Sinir nasıl kontrol edilir?

OLDüyedir3

Hectopat
Normalde zaman kaybettiğimi biliyorum sinirli iken, bir konuda o an ki sinirim ile bir şey yapınca zararla oturucağımın da bilincindeyim, ve sakin iken kendime sinirlenme, zaten bir anlamı yok vs. diyorum, ama sinirli olunca bunların hiçbirini sayamıyorum, derin derin nefes almaya başlıyorum sinirden, o an zararlı çıkacağımın bilincin de olsam bile yapmıyorum, kendime yapınca şimdi veya sonra ne olacak, ne anlamı var? Diyorum, ama sinir olunca hiçbiri işe yaramıyor, kendim bunların olacağını bilsem de olmuyor, sinirimi nasıl kontrol edebilirim? Sizin kendiniz için iyi ve işe yarar bulduğunuz bir teknik var ise bana anlatabilir misiniz? Veya psikolog veya o tarz şeyler var ise tavsiyeleriniz neler olur? Çoğu zaman sinirlendiğim konu da, sakinleştikten sonra hatalıysam hatamı kabullenebiliyorum, veya ben buna niye bu kadar tepki gösterdim diyebiliyorum, sinirliyken mantıksız sözler söylüyorum, söylerken mantıksız olduğunu da biliyorum, ama sinir olunca düşünmeden konuşuyorum.

Son düzenleme:
Sayın sinirini kontrol edemeyen insanlar size soruyorum, sinirinizi kontrol edemediğinizde ne oluyor? 10 kişiye tek dalıp hepsini tokatlıyor musunuz? Ergenlikten çıktığınızda düzelirsiniz :p

Sayın sinirini kontrol edemeyen insanlar size soruyorum, sinirinizi kontrol edemediğinizde ne oluyor? 10 kişiye tek dalıp hepsini tokatlıyor musunuz? Ergenlikten çıktığınızda düzelirsiniz :p
İnsanlarla dalga geçiyorsun fakat o her akşam saat 7 de açtığın televizyondaki haberlerde millet akrabasını karısını çocuğunu pompalıyla vuruyor sonra da kendini vuruyor ya, ha o işte onun ismi sinir. Sen sanıyorsun herkesin hayatı seninki gibi. Sinirin belli bir dozajın üzerine çıkınca psikolojik eğitim almamışsan o sinir sana her şeyi yaptırabilir.

Bu sorunu yaşayan arkadaşlara uyarım ise. Sinir ve öfkeyi kontrol etmeye çalışmamanız. Evet yanlış duymadınız. Eğer siz sinirlenmemeye çalışırsanız daha çok sinirleneceksiniz. Bunun yerine davranışlarınızla ilgilenmeniz. Nasıl tarif etsem. Bu tür sorunlar sebep olduğu sonuçtan beslenir. Yani siz bir dilenciye para vermeye devam ettikçe o dilenci sizin peşinizde dolanır. Para vermeyi keserseniz bir süre sonra gider. Öfkenin ve sinirin sizde sonuç doğurmasına izin vermeyin. Biliyorum çok zor. Öfkeli bi insanın gözü hiçbir şey görmez gibi gözüküyor. Ama eğer doğru bilinç pozisyonu ayarlarsanız öfkeniz ne kadar fazla olursa olsun davranışlarınızın kontrolü her zaman sizin elinizdedir. Tekrar ediyorum ilk önce öfkeyi iyi tanımanız ve davranışlarınızın kontrolünün sizin elinizde olduğunun bilincinde olmalısınız. Öfkelendiğinizde öfke size yaptırmak istediğini yaptıramaz ise zayıflar ve söner. Ama siz öfkeden kurtulmaya çalışırsanız gırtlağınıza yapışır.

Öyle olmayabiliyor be hocam, 10 kişilik kavgaya tek kişi gelip dayak yiyeceğini bilsen bile, kavga anında anlamsız olduğunu, zaman kaybı olduğunu vs. tüm bunları bilsen bile sinir olunca hiçbirini saymayabiliyorsun, burada olan şey anlamsız, dayak yeme vs. şeylerini bilmeden sinirlenmek değil, sinir gelince hepsini bilsen bile hiçbirini saymayabiliyorsun çünkü.

Geri
Yukarı