Sinovac vs BioNTech

Sinovac'ı tercih edin o zaman. Sorduğunuz soruya verilen cevapları dikkate almayıp kendi görüşünüzü empoze etmeye çalışacaksanız niye konuyu açtınız ki? İnternette açın bakın, onlarca açıklama var BioNTech'in daha etkili olduğuna dair, bilimsel makaleleri saymıyorum bile.
Alakası yok kendi görüşümü empoze etmiyorum.Ayrıca Biontech sinovaca göre de daha az etkili demedim.Sadece uzun vade etkileri bilinmiyor m-rna aşıların

Sinovac ortalama 1 ay sonra antikor üretmeye başlarken BioNTech 1 hafta sonra başlıyor. Sinovac grip aşısının güçlü hali gibi bir şey eski teknik aşı türlerinden ama BioNTech yeni nesil teknik ve hem yan etkisi daha ağır hem de koruyuculuğu. Tercih meselesi benim yaşım gelmedi gelseydi Sinovac olurdum.

Aynı şekilde bende de kol ağrısı oldu 1. dozda ama 2. dozda hiç bir yan etki göstermedi.
Sizin 2.dozu olalı kaç gün oldu?
Sinovac ortalama 1 ay sonra antikor üretmeye başlarken BioNTech 1 hafta sonra başlıyor. Sinovac grip aşısının güçlü hali gibi bir şey eski teknik aşı türlerinden ama BioNTech yeni nesil teknik ve hem yan etkisi daha ağır hem de koruyuculuğu. Tercih meselesi benim yaşım gelmedi gelseydi Sinovac olurdum.

Yan etkilerin fazla olması daha fazla antikor ürettiği anlamına geliyor sanırsam. Ben daha olmadım olsam BioNTech olurdum.
Hiçbirine güvenmiyorum olmamak daha iyidir.
Neden

Kesinlikle BionTech kullanılması taraftarıyım. Sinovac'ın etkisi gittikçe düşüyor. Hem yeni varyantlara olan etkisi az hem de antikor kalıcılığı çok zayıf.

İnsanlar arasında o kadar saçma iddialar dolaşıyor ki adamlar mabadında uydurduğu yalanlara kendisi inanıyor sonra da milletin aklını bulandırıyor.

Kendim ikinci doz BionTech aşımı oldum. Üzerinden 14 geçti. Sadece ilk 24-36 saat civarı kolda hafif ağrı oldu. Bir de ilk dozda kısa süreli halsizlik ve bulantı oldu. Benden daha önce yaptıran yakınlarımdan bir kişinin ikinci dozunda 3 gün grip benzeri rahatsızlık oldu. Bir kişi bir gün bulantı hissetti. Bir kişi de eklem ağrısı hissetti. Şimdi hiç kimsede birşey yok. Hastalığın kendisine göre bu belirtiler hiç bir şey.

Hem kendi çevremde hem de ülke/dünya çapında bilinenlerden başka bir belirti çıkacağını sanmıyorum. Bir yıl ve iki yıl çok uzun süreler. Başka yan etki çıkması zayıf ihtimal.

Öte yandan bu ilaçlar ve aşıların hazırlanması için takip edilen prosedürü gereği daha hiçbir aşı tam hazır değil. Daha merak edilen sorular var. En erken tarih 2023 gibi gözüküyor. Bizler, metabolik hastalığı olmayanlar yaptırdık. Sorun çıkmadı. Daha fa çıkacağını sanmam.

Geri
Yukarı