Sistem M.2 SSD'yi Boot etmiyor

Berke1967

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarımda 3 adet disk var. 1 M.2 SSD 512 GB, biri HDD 1TB, diğeri ise 120GB normal SSD. Ben yeni M.2 SSD aldım. Windows'u ona kurdum, sorunsuz açıldı sistem bir sıkıntı yok. Sonra 120GB SSD çıkarmayı düşündüm, diğer PC'mde kullanmak için fakat çıkarınca M.2 SSD'yi Boot etmiyor. Anakartımda takılı görünüyor fakat Boot seçeneklerinde görünmüyor.

PC açılırken şey soruyordu bana hangi işletim sistemini kullanak istiyorsun diye ben de bunu normal olmandığını anlayınca diğer SSD'yi çıkarıp deneyeyim dedim. Sonuç bu, 120GB SSD mi çıkarmadan işletim sistemi açılmıyor. Direkt biosa atıyor beni, HDD takılı değilse hiç açılmıyor PC.

Windows'u M.2 SSD'ye kurdugunuzdan emin misiniz anlatığınıza göre sanki 120 GB SSD de imiş gibi davranıyor PC.

Evet şu anda M.2'den girip yaızyorum windowsa.
Ve o SSD boş görünüyor.
C ve E diski M.2'ye ait D diski HDD m diski 120GB SSD'ye ait.

Dosya Ekleri

• 20210214_152405.jpg
    20210214_152405.jpg
    252,6 KB · Görüntüleme: 27
  • 20210214_141008.jpg
    20210214_141008.jpg
    8,2 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:
Siz Windows kurarken sanırım Boot dosyalarını ve yedeklemeyi diğer sürücüye yapmış benim bu resimlerden anladığım O, Boot dosyasını değiştirme ile ilgili Recep Baltaş in bir makalesi vardi ona bir bakin isterseniz.

Windows'u M.2 seçerek yükledim faka şöyle BIOS'da Boot önceliklerini atama bölümüde sadece Windows usbm ve eski SSD'm görünüyordu.

Windows'u M.2 seçerek yükledim faka şöyle BIOS'da Boot önceliklerini atama bölümüde sadece Windows usbm ve eski SSD'm görünüyordu.
M.2 SSD’yi almadan önce Windows 120 GB’lık SSD’ye mi kuruluydu? Windows çalışması için disklere özel bölümler oluşturuyor kurulum esnasında. Sanıyorum o bölümler eski SSD’nizde vardı diye yenisine kurulmadı o yüzden boot ederken problem çıkarıyor. Ben de benzer bir sorun yaşadım çözümü ya tekrar Win kurulumu (Eski SSD’deki bölümleri silerek), ya da @onrcmr ’ın dediği gibi eski diskten yeni diske Windows bölümlerini taşımak.

Yeni konular

Geri
Yukarı