Sistem dururken no Signal hatası veriyor

kerem7707

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Benim problemim bilgisayarım yük altında olmadığında bile birden ekranım kararıyor ve no Signal hatası alıyorum. (yük olmadığından eminim çünkü 16 GB RAM AMD Ryzen 5 1600 six Core Processor -12 cpus 3.4GHz- işlemci ve NVIDIA 2060 ekran kartı var iken bu sorun bazen LoL oynarken bazen de sadece Chrome açıkken oluyor) bu arada ekran kararır kararmaz ekran kartı fanlarım aşırı çalışmaya başlıyor. 2 farklı zamanda 2 farklı tamirciye götürdüğümde ise sorunun nerede olduğunu anlayamadılar.

Denemiş olduğum çözümler:
1) RAM'leri söküp temizleyip takmak.
2) RAM'lerin veya slotların bozuk olup olmadığını test etmek.
3) ekran kartı sökülmüş vaziyette sistemi çalıştırmayı denemek.
4) display kablosunu değiştirmek.
Yukarıdakilerden hiçbirisi işe tamamen işe yaramadı dediğim gibi tamirciye götürdüğümde ise yukarıdaki işlemleri bir de onlar denedi ve çalışmaya başladı sonra.
Bir kere de BIOS sıfırlaması denendi fakat birkaç hafta sonra tekrar nüksetti sorun.
Sizce sorun nerede ve ne yapmalıyım?

Hangi anakartı kullanıyorsunuz? Şu an kullandığınız BIOS sürümü nedir?

Ekranın kararması ve ekran kartı fanlarının %100'e çıkması genelde ekran kartı arızası olarak bilinir.

Nvidia Denetim Masası > Yardım > Sistem Bilgileri kısmında "Sürücü sürümü" ne gözüküyor?

nvcplui_W91zlFUC6A.png

516.94 yani son sürüm olsa bile her ihtimale karşı ekran kartı sürücülerini DDU ile kaldırıp bir tekrar kurun.

• Güncel sürücüyü indirin ama hemen kurmayın: RTX 2060 - 516.94 sürücüsü
  • İndirdikten sonra başlattaki arama yerine Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazın.
  • Çıkan pencereyi Hayır olarak seçin ve kapatın.
  • Daha sonra DDU ile Sürücü Kaldırma rehberini takip edin.
  • Sürücüyü kaldırdıktan sonra PC yeniden başlayacak.
  • Açılınca indirdiğiniz sürücüyü kurun.
  • Kurduktan sonra tekrar Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazıp o kısmı "Evet" seçebilirsiniz.

Son düzenleme:
Hangi anakartı kullanıyorsunuz? Şu an kullandığınız BIOS sürümü nedir?

Ekranın kararması ve ekran kartı fanlarının %100'e çıkması genelde ekran kartı arızası olarak bilinir.

Nvidia Denetim Masası > Yardım > Sistem Bilgileri kısmında "Sürücü sürümü" ne gözüküyor?

Eki Görüntüle 1526762

516.94 yani son sürüm olsa bile her ihtimale karşı ekran kartı sürücülerini DDU ile kaldırıp bir tekrar kurun.

• Güncel sürücüyü indirin: RTX 2060 - 516.94 sürücüsü
  • İndirdikten sonra başlattaki arama yerine Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazın.
  • Çıkan pencereyi Hayır olarak seçin ve kapatın.
  • Daha sonra DDU ile Sürücü Kaldırma rehberini takip edin.
  • Sürücüyü kaldırdıktan sonra PC yeniden başlayacak.
  • Açılınca indirdiğiniz sürücüyü kurun.
  • Kurduktan sonra tekrar Aygıt yükleme ayarlarını değiştir yazıp o kısmı "Evet" seçebilirsiniz.
Kullandığım ana kart modelim Asus prime B450M-K II,

Bios sürümüm: SMBIOSBIOSVersion 3802
Sürücü sürümü ise 472.12 olarak görünüyor.

Sürücü sürümü ise 472.12 olarak görünüyor.
472.12 eski bir sürücü sürümü, Nvidia Türkiye sitesinde aratınca böyle eski sürücüler geliyor. Güncel sürücü üstte paylaştığım mesajda var, o DDU yöntemini uygulayabilirsiniz ilk etapta.

BIOS sürümünüz zaten son sürümmüş, o zaman problem yok. DDU ile sürücüyü silip, 516.94 sürücüsünü kurabilir misiniz?

472.12 eski bir sürücü sürümü, NVIDIA Türkiye sitesinde aratınca böyle eski sürücüler geliyor. Güncel sürücü üstte paylaştığım mesajda var, o DDU yöntemini uygulayabilirsiniz ilk etapta.

BIOS sürümünüz zaten son sürümmüş, o zaman problem yok. DDU ile sürücüyü silip, 516.94 sürücüsünü kurabilir misiniz?

Tabii ki hemen deniyorum. Yalnız ekran kartı güncelemesini ben yakın zamanda yapmıştım sizin de dediğiniz gibi eski sürücüyü yüklemişim bunun bir daha olmaması için ne yapabilirim?

Artı -1 Eksi
İsterseniz GeForce Experience kurun, o her zaman güncel sürücüleri kontrol eder ve sürücü olduğunda uyarır zaten. Yeni sürücüyü uygulama arayüzünden direk indirip güncelleyebiliyor.

GeForce Experience programını karıştırmak istemiyorsanız Nvidia Türkiye sitesi değil de aşağıdaki siteden indirebilirsiniz. Burada her zaman en günceli olur.

İsterseniz GeForce Experience kurun, o her zaman güncel sürücüleri kontrol eder ve sürücü olduğunda uyarır zaten. Yeni sürücüyü uygulama arayüzünden direk indirip güncelleyebiliyor.

GeForce Experience programını karıştırmak istemiyorsanız Nvidia Türkiye sitesi değil de aşağıdaki siteden indirebilirsiniz. Burada her zaman en günceli olur.

Anladım teşekkür ederim. Peki DDU programını güvenli modda başlatmam şart mıdır eğer öyle ise bilgisayarımı güvenli modda nasıl başlatabilirim. Bu konuda acemiyim çünkü yeni bir win10 kullanıcısıyım.

DDU kullanırken güvenli modda başlatmak çok büyük gereklilik değil ama ben her zaman öyle başlatmaktan yanayım, bir problem yaşadığımda güvenli modda kaldırıyorum sürücüleri.

Güvenli moda girmek için birkaç yol var, şunu deneyebilirsiniz ilk başta:
Bilgisayar açılırken art arda F8'e basın. Gelişmiş başlangıç seçenekleri ekranı gelecektir.
Tabii yeniden başlatmanız lazım, başlarken F8'e basın. Oradan yönlendirecek. Güvenli mod seçimi genelde 4 tuşunda oluyor.

Hocam söylediğiniz driver kaldırma ve yenisini yükleme işlemini tamamladım. Şu anlık bir problemim kalmadı gibi tekrar nükseder ise yeniden danışırım sizlere çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için. Son birkaç sorum olacak sadece;
1) ne sıklıkla driverin yeni sürümü geliyor yani ne sıklıkla kontrol etmem gerekiyor.
2) problemim sizece ekran kartımı değiştirmem gereken bir problem midir?
3) forumun yabancısıyım dolayısıyla konuyu kapatmam mı gerekiyor şu anda tam bilmiyorum yardımcı olabilirseniz bu konuda da sevinirim.

Sizlere çok teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.
Rica ederim, umarım çözülür.

Ne sıklıkla driverin yeni sürümü geliyor yani ne sıklıkla kontrol etmem gerekiyor.
Birkaç ayda bir gelir. Bazen arka arkaya gelebiliyor çok büyük problemlerin çözümünü içeriyorsa. GeForce Experience programı o bağlamda çok kullanışlı.

Paylaştığım o Nvidia resmi sitesini tarayıcıda favoriler/yer imleri kısmına ekledim. Oradan arada sırada girip yeni sürüm gelmiş mi diye kontrol ediyorum.

Problemim sizece ekran kartımı değiştirmem gereken bir problem midir?
Evet yaşadığınız problem hata modu olarak geçiyor; ekran kartı kendini kapatıyor, sinyali kesiyor ve fanlar %100 çalışıyor. Tipik bir arızalanma durumu, fiziksel/donanımsal bir problem de olabilir. Ama sürücü ile de alakalı olabiliyor dediğim gibi.

Forumun yabancısıyım dolayısıyla konuyu kapatmam mı gerekiyor şu anda tam bilmiyorum yardımcı olabilirseniz bu konuda da sevinirim.
Hata ne sıklıkla başınıza geliyordu? Mesela her 15 dakikada bir veya birkaç saatte bir başınıza geliyorsa yine o sıklığa ulaşana kadar bekleyin; baktınız hata gelmiyor o zaman hangi mesaj sorununuzu çözdüyse ona gelip "Rapor" seçtikten sonra "Çözüm" olarak işaretleyebilirsiniz. İsterseniz birkaç gün bekleyin işaretlemeden/konuyu kapatmadan önce. Çözüldü olarak işaretlendikten sonra da açık kalıyor gerçi konu daha sonra bir problem yaşanırsa diye.

msedge_bI5jwlHqfY.png

msedge_s4z86aCi9Q.png

Geri
Yukarı