Sistem dosyası onarma

0nurGS

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Sorunum aslında GTAV, Rust, Witcher 3, PUBG, Far Cry5 gibi oyunları Ultra'da sorunsuz oynarken, sadece CS:GO'da 50 FPS civarı almam ve GPU'nun kendini 50 derecede sabitlemesi ile başladı. Bu sorunu internette araştırdım ve birçok yöntem denedim (DDU ile driver kaldırıp tekrar kurma, ekran kartına OC yapma, başlangıçta çalışacak işlemci çekirdek sayısını değiştirme) ama hiçbiri fayda etmedi. Çözümlerden biri de W10 sürümü ile ilgili olabileceği yönündeydi. Bu yüzden hemen Windows'u güncellemeyi denedim fakat "2020-X64 tabanlı Sistemler için Windows 10 Version 1909 02 Toplu Güncelleştirmesi (KB4535996) - Hata 0x800f0988" adı altında güncelleştirme başarısız oldu diyor. Bunun sebebi de bozulmuş sistem dosyaları olabilir deniyor. SFC /scannow yaptığımda sonuç olarak bu eksik dosyaları gösteriyor. şurada Eksik veya bozulmuş dosyaları nasıl onaracağım gösteriliyor fakat bende sağlam dosyaları alabileceğim başka bir PC yok. Hem de aşağıdaki adımda ne yapmam gerektiğini anlamadım.

• Bozuk sistem dosyasının yönetim sahipliğini alın. Bunu yapmak için, aşağıdaki komutu kopyalayın ve yükseltilmiş bir komut istemine yapıştırın (veya yazın), ardından ENTER tuşuna basın:
    Takeown /f YOL_VE_DOSYA_ADI
    Not YOL_VE_DOSYA_ADI yer tutucusu, bozuk dosyanın yolunu ve dosya adını gösterir. Örneğin, takeown /f C:\windows\system32\jscript.dll yazın.
Win 10 sürümüm 1909.

İnternet Varsa Komut Satırını Yönetici olarak başlatıp Şu kodları girerek onarma yapabilirsin.
İlk olarak bunu: DISM.exe /Online /Cleanup-image /Scanhealth
Daha sonra bunu: DISM.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealth

Eksik dosyalar otomatik yüklenicektir.

50 fps probleminin işletim sisteminden kaynaklanması bana çok mantıklı gelmiyor. Daha çok yazılımın kendisi ve driver ile alakalı olabilir.

GPU'nun kendini 50 dereceye sabitlediğine emin misin? Belki oyun50 FPS te çalıştığı içni GPU sadece 50 derece oluyordur? Diğer oyunlarda da 50 derece sorunu var mı ?

İnternet Varsa Komut Satırını Yönetici olarak başlatıp Şu kodları girerek onarma yapabilirsin.

çok teşekkür ederim.

sistem dosyalarındaki eksikler giderildi ve mevcut tüm güncellemeleri yapabildim böylelikle. fakat cs'deki sorunum hala devam ediyor. hala 50-60 fps o sorunda herhangi bir çözüm öneriniz var mıdır?
50 fps probleminin işletim sisteminden kaynaklanması bana çok mantıklı gelmiyor. Daha çok yazılımın kendisi ve driver ile alakalı olabilir.

GPU'nun kendini 50 dereceye sabitlediğine emin misin? Belki oyun50 FPS te çalıştığı içni GPU sadece 50 derece oluyordur? Diğer oyunlarda da 50 derece sorunu var mı ?

50 dereceye sabitlediğinden şöyle eminim 51-52 derece olduğu an gpu kullanımı sıfıra düşüyor ve sıcaklık 50 derece olduğu an tekrar gpu kullanımı yüzde 60-70'lere çıkıyor. bu saydıklarımın hepsi 5-6 saniyede olup bitiyor. diğer oyunlarda hiçbir sıkıntım yok. oyunu da silip tekrar yükledim ama sorun yine düzelmedi.

CS:GO son zamanlarda güçlü sistemlerde dahil bazı sistemlerde sorun yaşıyor. 2 sene önce HD7500M ile akıcı oynadığım oyun, yeni sistemde bazen iyi bazen problemli oluyor. Bu oyunlara ETS2 oyunda dahil diyebilirim.

Sebebinin tespit edilebilmesi en zor dolayısıyla en gıcık sorun tiplerinden bir tanesi. CS GO da ben de şöyle bir sorun yaşamıştım. 1070 ekran kartı 7700hq işlemci ile tüm oyunları ultra da sorunsuz oynayabiliyorken, CS GO, düzensiz aralıklara anlık donmalar yapıyordu. Ekran kartıydı, ısınmaydı, bilmem neydi, tesadüfen biri hdd olmasın, yorumunu yaptı. CS Go'yu ssd ye geçirdim ve sorun düzeldi. Artık diskten okuma talebini mi isterken geç kalıyordu, sebebini bilmem ama diğer oyunlarda olmayan bir sorun vardı sadece.
Aslında CS GO'da hatırladığım kadarıyla "pil tasarruf mod" gibi bir ayar vardı. O aktif olmasın sakın?

arkadaşlar, sorunu çözdüm. başlangıçta çalışacak işlemci çekirdek sayısıyla daha önce oynamıştım internette yazan öneriler üzerine. şimdi tekrar oynadım ve 12 yapıp öyle denedim. sanıyorum oyunun işlemci tabanlı olmasından ötürü bu durum ki sorun kalmadı.

sonuç olarak bir başlıkta üç sorunu birden çözdük. hepinize çok teşekkürler.

Tek tek yazıp enter mı diyeceğiz yoksa ikisini arka arkaya yazıp enter mı diyeceğiz.

Geri
Yukarı