Şirket teşvikleri hakkında

eminilhan

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 18-29 yaş arası gençlere teşvik verildiği hakkında bir haber okudum. Linki burada. Konu ile alakalı bilgisi olan var mı acaba? Şahıs şirketi kurmayı planlıyorum nasipse ve nasıl imkanlardan yararlanabilirim? Vergi indirimi-muafiyeti, teşvik vs. teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yeni araştırmıştım ama hafızadan yazıyorum doğruluğunu kontrol et bence.

1 yıl vergi muafiyeti (75 100 bin ciroya kadardı galiba)
1 yıl belli bir sayıda çalışana kadar sigorta ücreti ödemiyorsun
Erkeklere çok teşvik vermiyorlar ama kadınlara KOSGEB desteği acaip. Sende başvurabilirsin. Zorunlu kursa gidiyorsun sonrasında başvurabiliyorsun.
gibi gibi...

Muhasebeciniz varsa ona danışmanız en doğrusu olur ancak genel bilgi olarak yazayım:

Gelir vergisi kanununa göre aşağıdaki şartları sağlıyorsanız, faaliyete başladığınız tarihten itibaren 3 takvim yılı boyunca yıllık kazancın 75.000 TL'ye kadar olan kısmı vergiden istisnadır (yani kabaca örnek veririsek "100.000 TL kazanmışsanız 25.000 TL üzerinden vergilendirilirsiniz. 75.000 ve daha altını kazanmışsanız gelir vergisi ödemezsiniz" gibi. Ayrıca kanunda takvim yılı deniyor, yani örneğin 2020 Kasım'da şirketi kurarsanız, 2020 yılı için sadece Kasım ve Aralık'ta istisnadan faydalanabilirsiniz. Kalan 10 ay sonraya devretmez.) :
  • Ticari, zirai veya mesleki faaliyet nedeniyle gelir vergisi (G.V.) mükellefiyetiniz ilk defa kurulmuş olacak,
  • Bu vergi mükellefiyetinin kurulduğu anda 29 yaşını doldurmamış olmalısınız,
  • İşe başlamanızı kanuni süre içinde bildireceksiniz,
  • Kendi işinizde siz de fiilen çalışacaksınız. Çırak, kalfa vb. alabilirsiniz; hastalık, askerlik, hükümlülük gibi zorunlu ayrılmalar da bilfiil çalışma halini bozmaz. Tabii bu durumlar gerçekleşirse, büyük ihtimalle idare bunu belgelemenizi isteyecektir. (sağlık raporu, askerlik belgesi vb.),
  • Şahıs şirketi demişsiniz, ortağınız varsa onlar da bütün bu şartları sağlayacak,
  • Sizinki zaten sıfırdan kurulacak bir şirket, o yüzden bu madde sizinle pek bağlantılı değil. Ama bilgi olarak yazalım: Faaliyeti durdurulan veya devam eden bir işletmenin, eş veya üçüncü dereceye kadar (bu derece dahil) kan veya kayın hısımlarından devralınmamış olması gerek.
  • Mevcut bir işletmeye sonradan ortak olarak bu istisnadan faydalanamazsınız.
  • Yıl sonu itibariyle, 75.000 TL'lik sınırın altında kazanç sağlarsanız ya da hiç kazanç sağlayamazsanız da beyanname vermeniz gerek. (Bu konu, ilk yılınızın sonundan itibaren vereceğiniz beyannameyle ilgili. Muhasebeciniz gerekeni yapacaktır zaten.)
  • G.V. kanunu madde 94'te kaynaktan kesilen vergiler var. Yeni kuracağınız işletmede bu tarz vergisi olacak bir geliriniz varsa, o vergiler için bu istisna geçerli değil! (Sizin geliriniz muhtemelen böyle bir gelir olmayacaktır ama bu konuda da muhasebecinize danışmanız ve kanun maddesini incelemeniz faydanızadır.)
Bu yazdıklarım G.V. hakkındadır. SGK teşvikleri de sanırım var ama onu incelemediğim için tam bilmiyorum.

Aşağıda Gelir idaresinin konuyla ilgili 2019 rehberi var. Hatta bu rehberde SGK ile ilgili teşviklerden de bahsediliyor. 2020 olana bakmadım ama bu da iş görecektir. Yine de güncel olanı bulursanız onu incelemek daha güvenli olur tabii. :

GENÇ GİRİŞİMCİLERE VERGİ VE SİGORTA PRİM TEŞVİKİ

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı