Sıralamalar neden böyle oldu?

Sınavda ek süre vardı ve çok fazla kişi girdi. Eskiden 2 milyon kişi arasından 100 bine girmekle şimdi 4 milyon kişi arasından 100 bine girmek aynı değil.

Nesil iyi falan değil matematik ortalaması 7 imiş. Buna rağmen bu yığılma neden oldu anlamadım.
Hocam şimdi şöyle TYT bazında geçen senelere oranla artış oldu. Ayt ise hemen hemen aynı 50-100k artmış sadece. Yani lisans için çok etki etmiyor giren sayısı. Nesilin iyi olduğuna ben de inanmıyorum ama bu sonuçlar nasıl oldu o zaman onu anlayamadım. Sizce de bu normal mi? Bu yığılma olması için bu milletin hep yapmasi lazım. Ben de çözemedim sizin gibi ama işte en azından adlandırmaya çalıştım. Tekrar diyorum sınav hakikaten şu an tekrar baktım 2020 ile alakası yok ya. 2020 çocuk sınavı imiş ama demek ki bu sene ne bileyim bir şey olduğu aşikar.

TYT'de eklenen 30 dakika işi çok bozdu maalesef. AYT tarafında da 21 sınavının mezunlarının çok çalışanları bizi kötü etkiledi. Q TV ve Murat sağolsun sonuç ekranına bakakalmadım ama baya şaşırdım.

Valla bence sınavın ne tyt ne de ayt olarak 2020 ile alakası yoktu. Bu demek oluyor ki nesil gümbür gümbür geliyor. Eğer gayet normal ve hatta bazı yerlerde zora kaçan sınavda(Türkçe, Ayt Fen) böyle olduysa… Diğer türlü düşünemiyorum.
Bu çok dogru yalnız. Youtubda 1.sınıflara açılan kanallar var. Yeni nesil harbiden bilinçli bir şekilde geliyor. Sınavı çok zor yapmadıkları takdirde çogu sene çok daha kötü yıgılmalar olacak bence

Bu çok dogru yalnız. Youtubda 1.sınıflara açılan kanallar var. Yeni nesil harbiden bilinçli bir şekilde geliyor. Sınavı çok zor yapmadıkları takdirde çogu sene çok daha kötü yıgılmalar olacak bence
Asıl yığılma 2024 senesinde olacak. Zira 4+4+4 sisteminden kaynaklı sınıf mevcutlarının aşırı fazlalığı sebebiyle çok fazla oğrenci girecek.

2020'e benzeyecegi bariz belliydi cunku ek 30 dakika ve TYT matematik sorularinın genele baktigimizda kolay olmasi. Yani matematik kolaydi soylenenlere gore cevremdeki ve Twitter'da da gorduklerimi soyluyorum fulleyen dolu. Neden turkceden bahsetmiyorsun derseniz arkadaşlar Türkçe ne kadar zor olursa olsun inanın matematik etkisi yapmiyor. Yani zor matematik sorusunun belirledigi siralama ile zor Türkçe bir degil. Türkçe zor olabiliyor ama belirleyici olmuyor cunku yapilabiliyor. Ama siz gecen seneki gibi 135 dk sürede TYT'de oyle sorular sorarsaniz 19-20 netlerin derece yaptigini goruruz bizzat kardesim yapti 19 TYT matematik neti ile 3K gelmisti :)
Fkb'e gelecek olursak sorular ortalamaydi hedefi yuksek olanlarin yalayip yuttugu sorulardi. Yigilma da bu yazdiklarimdan kaynaklaniyor.
Belirleyi ders olan matematikte dolu dolu netler olması.
Turkcenin zor olsa da etki edememesi.
Fkb'nin de orta olmasi (TYT fkbden hiç bahsetmiyorum zaten AYT dedigim)

2020'e benzeyecegi bariz belliydi cunku ek 30 dakika ve TYT matematik sorularinın genele baktigimizda kolay olmasi. Yani matematik kolaydi soylenenlere gore cevremdeki ve Twitter'da da gorduklerimi soyluyorum fulleyen dolu. Neden turkceden bahsetmiyorsun derseniz arkadaşlar Türkçe ne kadar zor olursa olsun inanın matematik etkisi yapmiyor. Yani zor matematik sorusunun belirledigi siralama ile zor Türkçe bir degil. Türkçe zor olabiliyor ama belirleyici olmuyor cunku yapilabiliyor. Ama siz gecen seneki gibi 135 dk sürede TYT'de oyle sorular sorarsaniz 19-20 netlerin derece yaptigini goruruz bizzat kardesim yapti 19 TYT matematik neti ile 3K gelmisti :)
Fkb'e gelecek olursak sorular ortalamaydi hedefi yuksek olanlarin yalayip yuttugu sorulardi. Yigilma da bu yazdiklarimdan kaynaklaniyor.
Belirleyi ders olan matematikte dolu dolu netler olması.
Turkcenin zor olsa da etki edememesi.
Fkb'nin de orta olmasi (TYT fkbden hiç bahsetmiyorum zaten AYT dedigim)

Bro 2020ye de hiç benzemiyor. Böyle bir sıralama yok. 2020'de bu puanı yapsam eşit ağırlık 170 bin gelecekti. Şimdi 250 bin geldi.

Bence gayet doğal bu sisteme alışılıyor ve yeni nesil sorular ile büyüyen bir nesil geliyor. Yığılma olacağını bekliyordum ama bu kadarını hiç bekliyordum. TYT'de 30 puan fark ile 50 bin kişi oynuyordu. Artık mecburen zor sormak ya da sistemi değiştirmek zorundalar.

Yeni konular

Geri
Yukarı