Sistem nasıl test edilir?

Suwariba

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, dün bilgisayarıma 1TB Samsung 870 QVO SATA SSD taktım, macun yeniledim ve kasaya ekstra 3 adet fan taktım. Bugün de kurdum, ekrana görüntü geldi. Şu an BIOS ekranındayım işlemcim AMD Ryzen 5 3600 stok soğutucu olduğu için CPB'yi kapattım. Dün macun değiştirirken biraz kaydırdım gibi oldu şu an sistemi test etmek istiyorum herhangi bir sıkıntı var mı diye. Sizlerden isteğim bana test etmem gereken uygulamaları, teste başlamadan önce CPB'yi açıp açmamam gerektiğini ve aldığım 1TB SATA SSD için herhangi bir şey yapmam gerekiyorsa ne yapmam gerektiğini anlatmanız. Şimdiden teşekkürler.

Kasanız ne acaba? Normalde Ryzen 5 3600'ler o kadar ısınmaz stok fanla. En son ne zaman termal macun yenilediniz?

Bu sıcaklıklara Gamepower warcry kasa ile sistemi aldığım ilk zamanlarda ulaşmıştım. Şimdi 2 yıl geçti ve ben temizlik yapıp macun yenileyip SSD taktım. Taktığım SSD gözükmüyor baktım sadece M.2 olan gözüküyor. Şu an o SSD ile ilgili ne yapmam gerektiğini ve sistemde bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

3 fan almak yerine soğutucu almanız çok daha iyi olurdu.

Soğutucu da alacağım zaten. Kasamdan dolayı gecikti Wraith Prism bulmam lazım kasaya kule tipi sığmıyor.

Kasanız ne acaba? Normalde Ryzen 5 3600'ler o kadar ısınmaz stok fanla. En son ne zaman termal macun yenilediniz?

Şimdi bir oyunda deneyim dedim sonuçlar niye böyle anlamadım. Gamepower warcry kasa ilk aldığımda üstte fan yoktu, termal macun hazır sisteme sürdükleri termal macundu ve o halinden daha rezil sıcaklıklar. Fotoyu çektikten 10dk falan sonra tekrar baktım 94 derece gösteriyordu. CPB açık.

Dosya Ekleri

• Screenshot_14.png
    Screenshot_14.png
    3,7 MB · Görüntüleme: 21
Son düzenleme:
Bu sıcaklıklara Gamepower warcry kasa ile sistemi aldığım ilk zamanlarda ulaşmıştım. Şimdi 2 yıl geçti ve ben temizlik yapıp macun yenileyip SSD taktım. Taktığım SSD gözükmüyor baktım sadece M.2 olan gözüküyor. Şu an o SSD ile ilgili ne yapmam gerektiğini ve sistemde bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum.

Soğutucu da alacağım zaten. Kasamdan dolayı gecikti Wraith Prism bulmam lazım kasaya kule tipi sığmıyor.

Şimdi bir oyunda deneyim dedim sonuçlar niye böyle anlamadım. Gamepower warcry kasa ilk aldığımda üstte fan yoktu, termal macun hazır sisteme sürdükleri termal macundu ve o halinden daha rezil sıcaklıklar. Fotoyu çektikten 10dk falan sonra tekrar baktım 94 derece gösteriyordu. CPB açık.
Kasanız warcry olduğu için sistem bu kadar ısınıyor. Sata kablosunu tam taktığınıza eminsiniz değil mi?

Evet eminim. Disk yönetiminden biçimlendirmem lazım herhalde ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Disk yöneticisini açınca böyle bir ekran çıkıyor:Eki Görüntüle 1466573
Şu rehberi uygulayın hocam.

Hocam kasa 2 yıl önce de warcry idi :D ozaman daha iyiydi sıcaklıklar. ekstra fan aldım hava akışı için birde kaliteli termal macun sürdüm nasıl daha kötü olabiliyor? 94 derece ne?

Hocam birde bana attığınız şeydeki son ekrandakinden farklı şeyler çıktı. ne yapmam lazım burda?
1659016374372.png

Son düzenleme:
Hocam kasa 2 yıl önce de warcry idi :D ozaman daha iyiydi sıcaklıklar. ekstra fan aldım hava akışı için birde kaliteli termal macun sürdüm nasıl daha kötü olabiliyor? 94 derece ne?

Hocam birde bana attığınız şeydeki son ekrandakinden farklı şeyler çıktı. ne yapmam lazım burda?Eki Görüntüle 1466590
1659018238093.png

Aynı şey çıkmış hocam. Böyle yapacaksınız.

Kasa konusuna gelince, fanların performansı düşmüştür belki? ya da oda sıcaklığıyla alakalıdır. oda sıcaklığındaki 10 derece değişim kasanın içindeki sıcaklığı 5 ila 15 arası değiştirir çok rahat. Birde, soğutucuyu tam takamamış olabilme ihtimaliniz bulunuyor. Vidaları birazcık sıkın veya gevşetin. Termal macunu iyice yaydınız değil mi?

Eki Görüntüle 1466624

Kasa konusuna gelince, fanların performansı düşmüştür belki? Ya da oda sıcaklığıyla alakalıdır. Oda sıcaklığındaki 10 derece değişim kasanın içindeki sıcaklığı 5 ila 15 arası değiştirir çok rahat. Bir de, soğutucuyu tam takamamış olabilme ihtimaliniz bulunuyor. Vidaları birazcık sıkın veya gevşetin. Termal macunu iyice yaydınız değil mi?

Her yerine yaydım. Diğer 6 fanın düşmüş olabilir haklısınız ama 94 derece basit bir oyunda çok fazla değil mi? Size fotoğrafı attıktan 10dk falan sonra baktığımda 94 derece idi. Yani normal olduğunu sanmıyorum. En yakında Wraith Prism'e geçeceğim. Şimdi sıkıntı var mı diye stres testi yapacaktım ama oyunda 94 olan işlemci her türlü kapanır gibi geliyor. Ne yapayım stres testi yapayım mı? Size dün soğutucuyu montajlarken biraz kaymıştı onunla ilgili açtığım konunun linkini atayım belki ondan kaynaklıdır.

Her yerine yaydım. Diğer 6 fanın düşmüş olabilir haklısınız ama 94 derece basit bir oyunda çok fazla değil mi? Size fotoğrafı attıktan 10dk falan sonra baktığımda 94 derece idi. Yani normal olduğunu sanmıyorum. En yakında Wraith Prism'e geçeceğim. Şimdi sıkıntı var mı diye stres testi yapacaktım ama oyunda 94 olan işlemci her türlü kapanır gibi geliyor. Ne yapayım stres testi yapayım mı? Size dün soğutucuyu montajlarken biraz kaymıştı onunla ilgili açtığım konunun linkini atayım belki ondan kaynaklıdır.

Eki Görüntüle 1466624

Kasa konusuna gelince, fanların performansı düşmüştür belki? Ya da oda sıcaklığıyla alakalıdır. Oda sıcaklığındaki 10 derece değişim kasanın içindeki sıcaklığı 5 ila 15 arası değiştirir çok rahat. Bir de, soğutucuyu tam takamamış olabilme ihtimaliniz bulunuyor. Vidaları birazcık sıkın veya gevşetin. Termal macunu iyice yaydınız değil mi?

1659019990705.png

Masaüstündeyken böyle değerler. En iyisi kapatayım ben CPB'yi işlemci ölecek yoksa. Hem sistem 2 yıllık hem kasanın hava sirkülasyonu çok iyi değil hem de stok soğutucu var. Şimdi benim hatam mı var yoksa bu yazdığım sebeplerden ötürü mü sıcaklıklar böyle rezil? Umutluydum MX4'den.

Son düzenleme:

Eki Görüntüle 1466677

Masaüstündeyken böyle değerler. En iyisi kapatayım ben CPB'yi işlemci ölecek yoksa. Hem sistem 2 yıllık hem kasanın hava sirkülasyonu çok iyi değil hem de stok soğutucu var. Şimdi benim hatam mı var yoksa bu yazdığım sebeplerden ötürü mü sıcaklıklar böyle rezil? Umutluydum MX4'den.
MX-4'ü nereden aldınız? Boşta 71 derece çok fazla. Size söyle söyliyeyim, i5 11400F ve intel stok fan ile boşta 60 derecede bilgisayar. Bence taktığınız fanda bir problem var hocam. Tekrardan çıkarıp takmayı deneyebilirsiniz veya tam oturmuş mu diye bakabilirsiniz.

MX-4'ü nereden aldınız? Boşta 71 derece çok fazla. Size söyle söyleyeyim, i5 11400F ve Intel stok fan ile boşta 60 derecede bilgisayar. Bence taktığınız fanda bir problem var hocam. Tekrardan çıkarıp takmayı deneyebilirsiniz veya tam oturmuş mu diye bakabilirsiniz.

Orijinal hocam MX4 Hepsiburada'nın kendi satıcısından aldım QR kodun yanındaki kodu okuttum Arctic kendi sitesi orijinal dedi. Fanı kontrol etmek dışında ne yapabilirim?

Orijinal hocam MX4 Hepsiburada'nın kendi satıcısından aldım QR kodun yanındaki kodu okuttum Arctic kendi sitesi orijinal dedi. Fanı kontrol etmek dışında ne yapabilirim?
Kasanın yan kapağını açabilirsiniz. Cam yeri yani. Açık tutarsanız bir nebze rahatlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı