R5 5600X sistem kendi kendine kapandı

Emirizmir

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. Öncelikle sistemim şöyle:
  • R5 5600X
  • 3060 Ti
  • Thermaltake Toughpower GF1 750 Watt
  • Actic Freezer 360mm sıvı soğutucu.
Sorunum şöyle. Başıma sadece iki kere geldi. Biri 5-6 ay önce gerçekleşti biri de bugün. Bilgisayar durduk yere elektrik kesintisi olmuş gibi kapandı. Sonrasında normal bir şekilde bilgisayarı açıp kullanabiliyorum. 3D mark timespy Extreme testi yaptım sıkıntısız geçti. Hw monitördeki Max işlemci sıcaklığı 73° idi. Ekran kartı ise Max. 70 gördü. Termal macun siparişi verdim ama sorun sıcaklık değil. Sorun dediğim gibi şu ana kadar iki kere oldu biri 5-6 ay önce biri de şimdi.
Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba. Öncelikle sistemim şöyle:
  • R5 5600X
  • 3060 Ti
  • Thermaltake Toughpower GF1 750 Watt
  • Actic Freezer 360mm sıvı soğutucu.
Sorunum şöyle. Başıma sadece iki kere geldi. Biri 5-6 ay önce gerçekleşti biri de bugün. Bilgisayar durduk yere elektrik kesintisi olmuş gibi kapandı. Sonrasında normal bir şekilde bilgisayarı açıp kullanabiliyorum. 3D mark timespy Extreme testi yaptım sıkıntısız geçti. Hw monitördeki Max işlemci sıcaklığı 73° idi. Ekran kartı ise Max. 70 gördü. Termal macun siparişi verdim ama sorun sıcaklık değil. Sorun dediğim gibi şu ana kadar iki kere oldu biri 5-6 ay önce biri de şimdi.
Sizce bunun sebebi ne olabilir?

Neden kapandı diye sorsam küfür eder misin :D

PSU'dan olmasına karşın OCCT Power testi yapabilir misin? Bir de sıcaklıklar işlemci ve ekran kartından ibaret değil, anakart sıcaklıklarını da kontrol et. Düzgün soğutması olmayan anakart kullanıyorsan MOSFET sıcaklıklarına bak.
Anakart MSI B550 gaming plus düzgün soğutması var o konuda problem çıkaracağını sanmıyorum. OCCT power testi yapıyorum şimdi.

PSU'dan olmasına karşın OCCT Power testi yapabilir misin? Bir de sıcaklıklar işlemci ve ekran kartından ibaret değil, anakart sıcaklıklarını da kontrol et. Düzgün soğutması olmayan anakart kullanıyorsan MOSFET sıcaklıklarına bak.
Power testini tamamlamadım sorun büyük ihtimalle sıcaklık olabilir. Testi başlatır başlatmaz işlemci 86° oldu. Macun değişimi yapacağım ivedi bir şekilde. 360Mm sıvı soğutucu ile bu kadar görmesi normal değil diye düşünüyorum zaten.

@Emir M. Bu arada bir ekleme yapmak istiyorum. Power testini 15 dakika kadar çalıştırdım bir kapanma olmadı işlemci max. 89.75° gördü. Onun sebebide muhtemelen 130W güç çekmiş olması test sırasında. Yine de macun yenileyeceğim fakat oyun oynarken 80W ın üstünde güç çekmediği için sorunun sıcaklık olduğunu düşünmüyorum.
Sistemdeki en yüksek sıcaklık CPU daydı anakart mosfetleri max. 70° görmüş.
Cinebench R23 testinde max. 74° gördü.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı