Çözüldü Sınavsız 2. üniversite olayı nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

anifraxe

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba, sorumu tam olarak anlaşılır bir şekilde sorabilmek için biraz baştan anlatmam gerekiyor hemen hızlı bir özet geçiyorum:

Ben liseden muhasebe mezunuyum, bu yüzden üniversite'de direkt + puan ile birlikte muhasebe bölümü yazmıştım. 1.senemi bitirdikten sonra yatay geçiş ile başka bir üniversitenin bilgisayar programcılığı bölümüne geçiş yaptım.

Bu sene hayırlısıyla bitiriyorum bu bölümü. Aklıma şu takıldı:

Muhasebeyi bitirmeden bu bölümü okuduğum için pişmanım, keşke muhasebede kalan 1 seneyi de bitirip bu bölümü okusaydım diyorum 2 tane diplomam olmuş olurdu diye.

Sonrasında sınavsız 2.üniversite diye bir şey duydum. Fakat tam anlayamadım.

Sorularım:

1. sorum: Ben bu üniversiteyi bitirdikten sonra sınavsız bir şekilde muhasebe bölümüme devam edebilir miyim? Devam edersem 2.sınıftan başlayabilir miyim? Çünkü 1 seneyi bitirdiğim zaman kaldığım hiçbir ders yoktu. 1.senenin 2 dönem derslerinin hepsinden geçtim.

2. sorum: Eğer sınavsız 2.üniversite olayından faydalanamıyorsam meslek lisesi mezunu olduğumdan dolayı sınavsız bir şekilde yine de bu bölümü okuyabilme imkanım var mıdır?

3.sorum: Bu sınavsız 2.üniversite olayı her üniversite'de geçerli mi yoksa belli üniversiteler mi? İnternette baktığımda Anadolu Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim/AÖF bölümlerinde yazılar buldum fakat tam anlayamadım onları da.

Çözüm
1. sorum: Ben bu üniversiteyi bitirdikten sonra sınavsız bir şekilde muhasebe bölümüme devam edebilir miyim? Devam edersem 2.sınıftan başlayabilir miyim? Çünkü 1 seneyi bitirdiğim zaman kaldığım hiçbir ders yoktu. 1.senenin 2 dönem derslerinin hepsinden geçtim.

Bitirmenize gerek yok. AÖF için geçerli olacak şekilde sınavsız 2 yıllık bölüm tercih edebilirsiniz çünkü okuduğunuz bölüm 2 yıllık. 2. sınıftan başlayamazsınız bu durumda.

2. sorum: Eğer sınavsız 2.üniversite olayından faydalanamıyorsam meslek lisesi mezunu olduğumdan dolayı sınavsız bir şekilde yine de bu bölümü okuyabilme imkanım var mıdır?

Sınavsız olmaz. Ancak AÖF olarak oluyor.

3.sorum: Bu sınavsız 2.üniversite olayı her üniversite'de geçerli mi yoksa belli üniversiteler mi? İnternette baktığımda Anadolu Üniversitesi ile İstanbul Üniversitesi uzaktan eğitim/AÖF bölümlerinde yazılar buldum fakat tam anlayamadım onları da.

Anadolu, İstanbul ve Atatürk AÖF için geçerli.

Bitirmenize gerek yok. AÖF için geçerli olacak şekilde sınavsız 2 yıllık bölüm tercih edebilirsiniz çünkü okuduğunuz bölüm 2 yıllık. 2. sınıftan başlayamazsınız bu durumda.

