Sistem nasıl test edilir?

Suwariba

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, dün bilgisayarıma 1TB Samsung 870 QVO SATA SSD taktım, macun yeniledim ve kasaya ekstra 3 adet fan taktım. Bugün de kurdum, ekrana görüntü geldi. Şu an BIOS ekranındayım işlemcim AMD Ryzen 5 3600 stok soğutucu olduğu için CPB'yi kapattım. Dün macun değiştirirken biraz kaydırdım gibi oldu şu an sistemi test etmek istiyorum herhangi bir sıkıntı var mı diye. Sizlerden isteğim bana test etmem gereken uygulamaları, teste başlamadan önce CPB'yi açıp açmamam gerektiğini ve aldığım 1TB SATA SSD için herhangi bir şey yapmam gerekiyorsa ne yapmam gerektiğini anlatmanız. Şimdiden teşekkürler.

Merhaba, dün bilgisayarıma 1TB Samsung 870 QVO SATA SSD taktım, macun yeniledim ve kasaya ekstra 3 adet fan taktım. Bugün de kurdum, ekrana görüntü geldi. Şu an BIOS ekranındayım işlemcim AMD Ryzen 5 3600 stok soğutucu olduğu için CPB'yi kapattım. Dün macun değiştirirken biraz kaydırdım gibi oldu şu an sistemi test etmek istiyorum herhangi bir sıkıntı var mı diye. Sizlerden isteğim bana test etmem gereken uygulamaları, teste başlamadan önce CPB'yi açıp açmamam gerektiğini ve aldığım 1TB SATA SSD için herhangi bir şey yapmam gerekiyorsa ne yapmam gerektiğini anlatmanız. Şimdiden teşekkürler.
AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapabilirsin. Test 10 dakika kadar açık kalsın herhangi çökme veya yeniden başlatma olmazsa sorun yok demektir. Bu arada CPB kapattıysan PBO da kapatıp voltajı manuel olarak 1.25 vererek CPU Ratio x40 yapabilirsin. Isınma problemini kökten çözer.

Sistemi nasıl kullanacaksan o şekilde testi başlat. Yani CPB'yi aç. Ekstrem bir test için Prime95 ile yük altına sokup Core Temp ile sıcaklıklara bakabilirsin. SSD içinse Crystal Disk Info ve Mark kullanarak sağlığına bakabilir, hızını test edebilirsin. Samsung Magician yazılımı ile firmware update'i varsa yapabilirsin.

AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapabilirsin. Test 10 dakika kadar açık kalsın herhangi çökme veya yeniden başlatma olmazsa sorun yok demektir. Bu arada CPB kapattıysan PBO da kapatıp voltajı manuel olarak 1.25 vererek CPU Ratio x40 yapabilirsin. Isınma problemini kökten çözer.
Bir sistemi test etmek için yeterli test mi ? Yoksa sadece işlemci için mi önerdiniz ?

Bir sistemi test etmek için yeterli test mi ? Yoksa sadece işlemci için mi önerdiniz ?
Ekran kartı, bellek, SSD testini de yapmakta. Sistemi bir süre yüksek yük altına sokuyor. Tam yük altındaki test etmek istiyorsan Prime95 testi yapabilirsin ama Prime95'te çökme ihtimali çok yüksek. Günlük kullanımda veya oyun oynarken Prime95'in bindirdiği yük kadar yük asla binmez.

3D mark timespy ile test edebilirsiniz.
Eğer ekstra stress testi yapmak istiyorsanız OCCT ile PSU ve GPU, Cinebench R23 ile işlemciyi test etmeniz.

Sistemi nasıl kullanacaksan o şekilde testi başlat. Yani CPB'yi aç. Ekstrem bir test için Prime95 ile yük altına sokup Core Temp ile sıcaklıklara bakabilirsin. SSD içinse CrystalDiskInfo ve mark kullanarak sağlığına bakabilir, hızını test edebilirsin. Samsung Magician yazılımı ile Firmware Update'i varsa yapabilirsin.

CPB açıkken çok ısınıyordu oyunlarda bile 85-90'lara çıkıyordu. CPB açık testte kapanmaması mı lazım anlamadım. Bir de dediklerinize ek olarak @BerzerkFrost un dediği AIDA64 testini de yapmalı mıyım?

CPB açıkken çok ısınıyordu oyunlarda bile 85-90'lara çıkıyordu. CPB açık testte kapanmaması mı lazım anlamadım. Bir de dediklerinize ek olarak @BerzerkFrost un dediği AIDA64 testini de yapmalı mıyım?
Kasanız ne acaba? Normalde Ryzen 5 3600'ler o kadar ısınmaz stok fanla. En son ne zaman termal macun yenilediniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı