Sistem açılışta mavi ekran veriyor ve reset atıyor

BKJ_1903

Centipat
Daha fazla  
RAM
GSKILL 32GB (2x16GB) TRIDENT Z DDR4 3200MHz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 EVO 500GB SSD Disk
Ekran kartı
ASUS ROG-STRIX-RTX2080S
Anakart
Asus ROG Strix Z490-H Gaming Intel Z490
İşlemci
Intel Core i9 10850K Soket 1200 3.6GHz 20MB Cache
Öncelikle merhabalar;
Sistemim ve donanım özelliklerim eklediğim şekildedir PC 2021 yılı başında kendim topladım. Problemim en başta beri vardı pek aldırış etmesem de son zamanda biraz sıklaştı. Bende çözümü için yoğunlaştım kısaca maddeler halinde şu şekile gözlemledim...

Problemim;
  • PC ilk açılışta tüm ışıkları yanıyor fanlar dönüyor. Takip ediyorum ekrana görüntüyü hızlı şekilde verip açıldığı zaman masaüstüne geldiğimde sıkıntısız çalışmakta. Ancak açılışta takip ettiğim görüntü geç geldiğinde PC kasıyor. Örneğin Opera browser tıklıyorum 20 sn bekliyor açılması için gibi.
  • Yine aynı şekilde görüntü geç geldiği zaman masaüstüne gelecek gibi yapıyor PC komple kapanıyor. Yaklaşık 5sn bekliyor yenden açıyor ondan sonra problemsiz kullanıyorum.
  • Açılışta görüntü geç geldiğinde anakart üzerindeki LED'leri takip ediyorum. Sırayla VGA LED'i yanık kalıyor devamında görüntü geliyor ancak problemsiz açıldığında bu LED'lerin hepsi sönüyor çok hızlı şekilde masaüstü geliyor.
  • Açılışlarda ya da farklı uygulamalarda aniden donup mavi ekran vermesi şeklinde.
Denediğim çözümler;
  • Sisteme komple temiz sistem kurdum (WIN10_PRO) sürücüleri güncel kurudum anakart BIOS güncel versiyon ile güncelledim.
  • Durumun yazılımsal olmayacağını kanaat getirerek donanımları test etmeye başladım.
  • Farklı forumlarda da araştırdığım PSU olabileceği yönündeydi sistemi komple sıfır kurdum bir tek PSU eski sistemimden söktüğüm High Power 750W buna istinaden yeni PSU Corsair RM 750 sipariş verdim montajı yaptım denedim sonuç değişmedi.
  • Donanımlar stest testine deniyorum hiç problem olmadan 20dk 30dk çalışıyor sıkıntı çıkarmıyor.
  • Sosyal'de araştırdığım Memtest 86 ile takılı RAM'leri test ettim üzerindeki belleklerle 49 adet hata buldu yazlım problem RAM'lerde olabileceği düşüncesiyle arkadaşımdan aynı marka farklı bir kit RAM test yaptım bunda da aynı program 10113 adet hata çıkarttı.
  • Anakartın destek listesine baktığımda CPU mevcut ancak bu bellekler mevcut değil ASUS'un sitesinde G.Skill sitesine giriyorum anakart özelliklerine baktığımda uyumluluk listesinde çıkıyor bu bir fark oluşturur mu bilemedim.
Resimleri:https://resimyukle.io/g/T2tSkTpA5x

• Minidump dosyalarınıda ekliyorum mavi ekranda ve kendi kendine kapandığı zaman oluşturduğu dosyalar...

Test edemediğim donanımda bir anakart işlemci ve ekran kartım kaldı bu konu hakkında farklı test programı ya da farklı çözüm önerisi olan varsa cevaplarınızı bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun RAM kaynaklı hocam. RAM'ler bozuk. Veya CPU kaynaklı bir uyuşmazlık da söz konusu olabilir. Recep Hoca bir video yayınlamıştı bununla ilgili. BIOS güncellemeyi deneyin.(farklı donanımlardan)

Sorun RAM kaynaklı hocam. RAM'ler bozuk. Veya CPU kaynaklı bir uyuşmazlık da söz konusu olabilir. Recep Hoca bir video yayınlamıştı bununla ilgili. BIOS güncellemeyi deneyin.(farklı donanımlardan)
Değerli yorumun için teşekkür ederim
Bios güncellemesi yaptım sitesinin paylaştığı en güncel bios yüklü şu an
Kendi ramlerim arızalı arkadaşımdan aldığım remler de benzer sorun çıktı yaptığım testte recep baltaş videosu ne olarak geçiyor acaba bi bakayım...
Sosyalin resim servisini kullanın ve güvenilir olan bir yerden hata dosyasını paylaşın. Drive MediaFire gibi.
Tamamdır pc başına geçince düzenleyeceğim

Geri
Yukarı