Şirket kurmak için neler yapılmalı?

Kapkara Kedi

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar. Ben ve arkadaşlarım bir ekip olacak şekilde başlıkta belirttiğim gibi şirket kurma işini güzelce bir öğrenmek istiyoruz. İnternette şirket kurmayla alakalı siteler ve şirket kurmayla alakalı yerler falan varmış şimdiye kadar bulduğumuz kadarıyla. Bir şeyler alıp satma işine girmek istiyoruz, anlayacağınız bir yerden başlamak için ufak tefek araştırmalar yapmak istiyoruz. Sizin önerileriniz ve bilgileriniz neler bu konu hakkında? Nereleri önerirsiniz ve nerelere güvenip araştırma yapmamız gerekiyor?

İnternette düzgün kaynak fazla bulamazsın çünkü bulduğun siteler muhtemelen partnerlik planı kapsamında sana şirket açtırıp sana müşteri bularak senden komisyon alacak. Öncelikle vergi levhası çıkarmalısın.

Türkiye'de al-sat çok iyi bir fikir değil. Sebeplerini sıralayayım:

1- Kurdan dolayı kazandığınız para pek hoşunuza gitmeyebilir.
2- Ortamlar ölücü dolu.
3- Dolandırılma ihtimaliniz var ve hakkınızı arasanız da pek bir şey çıkmaz.
4- Yeni olduğunuz için başta zarar edebilirsiniz. Bu olaylar sık sık yaşanır ve ileride tecrübeye dönüşür. Fakat bu durum bazı arkadaşlarınızın hoşuna gitmeyebilir ve zaman zaman sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Öncelikle ekip arkadaşlarınızın mızmızlanmayacak insanlar olduğundan emin olun derim.

Başarılar👍

Zaten bir mali müşavirle anlaşmanız gerekecek, o yüzden gerekli her türlü detayı ondan öğrenebilirsiniz. Yine de şirket kuruluş ve işletim giderlerini yazıyorum, en azından fikir verir.

Şahıs şirketi kurarken yapacağın masraf
  • Şahıs imza beyannamesi (Noter) 100 TL
  • Muhasebeci Vekaleti (Noter) 148 TL
  • Şirket Kuruluş Servis Bedeli: 250 TL
  • Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri: 50 TL
  • Toplam şahıs şirketi kurma maliyet: 550 TL
Şirketi kurduktan sonra yıllık gider. (Hiç satış yapmasan dahi ödeyeceksin)
  • Her ay KDV beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
  • 3 ayda bir muhtasar beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
  • 3 ayda bir gelir geçici beyannamesi (91,70 TL damga vergisi)
  • Yıllık gelir vergisi beyannamesi (122 TL damga vergisi)
  • Kiralık iş yeri için kira üzerinden stopaj.

İnternette düzgün kaynak fazla bulamazsın çünkü bulduğun siteler muhtemelen partnerlik planı kapsamında sana şirket açtırıp sana müşteri bularak senden komisyon alacak. Öncelikle vergi levhası çıkarmalısın.
En iyisi ücreti neyse verip bu işe başlamak diyorsunuz, peki sizce tüm şeyleri uygulayıp bu işe başlasam buna değer mi yoksa daha farklı şeylere yönelmemi mi önerirsiniz? Elimde çok büyük bir kaynak yok
Türkiye'de al-sat çok iyi bir fikir değil. Sebeplerini sıralayayım:

1- Kurdan dolayı kazandığınız para pek hoşunuza gitmeyebilir.
2- Ortamlar ölücü dolu.
3- Dolandırılma ihtimaliniz var ve hakkınızı arasanız da pek bir şey çıkmaz.
4- Yeni olduğunuz için başta zarar edebilirsiniz. Bu olaylar sık sık yaşanır ve ileride tecrübeye dönüşür. Fakat bu durum bazı arkadaşlarınızın hoşuna gitmeyebilir ve zaman zaman sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Öncelikle ekip arkadaşlarınızın mızmızlanmayacak insanlar olduğundan emin olun derim.

Başarılar👍
Yazdığınız her şey benim için çok değerli, teşekkür ederim. Yine de bu riski almamı önerir misiniz? Doğru hamlelerini iyice bir araştırsam güzel sonuç verir mi
@Kapkara Kedi sen merak etme o kadar paran olunca öğrenirsin zaten bu işle ilgilenen insanlar var.
İşte ufak bi fikrim olsun ki ona göre planlarımı şekillendireyim
Zaten bir mali müşavirle anlaşmanız gerekecek, o yüzden gerekli her türlü detayı ondan öğrenebilirsiniz. Yine de şirket kuruluş ve işletim giderlerini yazıyorum, en azından fikir verir.

Şahıs şirketi kurarken yapacağın masraf
  • Şahıs imza beyannamesi (Noter) 100 TL
  • Muhasebeci Vekaleti (Noter) 148 TL
  • Şirket Kuruluş Servis Bedeli: 250 TL
  • Vergi Dairesi Sözleşme Damga Vergileri: 50 TL
  • Toplam şahıs şirketi kurma maliyet: 550 TL
Şirketi kurduktan sonra yıllık gider. (Hiç satış yapmasan dahi ödeyeceksin)
  • Her ay KDV beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
  • 3 ayda bir muhtasar beyannamesi (58,80 TL damga vergisi)
  • 3 ayda bir gelir geçici beyannamesi (91,70 TL damga vergisi)
  • Yıllık gelir vergisi beyannamesi (122 TL damga vergisi)
  • Kiralık iş yeri için kira üzerinden stopaj.
Emeğiniz için çok teşekkür ederim, bilgiyi benim diğer arkadaşlarımla da paylaşacağım. Bu araştırma kısmını ben devralmıştım da :)

Yazdığınız her şey benim için çok değerli, teşekkür ederim. Yine de bu riski almamı önerir misiniz? Doğru hamlelerini iyice bir araştırsam güzel sonuç verir mi
Tabii ki dostum. Öncelikle iyice araştırmanı öneririm. Bil ki bu işlerde en önemli olgulardan birisi de sabırdır. Acele etmene gerek yok. Zannımca yaşın da fazla büyük değil zaten. Sindire sindire öğrenmen daha iyi.

İyi geçsin ya da kötü geçsin mutlaka bir tecrübe edineceksin. Bunu asla unutma. Başarılar. :)

Tabii ki dostum. Öncelikle iyice araştırmanı öneririm. Bil ki bu işlerde en önemli olgulardan birisi de sabırdır. Acele etmene gerek yok. Zannımca yaşın da fazla büyük değil zaten. Sindire sindire öğrenmen daha iyi.

İyi geçsin ya da kötü geçsin mutlaka bir tecrübe edineceksin. Bunu asla unutma. Başarılar. :)
En iyisi okulum bitene kadar araştırmaya devam etmek gibi o zaman 😆 Tekrardan teşekkür ederim

Geri
Yukarı