Sırbistan ve Kosova savaşın eşiğinde!

detista

Megapat
Makaleler
31
Yer
İstanbul
63951a414e3fe019c4ad9129.png

25 yıldır bir türlü nihai çözüme kavuşmayan Sırbistan ile kosova arasındaki ihtilaf her an yeni bir sıcak savaşa dönüşme sinyalleri vermeye başladı.

Kaynak:

Son düzenleyen: Moderatör:
Eki Görüntüle 1600042

25 yıldır bir türlü nihai çözüme kavuşmayan Sırbistan ile kosova arasındaki ihtilaf her an yeni bir sıcak savaşa dönüşme sinyalleri vermeye başladı.

Kaynak:

1 plaka yüzünden savaş çıksaydı ohoo.

Savaşacaklarını pek sanmıyorum. BM falan müdahale eder, ilişkilerini düzeltmeye çalışır. Zaten bildiğim kadarıyla savaşmadan önce BM başvurmanız gerekiyor. Yani hani önündeki bireye sorunlarını anlatırsın, karşındaki kişi ona çözüm bulmaya çalışır ya, aynı o mantık. Savaşacaklarını pek zannetmiyorum.

Savaşacaklarını pek sanmıyorum. BM falan müdahale eder, ilişkilerini düzeltmeye çalışır. Zaten bildiğim kadarıyla savaşmadan önce BM başvurmanız gerekiyor. Yani hani önündeki bireye sorunlarını anlatırsın, karşındaki kişi ona çözüm bulmaya çalışır ya, aynı o mantık. Savaşacaklarını pek zannetmiyorum.
Bu meselenin BM'in umrunda olduğunu sanmıyorum. Ki AB bile sırf bu mesele yüzünden 2 ülkeyi de dışlıyor. Sırbistan çoktan AB üyesi bir ülke haline gelebilirdi ancak Kosova'yı tanımamak konusundaki inatçılığı nedeniyle bu fırsatı birçok kez geri tepti. Aralarındaki ilişki düşündüğünüzden daha kompleks. Bu nedenle, ne olacağı belli olmaz.

Aralarındaki gerilim çok önceye dayanıyor. Şu anda Kosova vatandaşları, Sırbistan Kosova'yı tanımadığı için vize bile alamıyor. Anlayacağınız plaka olayı bardağı taşıran son damla.
Canım ben de biliyorum olayların çok önceye dayandığını. Demek istediğim bu damla bile değil. Çok küçük bir şey.

İran kaç kere askerlerimizi vurdu, Yunanistan taciz etti, adalarımıza çıkıp fotoğraf çektirdiler. Ülkeler arasında savaş çok kolay çıkmaz. Çıkarsa da AB gerekeni yapar.

Rusya-Ukrayna mevzusuna gireceksen girme. Çok farklı konu.

Bunlar da bir uyuşamadılar, iki kıytırık ülke sallayacaksın her birine birer bomba bak bakalım nasıl uslu duruyorlar

Bildiğim kadarıyla Kosova'da halkın büyük çoğunluğu Arnavut asıllı ve Müslüman.

Yeni konular

Geri
Yukarı