Sistem kendi kendine bir anda kapandı

Mustafa atak

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba öncelikle dün saat gece 3 4 civarı Valorant oynarken PC bir anda kendi kendıne kapandı tekrar açtım ve oyuna girdim bir daha kapanma yasamadım. Ancak yeni bir PC oldugu için biraz canım sıkıldı ve sizlere yazarak neden veyahut da nelerden kaynaklı olduğunu öğrenmek istedim. Acaba anlık olarak elektrikler mi gitti tam emin degilim. Bir de PC'yi açtığımda 3 4 dk içinde baglandı internete bundan dolayı elektriklerin gittiğini düşünüyorum. (Ethernet kablosuyla baglı olduğu için ).yapabileceğim herhangi bir test var mı? Sistemsel bir sorun olup olmadığını anlamak için. Ankara'da yaşıyorum dün gece herhangi bir elektrik kesintisi oldu mu acaba bu konuda da bir bilginiz varsa sevinirim.

10dk yeter. Bu arada oyun oynarken ısınma sorunu olmuyor degil mi?

Sizi şöyle söyleyeyim genel olarak rekabetçi oyunlar oynadigim için ekran kartım %35 cıvarlarında calısıyor ve genelde Max sıcaklık 65 (yük altında ) derecelerı görüyor. İşlemcim ise %60 - %75 arasında calısıyor ve sıcaklık degerlerı geneldemin oyun içinde 50 Max 75 derecelerı görüyor.

Arkadaşlar merhaba öncelikle dün saat gece 3 4 civarı Valorant oynarken PC bir anda kendi kendıne kapandı tekrar açtım ve oyuna girdim bir daha kapanma yasamadım. Ancak yeni bir PC oldugu için biraz canım sıkıldı ve sizlere yazarak neden veyahut da nelerden kaynaklı olduğunu öğrenmek istedim. Acaba anlık olarak elektrikler mi gitti tam emin degilim. Bir de PC'yi açtığımda 3 4 dk içinde baglandı internete bundan dolayı elektriklerin gittiğini düşünüyorum. (Ethernet kablosuyla baglı olduğu için ).yapabileceğim herhangi bir test var mı? Sistemsel bir sorun olup olmadığını anlamak için. Ankara'da yaşıyorum dün gece herhangi bir elektrik kesintisi oldu mu acaba bu konuda da bir bilginiz varsa sevinirim.
Psu kaynaklı olduğunu düşünüyorum

1-)ovp(over voltage protection) Türkçe olarak (aşırı voltaj koruması) 12v çıkışa sahip olan her güç kaynağında olması zorunludur aşırı voltaj güç kaynağına yüklendiğinde, çıkış olarak verilecek gücü kesebilir sisteminizi kapatır voltaj %115+ değerlerindeyken aktif olur

2-)SCP(short circuit protection) Türkçe adıyla (kısa devre koruması) kısa devreye bağlı çıkan arızaları saptayarak anakartınızın yanmasına kadar olabilecek hasarı engellemek içindir bu da aktifleştiğinde sisteminiz kapatır.

Uvp(under voltage protection): Ovp'nin yaptığı işin tersini yapıyor olarak düşünebilirsiniz ama bunun yüzünden olduğunu pek sanmıyorum.

Ya da bunların dışında elektriğiniz 1 saniyeliğine gidip gelmiş olabilir.

2-)SCP(short circuit protection) Türkçe adıyla (kısa devre koruması) kısa devreye bağlı çıkan arızaları saptayarak anakartınızın yanmasına kadar olabilecek hasarı engellemek içindir bu da aktifleştiğinde sisteminiz kapatır.

Uvp(under voltage protection): Ovp'nin yaptığı işin tersini yapıyor olarak düşünebilirsiniz ama bunun yüzünden olduğunu pek sanmıyorum. Ya da bunların dışında elektriğiniz 1 saniyeliğine gidip gelmiş olabilir.

Şu an normal bir 3'lu priz kullanıyorum akım korumalı almayı düşünüyorum tavsiyeniz var mı acaba?
Ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

10dk yeter. Bu arada oyun oynarken ısınma sorunu olmuyor degil mi?

Bu zamana kadar böyle bir sorunla akrşılaşmadım.

Şu an normal bir 3'lu priz kullanıyorum akım korumalı almayı düşünüyorum tavsiyeniz var mı acaba?
Ve açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Bu zamana kadar böyle bir sorunla akrşılaşmadım.

O halde sorun yok, iciniz rahat olsun.

PSU kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

1-)ovp(over voltage protection) Türkçe olarak (aşırı voltaj koruması) 12v çıkışa sahip olan her güç kaynağında olması zorunludur aşırı voltaj güç kaynağına yüklendiğinde, çıkış olarak verilecek gücü kesebilir sisteminizi kapatır voltaj %115+ değerlerindeyken aktif olur.

Uvp(under voltage protection): Ovp'nin yaptığı işin tersini yapıyor olarak düşünebilirsiniz ama bunun yüzünden olduğunu pek sanmıyorum.

Ya da bunların dışında elektriğiniz 1 saniyeliğine gidip gelmiş olabilir.

Burada tüm PSU korumalarını acıklamanın ne manası var? Eger PSU da sıkıntı olsa idi OCCT testine ortaya cıkardı, PSU kaynaklı bir hata yok.

O halde sorun yok, iciniz rahat olsun.

Burada tüm PSU korumalarını acıklamanın ne manası var? Eger PSU da sıkıntı olsa idi OCCT testine ortaya cıkardı, PSU kaynaklı bir hata yok.

Test sonuçları nerede? Sorunun PSU'da olduğunu düşünmek en basit yöntem sisteme güç veren şey PSU değil mi PSU düzgün çalışsaydı böyle bir problem olmazdı.

Test sonuçları nerede? Sorunun PSU'da olduğunu düşünmek en basit yöntem sisteme güç veren şey PSU değil mi PSU düzgün çalışsaydı böyle bir problem olmazdı.

En basit yöntem dedigin çözümü yukarı da curuttum, okumuyor musunuz konuların basını? PSU'nun duzgun calısıp calısmadıgına dair elinde bir delil var mı bu kadar net konusuyorsun?

En basit yöntem dedigin çözümü yukarı da curuttum, okumuyor musunuz konuların basını? PSU'nun duzgun calısıp calısmadıgına dair elinde bir delil var mı bu kadar net konusuyorsun?

Ben bilgisayarcı değilim yaşadığım ve çözdüğüm şeyleri gelip burada başkalarına anlatıyorum. Test sonuçlarını da görmediğim için evet delil yok.

Öncelikle hayırlı olsun. Geçtiğimiz günlerde bir içerik üreticisini izlerken bir fabrikadan çıkan her ürünün aynı performansa sahip olamayacağı ve bu performans farklılıklarının belirli parametrelere göre değişeceği hakkında bir ekleme yapmıştı cümlesine. Ve videonun devamında birkaç tane donanım test yazılımı önermişti her donanım için. Bu test programlarına Technopat Sosyal üzerinden de ulaşabilirsiniz. Tavsiyede bulunmam gerekirse incelemeye önce RAM ve işlemciden başlayın. Geçmiş olsun.

Ben bilgisayarcı değilim yaşadığım ve çözdüğüm şeyleri gelip burada başkalarına anlatıyorum. Test sonuçlarını da görmediğim için evet delil yok.

Dostum haklısın normalde bu tür hatalar PSU kaynaklı bas tacı atladıgın yer kaliteli PSU'su var ve dedigim sekilde sorun yasamadıgını belirtmis degil mi :)

Yeni konular

Geri
Yukarı