Sistem çok yavaş açılıyor ve kullanılamıyor

Reddywich

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Tekirdağ
Geçen gün bilgisayarımda yaşadığım bir sorundan dolayı sinirle kasanın tepesine vurmuştum. Bilgisayar aniden kapandı, iki üç gündür açamıyorum. Çoğunlukla açılmak yerine cihaz bulunamadı hatası veriyor, açıldığında da çok çok uzun sürüyor, masaüstü ekranı karşıma geldiğinde internet olmuyor, sürekli donuyor ve hiçbir uygulama çalışmıyor. Kısacası açılması da bir fayda sağlamıyor.

Başta sorunun hard diskten olduğunu düşündüm, çünkü daha önceden yükleme ekranındaki daireler dönerken donuyordu. Hard diski değiştirince düzelmişti. Bu sefer de aynı şey oldu bir iki kere. O sebeple kontrol ettim başka hard diskle ancak diskte problem yok gibi. Çünkü format için hazırladığım flash bellek de aşırı uzun sürede açılıyor. Bir kere mor ekran geldi dakikalarca bekledim ancak dil seçim ekranı geldi. Seçtikten sonra 20 dakikaya yakın süre bekledim ancak değişen bir şey yok. Sorun hangi parçada olabilir sizce? Bilgisayar çok eski ve toplama olduğu için bilgisayarcılara güvenmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Sanırsam ekran kartın bozuldu bütün parçaları test et.

Bundan nasıl emin olabilirim? Pek öyle olduğunu düşünmüyorum da. Çünkü bilgisayar açıldığında normalde açılması iki dakikayı bulmayan medal, Discord ve HD sentinel hiç açılmıyor bile. Normalde böyle bir şey olsa hard diskten derdim de... Flash bellekten Boot ederken de sorun yaşıyorum. Acaba anakartı değiştirsem sorun çözülür mü?
Ekran kartında sorun olabilir evet. İşletim sistemi yüklendikten sonra siyah ekrana geçiyor çünkü. Klavyedeki ışıklar düzgün çalışıyor, imleç falan yok. Fakat yine de açıldığında internetin gitmesini, kafayı yemesini açıklamıyor. Hala anakarttan olduğunu düşünüyorum.
Nihayet flash bellekten Boot etmeyi başardım ve formata başladım. Ancak bir sorun var ki sistemimin yüklü olduğu 500GB'lık (yeni) hard diskim boş gözüküyor. Gerçekten sinir krizi geçirmek üzereyim, bilgisayarı üçüncü kattan aşağı fırlatmamak için kendimi zor tutuyorum. Ne yapabilirim? Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Yine kendi kendime çözdüm Türk usulüyle. Diskimin silinmesi dışında bir problem yok şu an için. Diski de bir tanıdıkla konuşup kurtarabilir miyim öğreneceğim. Sorun hiç öyle göstermese de diskten kaynaklanıyormuş. Ya da tahminimce anakartın SATA portlarından vesaire... Yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkürler.

Dosya Ekleri

• 1611952122443979043022874296601.jpg
    1611952122443979043022874296601.jpg
    427 KB · Görüntüleme: 22

Geri
Yukarı