Intel i7 6700K GTX 1060 Sistem Donma ve Ses Takılma Sorunu

Gwiazdka

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, sistemim:
  • Intel i7 6700K
  • ASUS GTX 1060
  • 8x2 Corsair 2888 MHz RAM
  • MSI Z170A Pro Anakart
  • Seagate 1 TB HDD
  • Corsair LE Serisi 240 GB SSD
  • Zalman Z11 Neo 700
2 gece önce CS:GO oynarken ekran dondu ve kulaklıktan ses gelmeye devam ediyordu. Reset attım, bu sefer masaüstünde tarama yaparken dondu. Isınmadan kaynaklıdır belki dedim kapadım, sabah sorun devam etti. Bilgisayarı aldığım yere götürdüm güvenli modda açtı, bir süre kullandı. Donanımsal bir sorun olsa bu ekranda da donacağımı söyledi ve format attı SSD'ye. Fakat daha sonrasında sürücüleri kuramıyordum. Bana eski Windows'un üstüne kurmuş olabileceğini söyledi, nitekim öyle de olmuştu. C'de ki bazı klasörler duruyordu. Tekrardan Windows'un sitesinden indirip uygun kurulumu rehbere göre gerçekleştirdim. Updateleri, driverları kurdum. Tam her şey normal derken sorun devam etti. Bu sefer arkada ses varken ses de takıldı.

Sıcaklıkları kontrol ettim, 34-38 arası değişiyor. RAM'leri tek tek çıkartıp kontrol ettim sorun devam ediyor. Bu konu hakkında bana yardımcı olabilecek var mı?

15.09.2016: Güncelleme

Sorunum hala devam ediyor.. RAM'lerin yerlerini değiştirdim, tek tek çıkartıp denedim sorun devam etti. Dünden beri ekran kartını çıkarttım on board kullanıyorum takılma yapmıyor. Ekran kartında bir sıkıntı varsa bu sıkıntı ne olabilir ya da anakartta bir problem olma olasılığı var mıdır? @Recep Baltaş @Ali Güngör

Yazınız dan tam olarak sesin nerden geldiğini çözemedim, daha açıklayıcı yazabilir misiniz? Birçok bileşeni çıkartıp takmışsınız sanırım tam olarak sorunun kaynağını sizde bilmiyorsunuz?

Şimdi şöyle düşün:
Film izliyorsun sahne dondu fakat film arkada akmaya devam ediyor. İşte benimde sorunum tam olarak bu. Ekran herhangi bir şey yaparken donuyor fakat arkada olan şeylerin sesi gelmeye devam ediyor. Sorunun kaynağını çözmek için bir kaç yola başvurdum ama tam olarak bulamadım. En son Ekran kartını söktüm bilgisayardan ve on board olarak kullanıyorum bilgisayarı herhangi bir donma sorunuyla karşılaşmadım. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum açıkçası bilgisayarı alalı 1 ay kadar oldu.

Şimdi şöyle düşün:
Film izliyorsun sahne dondu fakat film arkada akmaya devam ediyor. İşte benimde sorunum tam olarak bu. Ekran herhangi bir şey yaparken donuyor fakat arkada olan şeylerin sesi gelmeye devam ediyor. Sorunun kaynağını çözmek için bir kaç yola başvurdum ama tam olarak bulamadım. En son Ekran kartını söktüm bilgisayardan ve on board olarak kullanıyorum bilgisayarı herhangi bir donma sorunuyla karşılaşmadım. Ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum açıkçası bilgisayarı alalı 1 ay kadar oldu.

Sorun hala güncelliğini sürdürmekte.. Konu hakkında bilgili olan insanlardan yardım bekliyorum. @Recep Baltaş @Ali Güngör Bakabilirseniz sevinirim.

Bu sistemde böyle birsey yaşanması biraz garip doğrusu. Dediğiniz gibi ekranın donup sesin gelmeye devam ediyor olması sanki bana hdd den kaynaklı bir problemmis gibi geldi bana ilk bakışta. Windows ve driver güncellemeleriniz tam mı?

Evet hepsi tam tekrar tekrar kontrol edildi. SSD'ye tekrardan format attım, temiz kurulum gerçekleştirdim.

Sorunumla ilgilenebilecek kimse yok mu?

1 aydır tertemiz kullandığım ekran kartına 1 dakikada ne oldu da sorun oldu merak ettiğim kısım aslında burası. Sorunun ne olduğu yani? Bayram sonrasında açıldığında dükkan zaten götüreceğim aldığım yere ama buradan ön bilgi almaya çalışıyorum

Bu sistemde böyle birsey yaşanması biraz garip doğrusu. Dediğiniz gibi ekranın donup sesin gelmeye devam ediyor olması sanki bana hdd den kaynaklı bir problemmis gibi geldi bana ilk bakışta. Windows ve driver güncellemeleriniz tam mı?

HD Tune programı ile birlikte hem SSD hem de HDD tarattırdım. Maşallah, ikiside tertemiz. Başka elimden ne gelir bilmiyorum şu anda. Sanırım kimsenin de konu hakkında bilgisi yok :)

+ Arkadaşlar lütfen birileri yardımcı olsun kafayı yiyeceğim yoksa.. Bilgisayarı alalı 24 gün olmuş daha ve bu tarz bir sorunla karşılaştım

ekran kartını memory stress test yap cine bench ile ama dikkat et gpu nun memorysini test edeceksin arkasından gpu-z ile birdaha test et tabi bu testlerden ürün sağlayıcına bahsetme gpu-z de test ederken gpu sıcaklığını kontrol et internetten gpu nun maksimum çalışma sıcaklığını öğren oralara kadar çık sonuç olarak ekran kartı memory modüllerinde arıza meydana gelecektir yada ısı problemini çözecektir yada sen çok yükselemeden mavi ekran alıp bilgisayar baştan başlayacaktırher halükarda o bilgisayarcı o bilgisayarı yenisiyle değiştirecek çünkü 30 gün dolmadan sen aldığın üründen memnun kalmadın... almam derse kaymakamlık binasında hakem heyeti var git anlat durumu bilgisayarcına ihtar çekecekler 30 gün içinde ihtara cevap vermezlerse koşulsuz değişim yapacaklar... hoş cevap verirlersede senin hatan olduğunu örneklerle ispatlamaları gerekecek... verdiği örnekler arasında gpu-z yada stress test ispat edecek bi yöntem olmadığından havada kalacak...

bi dakka yoksa varmı ispat edecek yöntem :)

+ Ekran kartı değiştirildi. İşlemcisinde problem varmış
+ GTX 1060 serisi için sanırım Windows10'da bir sorun var driver görmüyor hiç bir şekilde windowsun bu sürümüyle uyumsuz hatası veriyor.
+Şu anda 8.1 kurup, driverlarını da hallettim. Yeni ekran kartıyla temiz bir şekilde bilgisayarı kullanıyorum. İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Konu kilitlenebilir.

+ Ekran kartı değiştirildi. İşlemcisinde problem varmış
+ GTX 1060 serisi için sanırım Windows10'da bir sorun var driver görmüyor hiç bir şekilde windowsun bu sürümüyle uyumsuz hatası veriyor.
+Şu anda 8.1 kurup, driverlarını da hallettim. Yeni ekran kartıyla temiz bir şekilde bilgisayarı kullanıyorum. İlgilenen bütün arkadaşlara teşekkür ederim. Konu kilitlenebilir.
Demiştim hocam ekran kartınızda bir problem var diye.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı