynuyorum ben sadece ama arkadaşlarımla falan değil. Rastgele bir oyuna giriyorum genelde yabancılar oluyor zaten. Bu arada bilgisayarı bu sene aldık çünkü 12 senelik masaüstüm artık YouTube videolarında bile kasıyordu, telefondan izleyerek de rahat edemiyordum. Bilgisayar alacaksan bağımlılık yapabileceğini düşündüğün oyunları yükleme.

CS. GO gibi oyunlar düşünüyordum ama Online oyun yerine CoD, pes aynı zamanda kardeşim istediği için GTA 5. senin ortalama derslerin nasıl yani. Çok etkisi oldu mu?
Taşınabilir olduğu için o şekilde, eğer yazılım mühendisliği tercih edeceksen laptop alman daha iyi olur veya bölümü kazandığında kasayı satıp laptop alabilirsin.

Eğer gerkirse kazandığım zaman işleyişe göre alacağım. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı