Sistem 2 kat depolama harcıyor ve PC'yi kapatıp açınca düzeliyor

Cezaga

Hectopat
Daha fazla  
RAM
8gb
SSD veya HDD modeli
231gb
Ekran kartı
Gtx 1650ti
İşlemci
Amd Ryzhen 5 4600H
Arkadaşlar başlıkta da dediğim gibi herhangi bir oyun indirirken veeya herhangi bir setup açarken 2 kat depolama harcıyor. Ama kapat-aç yapınca düzeliyor. Örneğin X uygulaması diyelim ki 10GB. İndiriyorum ve C diskimden 20GB gidiyor. Bilgisayarımı kapatıp açıyorum ve 10GB geri geliyor. Bunu nasıl düzeltebilirim veya kapatıp açmadan başka bir şekilde o gbları nasıl geri getirebilirim bilgisayarı ilk aldığımda yoktu. Son bir yıldır var. (PC yaklaşık 3.5 senelik) (çok büyük bir sorun değil gibi gelebilir ama toplam 231GB yerim var ve genelde boş alan çok olmuyor.

Mesela 40-50GB bir oyun yükleyeceksem ve 70GB yerim varsa acayip sıkıntı çıkarıyor. O yüzden çözmek istiyorum)

Oyun kurulumları esnasında indirdiği dosya eğer sıkıştırılmış ise önce onu açıyor ve sonra kuruyor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Bir ihtimal de bilgisayarınız ara belleğin (RAM) yetersiz kaldığı yerde katı hal sürücüsünden (SSD) kendine yer ayırıyor olabilir. Ancak bu kadar fazla yer ayırması doğru değil.

Bana her şey normal geldi. Steamda 10GB boyutlu bir indirme yaptığınızda diskinizde farklı boyutta yer kaplayabilir. Veya dediğiniz X uygulaması kurulum setubu 4gb fakat açıldığında 7.5-8 gb olabilir. Dosyalar fazla yer kaplamasın diye sıkıştırılmıştır. Bunların haricinde pagefile dosyaları vardır, bu dosyaları windows otomatik ayarlar ve belli uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlar, bunlara oyunlarda dahildir. 230GB bir disk oyuncu bir birey için yetersiz kalabilir.

Bana her şey normal geldi. Steamda 10GB boyutlu bir indirme yaptığınızda diskinizde farklı boyutta yer kaplayabilir. Veya dediğiniz X uygulaması kurulum setubu 4gb fakat açıldığında 7.5-8 gb olabilir. Dosyalar fazla yer kaplamasın diye sıkıştırılmıştır. Bunların haricinde pagefile dosyaları vardır, bu dosyaları windows otomatik ayarlar ve belli uygulamaların daha hızlı çalışmasını sağlar, bunlara oyunlarda dahildir. 230GB bir disk oyuncu bir birey için yetersiz kalabilir.
Hocam kastım o değil anlatamadım sanırsam. Operadan bir dosya indiriyorum indirilenler kısmına düşüyor ve atıyorum 3.5gb yazıyor. İndirme bittiğinde depolama alanıma bakıyorum ve 7gb eksilmiş oluyor. Mb'ı mb'ına tam 2 katı oluyor. Daha sonra bilgisayarı kapatıp açınca 3.5gb geri geliyor ve depolamadan sadece 3.5 eksilmiş oluyor. Aynısı daha büyük 35gblı sayılarla da oluyor veya başka platformlarda steam,epic,xbox vs. yerlerde de oluyor. Sizin dediğinizi anladım fakat bahsettiğim o değil.

Oyun kurulumları esnasında indirdiği dosya eğer sıkıştırılmış ise önce onu açıyor ve sonra kuruyor olmasından kaynaklanıyor olabilir.

Bir ihtimal de bilgisayarınız ara belleğin (RAM) yetersiz kaldığı yerde katı hal sürücüsünden (SSD) kendine yer ayırıyor olabilir. Ancak bu kadar fazla yer ayırması doğru değil.
hocam indirme esnasında kontrol ediyorum ram tamamen kullanılmıyor %70 civarlarında

dipnot:Format çözmedi

Son düzenleme:
Hocam kastım o değil anlatamadım sanırsam. Opera'dan bir dosya indiriyorum indirilenler kısmına düşüyor ve atıyorum 3.5GB yazıyor. İndirme bittiğinde depolama alanıma bakıyorum ve 7GB eksilmiş oluyor. MB'ı MB'ına tam 2 katı oluyor. Daha sonra bilgisayarı kapatıp açınca 3.5GB geri geliyor ve depolamadan sadece 3.5 eksilmiş oluyor. Aynısı daha büyük 35gblı sayılarla da oluyor veya başka platformlarda Steam, Epic, Xbox vs. yerlerde de oluyor. Sizin dediğinizi anladım fakat bahsettiğim o değil.

Hocam indirme esnasında kontrol ediyorum RAM tamamen kullanılmıyor %70 civarlarında.

Dipnot: Format çözmedi.

Dostum problemi çözebildinmi?

Yeni konular

Geri
Yukarı