Sistem güç düğmesine basınca açılmıyor

qiyanax1

Kilopat
Daha fazla  
Ekran kartı
HD 6670
Anakart
H61MGV3
İşlemci
i3 3220
Arkadaşlar merhaba, gece kullanıp kapattığım şimdi açmaya çalıştığım bilgisayarda bir sorun var. Az önce düğmeye bastım ışıklar yandı birkaç saniye fanlar çalıştı sonra kendi kendine durdu. Ardından tekrar düğmeye bastım bu sefer hiç açılmadı. Arkadaki on-off düğmesini kapatıp açınca bu sefer ben güç düğmesine basmadan kendi açılmaya başladı ancak yine ilk yazdığım şey tekrarladı ve düğmeye basınca yine açılmadı bu olay sürekli tekrarlanıyor arkadaki düğmeyle deneyince sorun nedir acaba?

BIOS parçaların hepsini denetler ve bilgisayarın onu algılamasını sağlar hiçbir zaman bilgisayarın gücünü kesmez.

BIOS pili de bazen sorun olabiliyor diyorum daha bugün tamir ettiğim PC'de böyle bir sorun yaşadım. PC'ye format attım sürücüleri yükledim yeniden başlattım PC gitti. Basıyorum düğmesine fan 1 saniye dönüp duruyor. PSU'yu değiştirdim çözüm olmadı. Fişi çekip açma düğmesine basılı tuttum olmadı. Bir de BIOS pilini bir söktüm PC açıldı sonra yeni pil takıp devam ettim.

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığına bakalım.
1. güç kaynağının bozulması.
2. ekran kartındaki kısa devre
3.işlemci
Kasanın kapağını aç ve anakartta yeşil ışık yanıyor mu yani güç geliyor mu diye kontrol et. Sonra YENER999 hocamın dediği gibi olası statik elektriğe karşı bilgisayarın fişini çek ve 1-2 kez PC'nin düğmesine bas. Olmaz ise ekran kartını çıkarıp anakartın onboard girişinden bağlan ve tekrar dene yine olmaz ise işlemci veya güç kaynağında sorun vardır.

Her zaman söylüyoruz BIOS bilgisayarın çalışmasına engel olamaz.
Ekran kartını ve statik olayını denedim sonuç aynı, ama anakartta yeşil ışık olayını anlamadım ışık yok anakartın herhangi bölmesinde ya da ben bilmiyorum. Bir de bir kere çalıştırmayı deneyince güç gelip gittikten sonra kabloyu çıkarıp biraz bekleyip taktıktan sonra tekrar açmaya çalışabiliyorum güç gitmiyor aksi taktirde PSU sorunu olası sanırım.
Bir de güç kablosunu çıkarıp takınca düğmeye basmadan otomatik açılıyor bunu anlamış değilim.

Son düzenleme:
Ekran kartını ve statik olayını denedim sonuç aynı, ama anakartta yeşil ışık olayını anlamadım ışık yok anakartın herhangi bölmesinde ya da ben bilmiyorum. Bir de bir kere çalıştırmayı deneyince güç gelip gittikten sonra kabloyu çıkarıp biraz bekleyip taktıktan sonra tekrar açmaya çalışabiliyorum güç gitmiyor aksi taktirde PSU sorunu olası sanırım.
Bir de güç kablosunu çıkarıp takınca düğmeye basmadan otomatik açılıyor bunu anlamış değilim.

Genelde ekran kartı yakınlarında olur yeşil bir LED gibidir. Anakartında güç var mı yok mu oradan anlayabilirsin.

Güç anahtarını kapatıp açtığınızda bilgisayarınız açılıyorsa büyük bir ihtimalle sorun işlemcindendir işlemciyi çıkarın eğer Intel ise kuru bir peçete ile işlemcinin sarı yerlerini silin dikkatlice tekrar takın ve çalıştırın. Eğer çalışmaz ise işlemciyi değiştirip deneyin.

Genelde ekran kartı yakınlarında olur yeşil bir LED gibidir. Anakartında güç var mı yok mu oradan anlayabilirsin.

Güç anahtarını kapatıp açtığınızda bilgisayarınız açılıyorsa büyük bir ihtimalle sorun işlemcindendir işlemciyi çıkarın eğer Intel ise kuru bir peçete ile işlemcinin sarı yerlerini silin dikkatlice tekrar takın ve çalıştırın. Eğer çalışmaz ise işlemciyi değiştirip deneyin.
Psu değiştirdim sorun devam ediyor işlemciyi sildim o da değişmedi sorunun işlemcide olduğunu anlamak için farklı işlemci şart mı? İşlemciyi çıkarıp denesek yine aynı şekilde güç gelip gider mi?

PSU değiştirdim sorun devam ediyor işlemciyi sildim o da değişmedi sorunun işlemcide olduğunu anlamak için farklı işlemci şart mı? İşlemciyi çıkarıp denesek yine aynı şekilde güç gelip gider mi?

PSU değişirmişsin şimdilik elinde anakartına uygun işlemci varsa dene işlemciden değilse geriye bir tek anakart kalıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı