Sınava kadar TYT ve YDT biter mi?

Paradox_xeno

Hectopat
Ezberim iyidir ve İngilizce konuşmayı seviyorum. Onun dışında liseyi açıktan okuduğum için derslerle aram hiç yok diyebilirim. Sınava kadar TYT'den en azından geçerli sayılabilecek bir not alıp YDT'den ise güzel bir not alabilir miyim sizce? İngilizce seviyem B1 ya da B2 olabilir.

Hocam YDT hakkında bilgim yok fakat daha önce hiç TYT denemesi yaptınız mı? Yaptıysanız ne zaman yaptınız? Kaç net geldi? Şuan TYT hakkında ne biliyorsunuz?

Hocam YDT hakkında bilgim yok fakat daha önce hiç TYT denemesi yaptınız mı? Yaptıysanız ne zaman yaptınız? Kaç net geldi? Şu an TYT hakkında ne biliyorsunuz?

Hocam şunu söyleyeyim ben denemeyi bırak 3 yıldır kitap yüzü açmadım. Sınavlarım hep Online yapıldığı için yatarak liseyi bitirdim. Şu an ise üniversiteye girmek istiyorum ve tek kendime güvendiğim konu ingilizcedir. TYT'yi bir şekilde atlatıp YDT'ye girmek istiyorum.

Hocam şunu söyleyeyim ben denemeyi bırak 3 yıldır kitap yüzü açmadım. Sınavlarım hep Online yapıldığı için yatarak liseyi bitirdim. Şu an ise üniversiteye girmek istiyorum ve tek kendime güvendiğim konu ingilizcedir. TYT'yi bir şekilde atlatıp YDT'ye girmek istiyorum.
Hocam o zaman dört aydan kısa bir sürede ne yapabilirseniz kâr gözüyle bakın. Öncelikle Türkçe paragraf çözmeye başlayın. Zaten konu öğrenmeden en rahat yapılabilecek ders o. Fende bazı temel konulara bakmaya çalışın. 9. sınıfın ilk başlarındaki konular. Hem kolay hem de net getirebilecek türden. Matematikte problem çözmek gerekiyor gerçekten. Bazı birkaç basit konu daha var mantık gibi. Sosyalde ise tarih kısmından 2 tane İnkılap Tarihi dersinden soru geliyor eğer 8. sınıftan hatırlıyorsanız yaparsınız. Bazı soruları ise paragraf gibi oluyor. Dinde kavram bilmek gerekiyor bazı sorularda. Ortalama 2-3 tane kavram sorusu çıkıyor. Diğerleri ise paragraf gibi. Felsefe de dinle aynı şekilde. Coğrafya da ise bilgi gerekiyor. Şimdiden TYT denemesi çözmeye başlayın ki sınavda yetiştirememe riskini en aza indirin. Başka sorunuz varsa yazabilirsiniz her zaman bu konunun altına.

Hocam o zaman dört aydan kısa bir sürede ne yapabilirseniz kâr gözüyle bakın. Öncelikle Türkçe paragraf çözmeye başlayın. Zaten konu öğrenmeden en rahat yapılabilecek ders o. Fende bazı temel konulara bakmaya çalışın. 9. sınıfın ilk başlarındaki konular. Hem kolay hem de net getirebilecek türden. Matematikte problem çözmek gerekiyor gerçekten. Bazı birkaç basit konu daha var mantık gibi. Sosyalde ise tarih kısmından 2 tane inkılap tarihi dersinden soru geliyor eğer 8. sınıftan hatırlıyorsanız yaparsınız. Bazı soruları ise paragraf gibi oluyor. Dinde kavram bilmek gerekiyor bazı sorularda. Ortalama 2-3 tane kavram sorusu çıkıyor. Diğerleri ise paragraf gibi. Felsefe de dinle aynı şekilde. Coğrafya da ise bilgi gerekiyor. Şimdiden TYT denemesi çözmeye başlayın ki sınavda yetiştirememe riskini en aza indirin. Başka sorunuz varsa yazabilirsiniz her zaman bu konunun altına.

Hocam benim YDT girmek için TYT'den hangi dersten kaç tane net yapmam lazım?

Sınava kadar TYT'den en azından geçerli sayılabilecek bir not alıp YDT'den ise güzel bir not alabilir miyim sizce?
Güzel nottan kastınız nedir bilmiyorum ama YDT'de ne kadar iyi yapsanız da TYT olmadan bu işler çok zor. Dediğiniz gibi liseyi yatarak bitirdiginize ve kitap acmadiginiza göre açıkçası kalan süre zarfında iyi bir not getiremezsiniz. Yine de okumaya niyetiniz varsa sınava kadar elinizden gelen çabayı gösterin. Sınav sonucunuza göre begenmezseniz isterseniz bir sene daha hazirlanirsiniz.

Türkçe'deki soruların çoğu paragraftir. Bilgi gerektirmez, okuduğunuzu anlamak önemli olandır. Düzenli olarak paragraf çözün. Sosyal tarafında da yine soruların çoğu yoruma dayalıdır, birazı da genel kültürdur. Matematik tarafında da en azından temel 4 işlem ve rasyonel sayılarla ilgili hesaplama sorularını yapmaya gayret edin. Fen tarafında en kısa ve kolay ders kimyadir bana göre. Kimyaya odaklanın. Ezberiniz iyiyse Biyolojiden de güzel netler gelir. Fizik zor, kuvvet ve hareket ile ilgili her sene gelen çıkmış sorulara bakın. Fizik konuları yetişmez.

Hocam mesela şimdi ben Japonca öğretmenliği bölümü okumak istiyorum. Benim şöyle güzel bir not almam gereken şey sadece YDT değil mi? TYT'den ortalamanın bir tık altı alsam YDT'den de güzel sayılabilir bir not alsam istediğim bölüme giremiyor muyum? Zaten istediğim bölümü seçen de çok yok.

Hocam mesela şimdi ben Japonca öğretmenliği bölümü okumak istiyorum. Benim şöyle güzel bir not almam gereken şey sadece YDT değil mi? TYT'den ortalamanın bir tık altı alsam YDT'den de güzel sayılabilir bir not alsam istediğim bölüme giremiyor muyum? Zaten istediğim bölümü seçen de çok yok.
Merhaba, araştırdığıma göre istediğiniz bölüm sadece bir üniversitede mevcut. İstediğiniz bölüme gitmek için yapmanız gereken net sayısını çeşitli sitelerden hesaplayabilirsiniz. YÖK Atlas üzerinden baktığıma göre ortalama olarak yazıyorum;

Türkçe: 30 net
Sosyal: 13 net
Matematik: 2-3 net
Fen: 2-3 net
YDT: 68 net

Bu netleri yaparsanız istediğiniz bölüme girebilirsiniz.

Geri
Yukarı