Çözüldü Sistem kendi kendine yeniden başlatılıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

whofedcamper

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba. Şu anda bilgisayarım boştayken bile kendi kendine yeniden başlatılıyor ve sebebini asla anlayamadım. Ekran kartı ve işlemci sıcaklıklarını kontrol ettiğimde anormal bir durum yok sıcaklıkları normal. Yine Technopat Sosyal'de gördüğüm benzer bir başlık altında yazılan çözümlerden birini yaptım yine de sonuç alamadım çözüm şu şekildeydi;
"1- Denetim Masası'na girin.
2- sistem ve güvenliğe girin.
3-sistem sekmesine girin.
4- gelişmiş sistem ayarları yerine gelin.
5- başlangıç ve kurtarma yerinin altında ki ayarlar bölümüne gelin.
6- orada otomatik olarak yeniden başlat işareti olacaktır, tikini kaldırın."
İşlemci, RAM ve kule tipi soğutucu değiştim ama sorunsuz çalışıyordu aldığımdan beni(yaklaşık 2 ay) ama son 2 3 gündür yaşıyorum bu sorunu. Sorunu gerçekten çok rastgele şekilde yaşıyorum son 2 3 gündür kendi kendine yeniden başlatılıyor sonra bir süre hiçbir şey yok sonra yeniden başlıyor falan anlamadım ne oluyor. Ne yapmam gerek sorun ne olabilir?

Sistemimde şu şekilde:

RAM = G.Skill 16 GB (2x8GB) Trident Z RGB LED DDR4 3000MHz / Kingston Fury Beast 16 GB (2x8GB) 3200MHz ( 3000MHz'de çalışıyor ikisi de şu anda)
SSD = Samsung 970 EVO Plus 1 TB NVMe M.2 SSD / SanDisk 480GB SSD Plus.
Ekran kartı = ASUS GeForce ROG STRIX RTX 2060 Advanced Edition 6G Gaming 192bit.
İşlemci = AMD Ryzen 5 5600.
Anakart = ASUS TUF B450-Plus Gaming.

1692115153820.png

1692115180425.png

NZXT CAM'de bakarken cpu clock hızı pc boşta olduğu halde sürekli 4350 mhz ve 3600 mhz arası gidip geliyor bu bir sorun yaratır mı ?

Çözüm
"Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
Hata kaynağı: MACHINE_CHECK_EXCEPTION
Hata türü: Cache hierarchy error.
İşlemci apıc kimliği: 1"

Cache hierarchy error hatası alan işlemcilerin bir tamiri yokmuş, direkt yeni işlemci ile değiştirildi servise yollandığında.
Bir de Windows olay günlüğünden bakınca şöyle bir hata var
Çok önemli bir donanım hatası oluştu.

Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
İşlemci apıc kimliği: 1

PC resetlendikten sonra bu hatayı yazıyor bununla alakalı bir şey olmasın ? Veya nasıl çözülür bu ?

@Recep Baltaş @Ali Güngör @Cia @mit @GSFBJK @CİMER Allah'ını seven yardım etsin çözüm bulamıyorum.
Farklı ram'lar kullanıyorsun, durum her şeyden kaynaklı olabilir araştırmaya çalışıyorum

Farklı RAM'lar kullanıyorsun, durum her şeyden kaynaklı olabilir araştırmaya çalışıyorum.

1692300665335.png

RAM'ler de sorun yok hepsini tek tek denedim ama işlemcinin bu kadar dalgalı çalışması ve hızının bu kadar değişken olması normal mi? 3, 70-4, 20 GHz arası değerlerde dolaşıyor sürekli bir aşağı bir yukarı?

Eki Görüntüle 1906934

RAM'ler de sorun yok hepsini tek tek denedim ama işlemcinin bu kadar dalgalı çalışması ve hızının bu kadar değişken olması normal mi? 3, 70-4, 20 GHz arası değerlerde dolaşıyor sürekli bir aşağı bir yukarı?

Ekran görüntüsü 2023-08-17 223432.png

Benim sistemim düzgün çalışıyor ve işlemci kullanım grafiği bu şekilde.

Sorun yeni aldığım işlemcideymiş. Eski aldığım işlemciyi taktım ve şu anda bir sorun yaşamıyorum. Yeniyi aldığım yerle iletişime geçip ürün değişimi iade yapacağım. Yeniden geldikten sonra denerim bir sorun oluşturuyor mu diye. Bu arada yeni işlemci AMD Ryzen 5 5600'dü.

Sorun yeni aldığım işlemcideymiş. Eski aldığım işlemciyi taktım ve şu anda bir sorun yaşamıyorum. Yeniyi aldığım yerle iletişime geçip ürün değişimi iade yapacağım. Yeniden geldikten sonra denerim bir sorun oluşturuyor mu diye. Bu arada yeni işlemci AMD Ryzen 5 5600'dü.

İşlemci alırken anakart, RAM ve ekran kartı için uyumlu olup olmadığını kontrol et.

"Bileşen tarafından bildirilen: İşlemci çekirdeği.
İşlemci apıc kimliği: 1"

Cache hierarchy error hatası alan işlemcilerin bir tamiri yokmuş, direkt yeni işlemci ile değiştirildi servise yollandığında.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı