Çözüldü Sistem açılışında 1 uzun 2 kısa bip sesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

puntoronto

Kilopat
Daha fazla  
Yakın zamanda topladığım sistemde şöyle bir sorun var; bilgisayarı başlatınca buzzerdan 1 uzun 2 kısa (3'de olabilir sesler bitişik çalıyor) bip sesi geliyor.

Sistemim şu:

Gigabyte B550M S2H anakart.
Ryzen 5 5600X işlemci.
G.Skill Ripjaws 2×8 3600MHz RAM.
MSI Ventus RTX 2070 ekran kartı.
1TB Toshiba HDD, 120 GB Kingston SSD.
Thermaltake TR2 750W+80 PSU.

Gerek Technopat Sosyal'de gerek başka yabancı veya Türk forumlarında araştırdığımda sorun ekran kartı veya RAM deniliyor.
Kuzenimin ekran kartını ve RAM'ini takınca yine aynı sorunla karşılaşıyorum.

Denediklerim:

-RAM'leri farklı slota takmak, tek RAM takmak veya başka RAM takmak.
-Başka ekran kartı takmak(Sapphire RX 570)
-Uzay montajı yapmak.
-Farklı PSU ile denemek.
Sizce sorun anakartta olabilir mi? Şimdiden teşekkür ediyorum.

Aşağıdaki videoda da sistemi açarkenki aldığım sorun var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Arkadaşlar sorunu çözdüm. İşlemci RAM ve ekran kartını çıkardım, FAT32 formatlı flash belleğe son BIOS Update'ini indirdim. BIOS flash portuna takıp Q-flash butonuna bastım. 5 dakika güç kaynağı çalıştı ve BIOS Update'lendi. Ondan sonra açıldı nihayet.
Demek ki neymiş; B550, Ryzen 5000 desteklese bile BIOS kurmak gerekiyormuş.
Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.
Ekran kartını çıkardım, HDMI kablosunu anakarta taktım çalıştırdım sonuç yine aynı. Bilgisayara hiç giremedim. İşlemci elime gelir gelmez sistemi kurdum ve en başından beri bu hatayı alıyorum. İşlemci ısınma yapmış olamaz diye düşünüyorum.
Hocam RAM'leri başka bir anakartta deneyin eğer çalışırsa RAM yuvası arızalıdır. Yuvaya tam oturmamış olabilir ona da dikkat edin, tam oturtturun.

• 1 long beep and 2 short beep:Graphic Card error
  • 1 long beep and 3 short beep:AGP error
Gigabyte kendi websitesinde bunu paylaşmış. Tam bip seslerini ayırt ederseniz hangisinin olduğunu analrsınız.

Hocam RAM'leri başka bir anakartta deneyin eğer çalışırsa RAM yuvası arızalıdır. Yuvaya tam oturmamış olabilir ona da dikkat edin, tam oturtturun.
Arkadaşımda deneyeceğim sanırım, arkadaşımın anakartı max 2400Mhz destekliyorsa 3600Mhzlik RAM takabiliyor muyum? Herhangi bir sıkıntı çıkar mı?

Arkadaşlar sorunu çözdüm. İşlemci RAM ve ekran kartını çıkardım, FAT32 formatlı flash belleğe son BIOS Update'ini indirdim. BIOS flash portuna takıp Q-flash butonuna bastım. 5 dakika güç kaynağı çalıştı ve BIOS Update'lendi. Ondan sonra açıldı nihayet.
Demek ki neymiş; B550, Ryzen 5000 desteklese bile BIOS kurmak gerekiyormuş.
Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı