Sistem açılış süresi 51 saniye gösteriyor

Neleda

Kilopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 7500F, Asus Prime x670-P-CSM, İnno3D 4070 Super, Lexar ARES RGB 32 GB (2x16) 6000 MHz CL30, Netac N930E 1 TB, XPG K Mesh Kyber 750W 80+ Gold
Selam. Bilgisayar biraz geç açılıyordu. Gezinirken bu başlangıçtaki BIOS zamanı olayını öğrendim. Oradaki antivirüs hariç ki başlangıç etkisi düşük yazıyor diğer tüm uygulamaları kapattım. MSConfig'ten sistem uygulamaları hariç diğerlerinin de başlangıçta açılmasını durdurdum fakat BIOS zamanı 51 saniye çok bir farkı olmadı sanki. Hatta bu işlem öncesi 47 saniyeydi kapatınca arttı gibi geldi bana. Biri harici biri dahili olmak üzere 2 hard disk takılı bilgisayara. Sistemin kurulu olduğu SSD yeni. Sizce bu durum normal mi?

Selam. Bilgisayar biraz geç açılıyordu. Gezinirken bu başlangıçtaki BIOS zamanı olayını öğrendim. Oradaki antivirüs hariç ki başlangıç etkisi düşük yazıyor diğer tüm uygulamaları kapattım. MSConfig'ten sistem uygulamaları hariç diğerlerinin de başlangıçta açılmasını durdurdum fakat BIOS zamanı 51 saniye çok bir farkı olmadı sanki. Hatta bu işlem öncesi 47 saniyeydi kapatınca arttı gibi geldi bana. Biri harici biri dahili olmak üzere 2 hard disk takılı bilgisayara. Sistemin kurulu olduğu SSD yeni. Sizce bu durum normal mi?

Windows+R MSConfig GUI önyüklemesini devre dışı bırakınız ve önyükleme süresini 30 saniyeden 3 saniyeye indiriniz çözülecektir

Zeptopat olarak yukarıda tavsiye vermişsin senden hemen sonra yazan terapat arkadaşın önerisine uyan arkadaşa bunu diyorsun. Komik 🤣

Ayriyaten eğer ikinci hesap açma gafletine düşmediyseniz burada yenisiniz ve bilmediğiniz şey o dediğiniz “bilgisayar hastahanesi” dolandırıcılarındansa burada çözüm bulmak hem maddi hem zaman açısından fazlasıyla daha mantıklı.

Windows+r MSConfig GUI önyüklemesini devre dışı bırakınız ve önyükleme süresini 30 saniyeden 3 saniyeye indiriniz çözülecektir.

Zaten bunu yaptığım halde durum bu.

AM5 sistem kullanıyorsanız normal bir durum. Gelecek BIOS güncellemeleriyle zamanla düzeltecekler.

Peki dostum BIOS güncellemesiyle ilgili bilmediği bir şey soracağım. BIOS güncellerken herhangi bir sıkıntı durumunda sistemin kurulu olduğu diskte sıkıntı çıkabilir mi? Sıkıntıdan kastım eksik hatalı vb yüklenmesi durumunda felen reset atmakla ya da başka türlü şeylerle uğraşır mıyım? Kısaca BIOS güncellemenin riskleri ne ona göre bu işe girişeyim bir sürü şey indirdim çünkü.

Kısaca BIOS güncellemenin riskleri ne

Hocam, ilgili forumu bulup girseniz daha faydalı ama bildiğim en büyük riski olası bir elektrik kesintisinde vs anakart brick olabiliyor kullanılmaz hale geliyor. Ama sıkıntı olmaz diyorsan hatalı kurulum yapan bios güncellemesi hayatımda duymadım görmedim.

Peki dostum BIOS güncellemesiyle ilgili bilmediğim bir şey soracağım. BIOS güncellerken herhangi bir sıkıntı durumunda sistemin kurulu olduğu diskte sıkıntı çıkabilir mi? Sıkıntıdan kastım eksik hatalı vb yüklenmesi durumunda felen reset atmakla ya da başka türlü şeylerle uğraşır mıyım? Kısaca BIOS güncellemenin riskleri ne ona göre bu işe girişeyim bir sürü şey indirdim çünkü.
BIOS güncellerken olabilecek en büyük problem elektrik kesintisi olur. Bu durumda bazı anakartlar Brick dediğimiz hatalarla karşılaşabiliyor. Böyle bir durumda yetkili servise başvurman bile gerekebilir. Ancak BIOS güncellemeleri genellikle kısa sürer. Bunun dışında herhangi bir hatada diskleri etkileyebilecek hata neredeyse yok diyebiliriz.

Elektrik kesintisinde bile disklere herhangi bir şey olacağını zannetmem. Önerebileceğim en iyi yöntem, doğru BIOS dosyasını indirdiğine emin ol.

Yeni konular

Geri
Yukarı