Çözüm

Anladım, teşekkür ederim ilginiz için. Teyit etmek için bir şey soracağım size;

Daha önce bahsi geçen bölümde 1 senemi bitirmiştim ben. Bu bölümü okuyacağım okulda eğer müfredat uygunsa ben daha önce gördüğüm, geçtiğim derslerden muaf sayılamam mı? Muaf sayılırsam 1.senede almam gereken AKTS ve krediler dolu olursa direkt 2. sınıftan başlamam mümkün olmuyor mu? Umarım aklımda ki soruyu net bir şekilde sorabilmişimdir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de bu konuda bir şey merak ediyorum.
Halihazırda Marmara Üniversitesi öğrencisiyken 2. üniversite olarak AÖF de bilgisayar programcılığına başladım. Ancak daha sonra Marmara Üniversitesindeki bölümü bırakmak zorunda kaldım. Bu durumda 2. üniversiteden mezuniyetimde herhangi bir problem yaşama ihtimalim var mı? Çünkü 2. üniversite hakkını bana kazandıran 1. üniversiteyi bırakmış durumdayım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende bu konuda bir şey merak ediyorum.
Hali hazırda Marmara üniversitesi öğrencisiyken 2. üniversite olarak AÖF de bilgisayar programcılığına başladım. Ancak daha sonra Marmara üniversitesindeki bölümü bırakmak zorunda kaldım. Bu durumda 2. üniversiteden mezuniyetimde herhangi bir problem yaşama ihtimalim var mı? Çünkü 2. üniversite hakkını bana kazandıran 1. üniversiteyi bırakmış durumdayım.
Anadolu Üniversitesinin sitesinde şöyle bir şey buldum:

İkinci Üniversite kaydı için diğer üniversitemde kayıt yenilemeli miyim?

Herhangi bir yükseköğretim programında kayıtlı olduğunuz ancak ilgili öğretim yılında kayıt yeniletmediğinizi belirten öğrenci durum belgesiyle kayıt yaptırabilirsiniz. Aktif öğrenci olmanız gerekmemektedir.

Bundan anlaşılacağı üzere bir sıkıntı teşkil etmez diye düşünüyorum.

Anladım, teşekkür ederim ilginiz için. Teyit etmek için bir şey soracağım size;

Daha önce bahsi geçen bölümde 1 senemi bitirmiştim ben. Bu bölümü okuyacağım okulda eğer müfredat uygunsa ben daha önce gördüğüm, geçtiğim derslerden muaf sayılamam mı? Muaf sayılırsam 1.senede almam gereken AKTS ve krediler dolu olursa direkt 2. sınıftan başlamam mümkün olmuyor mu? Umarım aklımda ki soruyu net bir şekilde sorabilmişimdir.

Rica ederim. Muaf olamıyorsunuz. Benzer durum yaşadım. Aynı dersleri iki kez almış oldum boş yere. Sadece yabancı dil, Türk dili ve inkılap dersinden muaf olabilirsiniz.

Ben de bu konuda bir şey merak ediyorum.
Halihazırda Marmara Üniversitesi öğrencisiyken 2. üniversite olarak AÖF de bilgisayar programcılığına başladım. Ancak daha sonra Marmara Üniversitesindeki bölümü bırakmak zorunda kaldım. Bu durumda 2. üniversiteden mezuniyetimde herhangi bir problem yaşama ihtimalim var mı? Çünkü 2. üniversite hakkını bana kazandıran 1. üniversiteyi bırakmış durumdayım.

Bildirirseniz sorun olmaz.

Rica ederim. Muaf olamıyorsunuz. Benzer durum yaşadım. Aynı dersleri iki kez almış oldum boş yere. Sadece yabancı dil, Türk dili ve inkılap dersinden muaf olabilirsiniz.
Bu olay sınavsız 2. üniversite için geçerli değil mi? Normal şekilde sınava girip bölümü kazansam yine sadece o derslerden mi muaf olabiliyorum? İnternette araştırdığıma göre sınavsız 2.üniversitede sadece dediğiniz derslerden muaf sayılabiliyormuşuz diye anladım.

Bu olay sınavsız 2. üniversite için geçerli değil mi? Normal şekilde sınava girip bölümü kazansam yine sadece o derslerden mi muaf olabiliyorum? İnternette araştırdığıma göre sınavsız 2.üniversitede sadece dediğiniz derslerden muaf sayılabiliyormuşuz diye anladım.

Normal şekilde sınava girip bölümü kazansanız örgün üniversitelerde dersleri saydırıyorsunuz fakat AÖF'te bu 3 ders hariç olmuyor. Saçma tabii.

Geri
Yukarı