Sistem Donma ve Ses Takılma Sorunu

Steve McQueen

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Bilgisayarımda 1-2 aydır devam eden ve son zamanlarda iyice artan birkaç sorun var:
  • Bilgisayar bir anda donuyor, ses takılıyor ve bilgisayarı resetlediğimde 1 uzun 3 kısa bip sesi uyarısı alıyorum, monitöre hiçbir şekilde görüntü gelmiyor.
  • Yukarıdaki sorunun ardından bilgisayarı tamamen kapatıp elektrik bağlantısını kestikten bir süre sonra bilgisayarı tekrar açtığımda görüntüde bozulmalar yaşanıyor.
  • Bazen ise ekran birden gidip tekrar açılıyor ve ''Nvidia görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti'' uyarısı çıkıyor.
Sistem bazen saatlerce sorunsuz çalışıyor, bazen ise 10 dakikalık bir çalışmadan sonra yukarıdaki sorunlar yaşanıyor.

Ekran kartının sürücüsünü güncellemeyi denediniz mi? Kasanın içindeki ekran kartına takılan güç kablolarını tam yerine oturtmuşsunuzdur diye tahmin ediyorum.

İlk mesajımda ufak bir hata olmuş, rapor ettim. Bip sesi uyarısı 1 uzun 3 kısa olacaktı. Anakartım Gigabyte 970A - UD3P. Bip sesi uyarısını 1 defa alıyorum, bilgisayarı tekrar resetlediğimde 1 kısa bip sesi uyarısı ile normal bir şekilde açılıyor fakat görüntüde bozulmalar yaşanıyor. @NumberoNeo

1 uzun 3 kısa bip ekran kartı arızası olarak görünüyor. Donanımınızın PCI Express yuvasına tam oturmuş olması ve vidanın sıkı olması gerekiyor. Elektrik bağlantı kablolarının düzgün bağlandığından da emin olun.

Tüm sürücüler güncel. Ekran kartı kablolarını hiç sökme ihtiyacı duymadığım için kabloların tam yerine oturmaması gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum. @kemal erdoğan
Arkadaşların söyledikleri çözüm olmazsa bir de bir önceki sürücüyü yüklemeyi deneyebilirsiniz. Belki son sürücü sisteminizle uyumsuzluk sorunları yaşıyordur.

O da olabilir hocam daha önce karşılaşmıştım. Benim donanımı kontrol edin dememin sebebi, mevsim değişikliklerinde genleşme - sertleşme sebebiyle kartlarda bağlantı aksaklıklarının nadiren de olsa görülüyor olması. Sorun çözülmezse işletim sistemi ve ekran kartı marka model bilgisi verir misiniz?

Bu sorunla ilk olarak Windows 8.1 kullandığım dönemde karşılaşmıştım. (Yaklaşık 3 - 4 ay önce.) Sistem herhangi bir uyarı vermiyordu fakat görüntüde bozulmalar yaşanıyordu. Format atmaya çalıştığımda ise anakart markasının yazılı olduğu ekranda takılı kalıyordu. Sorunun HDD kaynaklı olduğunu düşünüp yeni bir HDD aldım ve temiz kurulum ile orijinal Windows 10 Pro sürümüne geçtim. HDD değişiminden sonra birkaç hafta bilgisayarı sorunsuz bir şekilde kullandım. Sorunun tamamen çözüldüğünü düşünürken aynı hata ile tekrar karşılaşmaya başladım ve o günden sonra da bilgisayarı doğru düzgün kullanamadım.

Bilgisayarı aldığım günden beri ekran kartını hiç sökme ihtiyacı duymadım, bu yüzden vida veya kablolarda herhangi bir gevşeme olduğunu sanmıyorum. HDD değişimi sırasında zaten tüm kabloları kontrol etmiştim. @kemal erdoğan @NumberoNeo

Geç cevap vermemin sebebi bilgisayarın dünden beri 1 uzun 3 kısa bip sesi uyarısı vermesi ve açılmaması.

İşletim sistemi : Windows 10 Pro

Ekran kartı marka / model : MSI GTX 760 Twin Frozr Gaming OC 2 GB 256 Bit

@Steve McQueen bios bip uyarısından yola çıkarak yaptığım araştırmalarda, bazı yabancı sitelerde ağırlıklı olarak ram problemi üzerinde durulmuş. Anakart bip uyarıları, bios çeşidine göre değişkenlik gösterebiliyor. Eğer anakart üzerinde birden fazla ram varsa, tek tek takarak kontrolünü yapın. Eğer tek modül ise, farklı bir ram edinip kontrol edin.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı