Sınıfı ve rehber öğretmeni sevmemek

Öğretmenlerin de seni sevmiyor diyelim, bu yüzden senin sınıfını mı değiştirsin. Öğretmenini sev ya da sevme, dersini dinle evde tekrarını yap. Matematik zor derstir. Genelde bu derslerin öğretmenleri sevilmez. Resim, müzik, beden gibi boş derslerin öğretmenleri ise öğrenciler gözünde kral olur.
Evde günü gününe tekrarımı yapıyorum. Hoca matematikçi ve sınıf rehber öğretmeni olduğu için haftanın her günü dersimiz var. Ayrıca cumartesi günleri de dersin devamı, pekiştirmesi olsun(!) diye sınıfça aynı hocayı okul kursunda seçerek büyük bir hata da yapmış olduk.
Böyle cevap vermeseydiniz keşke. Çünkü o dersler boş değildir. Aksine bazısı sanat, bazısı spordur. Fakat öğretmenliği resmi kurallara göre değilde, kafasına göre yapan öğretmenler ayrı.

Sen Instagram'dan kafanı kaldırıp, grubunu sessize alırsan sende o hocadan yararlanırsın. Gerçekten sıkıntılıysa bildirirsin idareye.
Sosyal medya hesabı kullanmıyorum. Whatsapp'ım her zaman sessizde zaten. Ayrıca hoca da sıkıntı çıkmasın diye tartışmalarda hep alttan alan taraf oluyor. Yani şikayet edebileceğimiz veya sesimizi duyurabileceğimiz somut bir bahane yok.

Bahane üretmekteki amaç nedir bunu anlamadım. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Fen lisesinde okuyorsan öğretmenler belirli sınav ile belirli potansiyelin üstündekiler gelmekte. Normal lise ise zaten çok farklı bir şey bekleyemezsin.

Evde de derslerine çalışmaya devam et. Yaptığın bana göre doğru davranış değil. Kendin öğretmen olduğunu aynı durumu senin öğrencilerin sana karşı yaptığını düşün. Ki burada belirttiğin üzere öğretmenin art niyetli bir davranışı da yok.

Burada diğer derslerin tamamen boş olduğunu belirtmedim. Sadece ana dersler zordur ve bu derslerin öğretmenleri pek sevilmez. Bence öğretmen bulabildiğine sevin derim. Lisede iken benim bir yıl boyunca matematik öğretmenim yoktu. Ortaokulda ingilizce öğretmenim yoktu. Halen doğuda okuyanlar bununla çok karşılaşır, çoğu öğretmenler yok veya ücretli öğretmenler ile dersler telafi edilir. Fakat bu ücretli öğretmenler iki yıllık yüksek okul mezunu, dersle hiç alakası olmayan kişiler de olabilmekte.

Yaşınız gereği olgun düşünemiyorsunuz ama elinizdeki mevcutları değerlendirin. Kendinizi tamamen zıtlaştırırsanız kendiniz kaybedersiniz.

Bahane üretmekteki amaç nedir bunu anlamadım. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Fen lisesinde okuyorsan öğretmenler belirli sınav ile belirli potansiyelin üstündekiler gelmekte. Normal lise ise zaten çok farklı bir şey bekleyemezsin.

Evde de derslerine çalışmaya devam et. Yaptığın bana göre doğru davranış değil. Kendin öğretmen olduğunu aynı durumu senin öğrencilerin sana karşı yaptığını düşün. Ki burada belirttiğin üzere öğretmenin art niyetli bir davranışı da yok.

Burada diğer derslerin tamamen boş olduğunu belirtmedim. Sadece ana dersler zordur ve bu derslerin öğretmenleri pek sevilmez. Bence öğretmen bulabildiğine sevin derim. Lisede iken benim bir yıl boyunca matematik öğretmenim yoktu. Ortaokulda ingilizce öğretmenim yoktu. Halen doğuda okuyanlar bununla çok karşılaşır, çoğu öğretmenler yok veya ücretli öğretmenler ile dersler telafi edilir. Fakat bu ücretli öğretmenler iki yıllık yüksek okul mezunu, dersle hiç alakası olmayan kişiler de olabilmekte.

Yaşınız gereği olgun düşünemiyorsunuz ama elinizdeki mevcutları değerlendirin. Kendinizi tamamen zıtlaştırırsanız kendiniz kaybedersiniz.
Hocam sınıfın çoğu hocayı gerek ders anlatışı gerekse ders içi davranışları yüzünden sevmiyor. Memnun değiliz. Okulumuzda öğretmen sıkıntısı yok bolca matematikçi var elbet biri girer. Diğer sınıflara başka hocalar giriyor. Bize ise 12. sınıfın sonuna kadar sıkıntılı olduğumuz bir hoca gelecek. Hem de sınıf rehber öğretmeni olarak. Belki benden yaşça üstün olduğunuz için daha akl-ı selim düşünüyor olabilirsiniz ama durumumuzu yaşayan anlayabilir diye düşünüyorum. Hocayla aramızda yaşanan sorunlar dışarıdan bakılınca normal gelebilir ama ders esnasında dersten koparabiliyor. Matematiği sevmeme rağmen dersi dinleyesim bile gelmiyor. Bu da evde konuyu anlayabilmek için daha çok gayret ederek daha fazla çalışmamı gerektiriyor. Bu sefer de dersi derste anlamama rağmen diğer derslere olan çalışma süremi de etkiliyor.

Dostum arkadaşın demek istediği şey heralde, tabi buda öğretmenin yapısından dolayı, tarzından dolayı olabilir, misal kimi hoca ders işlerken herkesin dikkatini kendine çeker yani dersi ona göre anlatır,kimi hoca da sanarsın dersi öğrenciye anlatmaya değil kendisine anlatıyormuş, kendisi işliyormuş gibi kimseyi önemsemeyen, yani misal öğrencinin dersle ilgisi yok diyelim Matematik zor ders diye, o tür kişileri hiç önemsemez dersini işlemeye devam eder. Dersi anlayan, dersle ilgilenen kaç kişi varsa sınıfta onlarla birlikte ders işlemeye devam eder. Bizim okulda da var bu dediğim tarzda tabi meslek lisesi olduğundan kültür dersleri ikinci planda olduğundan olabilir. 11. Sınıfa gidiyorum ben bu arada, 3 tane ders hariç bunlar da alan dersleri Genel Muhasebe, Bilgisayarlı Muhasebe, Maliyet Muhasebesi hariç hiç bir dersi dinleyen olmuyor, hocada birşey demiyor, benle beraber 2-3 kişi dinliyor 20 kişilik sınıfta dersi, hocadan hocaya değişiyor, kimi hocanın dersinde telefonla oynanıp sohbet ediliyor,kimiside müsade etmediği için uyuyorlar ama hocalar kendi aralarında şok toplantısı yapıyor, sınıfın durumu hakkında bizim sınıfı hiç kötülememiş hiçbir hoca ilginç değil mi ?

Dersi anlatamıyor. Sevdiği birkaç öğrenci dışında sınıfla ilgilenmiyor. Ders esnasında öğrenci kayırıyor. Sevdiği öğrencisiyle konuşurken diğerlerini pek görmüyor. Yeterli geliyor bu sebepler bana.
Şu cümlelerde aynı bizim eski hocayı gördüm. Allah yardımcın olsun.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı