Çözüldü Sistem SSD'de olmasına rağmen HDD kullanımı %100 olunca neden bilgisayar performansı düşer?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Golden.Nyks

Decapat
Tüm sistem ve tüm hizmetler SSD'de çalışmasına rağmen %100 kullanımda HDD darboğaza girdiği zaman bilgisayarı kilitlemesinin sebebi nedir?

Son düzenleme:
Şimdi baktım bende zaten dizin oluşturma kapalıymış.

Ben bir iki hizmetten bahsettim ama ona ulaşan ve kullanan birçok hizmet var.
Google bile SSD'de olmasına rağmen orayı kullanıyormuş dediğinize göre.

Otomatik sistem bakımı, birçok yazılımın telemetry hizmeti, Windows search ve daha sayamayacağım kadar hizmet ulaşıp kullanabilir.

Benim arşiv diskimin ihtiyacım olduğunda bağlantısını açarım. Alacağımı aldığımda, vereceğimi verdiğimde ise bağlantısını kapatırım. Benimki sadece arşiv diski olduğunda bile benim sistem HDD görünce yan yatmaya başlıyor. Sizinkilerde kesin bağlantılı oyunlar vs vardır.

Windows 10 ile artık az ve sessiz çalışan HDD dönemi bitti.
Daha çok hizmet ve bu hizmetlerin yapısı gereği HDD donanım olarak çok zayıf kaldı.

Ben bile Windows 7 zamanında aynı anda 3 HDD çalıştırırken hiç kasılma yaşamazdım. Windows 8'de 2 diski aynı anda kullanırdım ama Windows 10 ile HDD bağlantısını kesmek zorunda kalıyorum.

Son düzenleme:
Çok teşekkürler vallahi hocam, aylar önce benzer bir konu açmıştım hala cevabını bulamamıştım. Konu: Sistem SSD'de olmasına rağmen HDD'ye neden yüklenilir?

Bende HDD'de bir şey yapmasam bile Chrome gibi bazı şeyler SSD yerine HDD'yi %100 yapıyor çok yüklendiğimde.
Şimdi baktım bende zaten dizin oluşturma kapalıymış.

Seninki daha sıkıntılıymış, bende sadece diyelim IDM ile büyük dosya indirdiğimde dosyaları birleştirirken, büyük boyurtu RAR'dan dosyalarını ayıklarken ya da 4-5 saat Torrent ile birden çok dosya indirmeye çalıştığımda oluyor, yani dosyalar büyük ya da uzun süreli yazma işlemlerinden sonra oluyor ortalama 30-40GB yazdıktan sonra oluyor, biraz bekleyince toparlıyor.

Sana tavsiyem disk defrag işlemi yapman, çünkü eğer dosyalar çok parçalanmışsa sorunu 5-10 kat arttırabiliyor. Windows'un kendi aracı da var ama ben bu işlem için "Auslogics Disk Defrag" kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    57 KB · Görüntüleme: 14
Ben bir iki hizmetten bahsettim ama ona ulaşan ve kullanan birçok hizmet var.
Google bile SSD'de olmasına rağmen orayı kullanıyormuş dediğinize göre.

Otomatik sistem bakımı, birçok yazılımın telemetry hizmeti, Windows search ve daha sayamayacağım kadar hizmet ulaşıp kullanabilir.

Benim arşiv diskimin ihtiyacım olduğunda bağlantısını açarım. Alacağımı aldığımda, vereceğimi verdiğimde ise bağlantısını kapatırım. Benimki sadece arşiv diski olduğunda bile benim sistem HDD görünce yan yatmaya başlıyor. Sizinkilerde kesin bağlantılı oyunlar vs vardır.

Windows 10 ile artık az ve sessiz çalışan HDD dönemi bitti.
Daha çok hizmet ve bu hizmetlerin yapısı gereği HDD donanım olarak çok zayıf kaldı.

Ben bile Windows 7 zamanında aynı anda 3 HDD çalıştırırken hiç kasılma yaşamazdım. Windows 8'de 2 diski aynı anda kullanırdım ama Windows 10 ile HDD bağlantısını kesmek zorunda kalıyorum.

Anladım hocam. Sanırım artık komple hdd'lere veda etmek lazım. Depolama/oyun için bile olsa 2'nci 3'ncü disk SSD olmalı gibi duruyor.
Seninki daha sıkıntılıymış, bende sadece diyelim IDM ile büyük dosya indirdiğimde dosyaları birleştirirken, büyük boyurtu RAR'dan dosyalarını ayıklarken ya da 4-5 saat Torrent ile birden çok dosya indirmeye çalıştığımda oluyor, yani dosyalar büyük ya da uzun süreli yazma işlemlerinden sonra oluyor ortalama 30-40GB yazdıktan sonra oluyor, biraz bekleyince toparlıyor.

Sana tavsiyem disk defrag işlemi yapman, çünkü eğer dosyalar çok parçalanmışsa sorunu 5-10 kat arttırabiliyor. Windows'un kendi aracı da var ama ben bu işlem için "Auslogics Disk Defrag" kullanıyorum.

Dediğiniz işlem diske sağ tıklayıp "Araçlar" > "En iyi duruma getir" kısmı mıdır?

Bende zaten yakın zamanda otomatik yapılmış gözüküyor iki disk için de o işlem.

1700938828487.png

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı