Şirketlerin Planlı Eskitme Yapmaları Hakkında

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 13
  • Görüntüleme 2B
Makaleler
24
Yer
İstanbul
Son zamanlarda özellikle NVIDIA için konuşulan bir şeyin üzerine ben de düşünme gereği hissettim.

Not: Örnekler NVIDIA üzerinden gidecektir.

Çok sık bir şekilde sürücü güncellemesi geliyor. Son sürüm kullanmayı doğru bulup içeriğine bile bakmadan güncelliyoruz. Ben 3-5 FPS'nin takibini yapan bir adam değilim ama yapanlar bunu hemen fark edip araştırma, sorma işlerine girişiyor. Adamın dediği güncellemeden önce 120 FPS aldığım oyunda FPS 120'nin altına düşmeye başladı diyor. Peki oyuna da güncelleme geldi mi diyorum? Hayır oyun aynı oyun diyor.

Teknoloji çok hızlı gelişiyor. Firmalar sürekli birbiriyle rekabet içerisinde ve hepsi, ne yaparsam acaba daha başarılı olurum, piyasada kalırım, daha çok kazanırımın peşinde. E bunun doğrultusunda yeni yeni modeller çıkıyor. Yeni teknolojiler üzerinde çalışılıyor. Tamam, her şey çok güzel peki ama bu adamlar bunları satabilmek için kullanıcılardan eskilerini yok etmesini bekliyor. Tıkırında ve istediğin gibi çalışan bir şeyi değiştirmek ister misin? Ben istemem.

NVIDIA eski sürücülerini sitesinde barındırıyor olabilir. Bunu da bir kurnazlık olarak uyguluyor olabilir. Mesela Apple da bu işi yıllardır yapan bir firma ama o geriye dönmeye izin vermiyor. Böyle olunca insanlar daha şüpheyle yaklaşıyor. Ki ortaya çıktı her şey. NVIDIA'nın böyle yapması ise insanlardaki şüphenin oluşmaması için olabilir.

Tek derdi para olan firmaların hiçbir sözüne güvenim yok benim. Gelin biraz kafa yakalım :technopat:

NOT: Ben de sürekli güncel kullanan biriyim. Dediğim gibi 3-5 FPS takibi yapan biri de değilim. Sadece böyle bir şey olabilir mi adı altında düşünmek istedim. Her türlü seviyeli münakaşaya açığım.

Son düzenleme:
Planlı eskitme yapmak yanlış olabilir ama bence zekice bir hamle.
Şirketler bunu yıllarıdır yapıyor. Kullanıcı fark ediyor ama yinede o firmaya bağlı kalıyor. Örnek verecek olursak Apple telefonları yavaşlattığı ortaya çıktı ama insanlar geri durmadı hala ürünlerini alıyorlar.

Bu duruma alışmak lazım. Artık şirketler 3 kuruş para kazanayım diye yapmadıkları şey yok sonuçta.

Son düzenleme:
3.5 GB RAM fiyaskosu yapan bir firma Nvidia. Yapar mi yapar. Sonucta driver acik kaynak degil. Yazilimda ne kadar titiz davranirdan davran her zaman bir seyi duzeltirken bir seyi de bozarsin. O yuzden guncel surucu kullanirken her seyin daha iyi olmama ihtalinin de oldugunu bilerek kullanmak gerek.
''Planlı eskitme yapıyorlar'' diyip halen yeni nesil ekran kartlarını almak, ayrı bir olay olsa gerek.
Yapmayan buyuk firma yok, hepsi yapiyor bunu. Kart mi almasin adam?

Kesinlikle planlı eskitme inkar edilemeyecek bir durum. Tamamen tıkırında çalışan ama göreceli olarak eski olan sistemler bir güncelleştirme sonrasında hantallaşmaya başlıyor. Bu bir işletim sistemi güncelleştirmesi de olabilir, donanım güncelleştirmesi de.
Iphone 4s kullandığım dönemde 5s çıkana kadar her güncellemede güçlenmeye devam eden telefonum, bir anda insanı delirtircesine hantallaşmıştı.
nVidia'nın zaten bu işi yaptığı aşikar. 1 hafta içerisinde gt1060 ekran kartlarını güncelleyen arkadaşların çoğu aynı şikayeti yaptı.
AMD'yi fukara dostu olarak görüyorum ama onlar da bu işi bir dönem yaptılar. Eski bilgisayarımın GPU'su (8600m), son güncellemeden sonra kafayı yemiş, mavi ekran hataları vermeye başlamıştı. Sürüm 16 üzeri hiçbir sürücü kullanamadım, benden habersiz her güncellediğinde geri dönmek zorunda kaldım.

En iyisi @reptile'un dediğini yapmak. Ben de duymuştum ama izlediğim videolarda arada fark olmadığı söyleniyordu, ben de eskitildiği kanaatindeyim. Sonuçta büyük şirket bunlar 😜

Şirketler bunu yıllarıdır yapıyor. Kullanıcı fark ediyor ama yinede o firmaya bağlı kalıyor. Örnek verecek olursak Apple telefonları yavaşlattığı ortaya çıktı ama insanlar geri durmadı hala ürünlerini alıyorlar.
Bu tamamen marka algısı. Apple isim yapmış bir marka ve kitlesi var. Bu kitle Apple biz böyleyiz de dese onu almaya dünden hazır. Fanboyluk da denebilir bir nevi. Bu insanların sayısı da oldukça fazla.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı