Şirketlerin grafik tasarımcı anlayışı

my last mistake

Hectopat
Şimdi arkadaşlar ben bunu anlamış değilim artık. Grafik tasarımcısı ya da grafiker ilanlarına bir bakıyorsun grafik dışında her şeyi istiyorlar. Grafiker dediğin adam raster ve vektör programlarında ağırlık olarak iş yapar.

Yani atıyorum logo, kurumsal, ambalaj, illüstrasyon, afiş, dergi kitap broşür vs gibi şeyler ama ilanlara bir bakıyorsun After Effects, Premiere yok 3dsmax. Bu nedir arkadaş? Onu geçtim yazılım html, python java isteyen var.

O zaman grafiker diye mimar ve mühendis olan adam da alınsın ayrıyetten mühendislik ya da mimari işleri de yapsın. Motion grafik, animasyon, görsel efekt, grafik tasarımın dışında şeyler. Nasıl mimarlık mühendislik farklı meslekse bu da böyle.

Herhalde grafiker denince adamın kafasında uzaylı her şeyi yapabilen bir şey canlanıyor. Grafiker adı altında, farklı mesleklere ait iş dallarını kapsayan ve isteyen şirketlere bence ciddi yaptırımlar uygulanmalı.

Grafiker diye gelsin oto ekspertizi olarak başlasın diye ilanlar yakındır yani.

YouTube'da kişi vardı. Grafiker bilen bilir. İsmi aklıma gelmedi. İş ilanı gösteriyor ilanda bütün program dillerini bilecek! Gerisini siz düşünün. Bir bilgisayar mühendisi elektrik, mekatronik, yazılım, makine mühendisinin işini yapamıyorsa bana göre mühendis değil! 😀😡

@Yeniçocuk Tasarımcı Dayı'dan bahsediyorsunuz sanırım :D

Dostum maalesef Türkiye'de iş anlayışı bu şekilde. Yukarıdaki arkadaşın dediği videoda ben de görmüştüm. Adam grafiker arıyor ve aynı zamanda çay servisi de yapacakmış. Bu ne saçmalıktır yahu? Bu dönemde grafik tasarımcıysan, freelancer çalışmanı öneririm.

Türkiye'de ya en iyisi olacaksın ya da en iyisi. Orta, orta-üst veya en kötünün bir farkı, ayrımı neredeyse yok. Üniversite sınavları bunun örneği mesela.

YouTube'da kişi vardı. Grafiker bilen bilir. İsmi aklıma gelmedi. İş ilanı gösteriyor ilanda bütün program dillerini bilecek! Gerisini siz düşünün. Bir bilgisayar mühendisi elektrik, mekatronik, yazılım, makine mühendisinin işini yapamıyorsa bana göre mühendis değil! 😀😡
Tasarımcı Dayı'dan bahsediyorsun sanırım.

Maalesef çok karşılaştığımız bir mevzu Türkiye'de. Onlarda grafikerin tam olarak ne olduğunu bilmiyorlar zaten. Eli mouse tutuyorsa hepsini biliyordur kafası.

Geri
Yukarı