Çözüldü Sistem kesintisi %99 CPU kullanımı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aquarius

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar, oyun oynadığım zaman aniden işlemci %100 kullanılıyor ve oyun bir anda 3-5 FPS'ye düşüyor. Bir iki saniye böyle kalıyor, sonra normale dönüyor. Sıcaklıkla ilgili dedim, daha iki gün önce termal macun yenileyip fan temizliği yaptım. Bunun sebebi ne olabilir? Daha da sıklaşmaya başladı. Zemana ve ESET ile virüs taraması yaptım, virüs de göremedim. Donduğu sırada görev yöneticisine bakarken sistem kesintisi diye bir şeyin %99 CPU kullanıp takılma geçtikten sonra o şeyin gittiğini gördüm.

Çözüm
5 FPS'ye düşme olayı işlemcisinden işlemcisine hatta hangi oyunu oynadığına göre değişir. Ks laptop sahibi, fazlasıyla normal.
Ekran kartımın 100 derece çalışmasının sebebi emin ol havaların sıcak olması. Eklediğim görselde işlemci 44 derece GPU 53 derece görünüyor. Bilgisayarı henüz açtım. Havaların bu kadar sıcak olmadığı zamanlarda bu değerler 36 derece ile 46 dereceydi.

CPB'yi fark ettiysen tamamen devre dışı bırak demedim. Ayrıca konu sahibinin Laptop'u var. CPB açık bile olsa dünyanın en serin ortamında mobil işlemci Max değerine 0.00002 saniyeliğine çıkıp yeniden ısındığı için kendisini düşürecektir. Hiçbir türlü bir anlamı yok. CPB'yi kapatması da kendisine en temizinden 10 derece kazandıracaktır (bu sıcaklarda)

CPB ayarını havalar soğuyunca yeniden açacak zaten. Ayrıca performansı sandığın kadar çok düşürmez. 2021 yılındayız ve işlemcilerin Max performansı artık düz matematik işlemlerinden ibaret değil. GHz ile çekirdek sayısı çarpımı şeklinde performans vermiyorlar... CPB'yi kapatması aşırı derecede fazla bir kaybı olmaz. Hatta aşırı derecede yüksek bir sıcaklık kazancı olur. Ve her şeye rağmen BIOS'tan underwolt yapmaktansa (hele ki bir Laptop'ta asla) Windows ayarlarından işlemci performansını düşürmesi çok daha sağlıklı olur.

BIOS güncellemesi yaptığınıza göre çok cesur bir insan olmalısınız :D. Çalışıyorsa dokunma demişler en nihayetinde.

Şaka bir yana, daha kötü bile edebilirdi BIOS güncellemesi.

Hahaha laptop BIOS güncellemesi çok da zor değilmiş hocam anlık bir cesaretle hallettim.
Sorunu şu anlık çözdüm ve şöyle bir yöntem uyguladım. Ryzen Controller bazen düzgün çalışıyor bazen ise çalışmıyordu. Uygulamayı biraz daha kurcaladıktan sonra bir ayar olduğunu gördüm. Re-apply periodically diye bir ayar bu ve ayarladığınız saniyede bir ayarları yeniden uyguluyor. Uygulamada dediğine göre bazı BIOS'lar sıcaklığı sabit tutan ayarları sıfırlamaya meyilliymiş. Bende de böyle oluyordu 10 dk civarı sabit kaldıktan sonra yine fırlıyordu. Bu ayarı 10 saniyede bir sıcaklığı yeniden sabitleyecek şekilde aldım ve yaklaşık 2 saat Sea of Thieves oynadım yüksek sayılacak ayarlarda. Hiçbir donma takılma vs olmadı. İşlemci 85-87 arası seyretti. FPS kaybı da 1-2 FPS kadar oldu. Dün bu konuyu açtığımda arkadaşımla bu oyunu oynayamamıştım bile ve sinirle kapatmıştım donmalar yüzünden. Eğer mobil Ryzen kullanan biriyseniz dediğimi deneyebilirsiniz. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Arkadaşlar, oyun oynadığım zaman aniden işlemci %100 kullanılıyor ve oyun bir anda 3-5 FPS'ye düşüyor. Bir iki saniye böyle kalıyor, sonra normale dönüyor. Sıcaklıkla ilgili dedim, daha iki gün önce termal macun yenileyip fan temizliği yaptım. Bunun sebebi ne olabilir? Daha da sıklaşmaya başladı. Zemana ve ESET ile virüs taraması yaptım, virüs de göremedim. Donduğu sırada görev yöneticisine bakarken sistem kesintisi diye bir şeyin %99 CPU kullanıp takılma geçtikten sonra o şeyin gittiğini gördüm.

Hocam bence hiçç kafa yormayın temiz format mis gibi kendine getirir.

Artı -3 Eksi
İntel ise işlemciniz ThrottleStop yükleyin. Ana Ekrandan BD PROCHOT tikini kaldırın.

Kusura bakmayın sistemi vereyim.
Ryzen 7 3750h.
GTX 1650
SSD ve HDD kullanıyorum Windows SSD'ye kurulu ama markaları hatırlamıyorum.
Sıcaklığı kontrol etmek için Ryzen Controller kullandım ama bazen pek kontrol altına alamıyor.

Kusura bakmayın sistemi vereyim.
Ryzen 7 3750h.
GTX 1650
SSD ve HDD kullanıyorum Windows SSD'ye kurulu ama markaları hatırlamıyorum.
Sıcaklığı kontrol etmek için Ryzen Controller kullandım ama bazen pek kontrol altına alamıyor.
Çift taraflı PROCHOT oluyor. AMD'lerde bunun nasıl giderileceğini öğrenmenizi tavsiye ederim.

Hocam ilk defa duydum onu zahmet olmazsa tam olarak neyi araştıracağımı birazcık açabilir misiniz?
Çift taraflı PROCHOT: Sistemdeki bir bileşenin belirli bir sıcaklık değerini geçince işlemciye yavaşlatma sinyali göndermesine denir. İşlemci genelde 0.8 GHz hızına düşer. FPS'ler adeta çakılır. İşte bu durum sebep olur. Bazı sistemlerde ekran kartı 75 derece bile olsa devreye girer. Bu sıcaklık değeri sistemden sisteme değişir.

Çift taraflı PROCHOT: Sistemdeki bir bileşenin belirli bir sıcaklık değerini geçince işlemciye yavaşlatma sinyali göndermesine denir. İşlemci genelde 0.8 GHz hızına düşer. FPS'ler adeta çakılır. İşte bu durum sebep olur. Bazı sistemlerde ekran kartı 75 derece bile olsa devreye girer. Bu sıcaklık değeri sistemden sisteme değişir.
Eklemeyi unutmuşum. Bazı sistemlerde hatta bu özellik olmaz bile.

Yeni konular

Geri
Yukarı