Sistem sürekli mavi ekran hatası veriyor

İşletim sistemi
Windows 11

sonUstaYILD1Z!

Decapat
Arkadaşlar FX8300 işlemcimi almadan önce kilitlenme yaşamıyordum. İşlemcim sorunsuz, pinlerinde yamulma vs yok. Anakartı temizlettim sorun düzelmedi. Ekran kartı aldım yeni bir Power aldım hala aynı sorunu yaşıyorum. Sistem genelde çok boş kalınca, uzun süre açık kalınca, veya sisteme girdikten 2 dk sonra, sisteme girerken kitleniyor/mavi ekran veriyor. Sorunun ne olduğunu hiçbir şekilde anlayamadım. Size minidump dosyalarını aktarıyorum. Artık bıktım. Bazen 10 saat sorun olmuyor bazen sürekli veriyor. Artık manyak oldum yani. Bu sorunu yazarken de kitlendi. Hemen paylaşayım :D

Sistem Özellikleri---
FX8300
MSİ 760GM P-21 FX ANAKART
KİNGSTON 4GB 1333HGZ RAM
600W 80+ POWER SUPPLY
R7 370 EKRAN KARTI( SIFIR)

Bu arada eski işlemcim athlon takınca sorun yok. Sadece fx8300 (ekran kartsız) kullanınca yine sorun yok. Yani neden böyle oluyor bilmiyorum. Bir de forza horizon 4 demoya girerken %100 mavi ekran veriyor. Bu 6. Deneyişim 6 sında da verdi. Fakat LoL valorant Alsphalt 9 oynayınca vermiyor. COD Warzone oynarken de kilitleniyor.
En çok verdiği hatalar İRQL NOT LESS OR EQUAL (başarısız:tcpip.sys) ve UNEXPECTED KERNEL MODE TRAP, KERNEL SEQUIRTY CHECK FAIULE tüm bildiklerim bu kadar

Son düzenleme:
Windows 11 kullanmayın, ben nihai sürüm daha çıkmadığı için önermiyorum. O yüzden Windows 10'a geri dönüş yapmanızı öneririm.

Diskinize HD Tune 5.75 yazılımı ile "error scan" testi ve "health" sekmesini paylaşınız.

HD Sentinel PRO yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve SMART verilerinizi paylaşınız.

Sanal bellek özelliğini kapatın ve sistemi yeniden başlatın. Sistem açıldıktan sonra sanal bellek özelliğini aktif hale getiriniz.

"DISM" aracının ilk 3 adımını uygulayabilirsiniz.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu sfs /scannow girin. %100 olmasını bekleyin.

Anti virüs uygulaması ile sistemi taratın ve virüs bulursa temizleyin. Kaspersky, Malwarebytes, Bitdefender önerebilirim.

AIDA64 HTML raporunuzu paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi | Technopat Sosyal

Olay Görüntüleyicisi raporunuzu paylaşın.
Rehber: Olay Görüntüleyicisi Raporu Almak | Technopat Sosyal

Ek olarak IRQL NOT LESS OR EQUAL hata kodlu minidump dosyasını göremedim. Bu dosyayı da paylaşırsanız iyi olur.

Artı -1 Eksi
Windows 11 kullanmayın, ben nihai sürüm daha çıkmadığı için önermiyorum. O yüzden Windows 10'a geri dönüş yapmanızı öneririm.

Diskinize HD Tune 5.75 yazılımı ile "error scan" testi ve "health" sekmesini paylaşınız.

HD Sentinel PRO yazılımı ile "Genel Bakış" sekmesini ve SMART verilerinizi paylaşınız.

Sanal bellek özelliğini kapatın ve sistemi yeniden başlatın. Sistem açıldıktan sonra sanal bellek özelliğini aktif hale getiriniz.

"DISM" aracının ilk 3 adımını uygulayabilirsiniz.
Rehber: DISM aracı nedir ve nasıl kullanılır? | Technopat Sosyal

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın ve şu komutu sfs /scannow girin. %100 olmasını bekleyin.

Anti virüs uygulaması ile sistemi taratın ve virüs bulursa temizleyin. Kaspersky, Malwarebytes, Bitdefender önerebilirim.

AIDA64 HTML raporunuzu paylaşın.
AIDA64 HTML Raporu Oluşturma Rehberi | Technopat Sosyal

Olay Görüntüleyicisi raporunuzu paylaşın.
Rehber: Olay Görüntüleyicisi Raporu Almak | Technopat Sosyal

Ek olarak IRQL NOT LESS OR EQUAL hata kodlu minidump dosyasını göremedim. Bu dosyayı da paylaşırsanız iyi olur.
Hocam sorun windowsda veya ssdde değil. Bundan önce zaten sistemime w8 ve w10 kurdum aynı şekilde mavi ekran be kilitlenmeler oldu. Tüm minidump dosyaları bu kadar. Başka dosya göremedim. Ayrıyeten minidump dosyalarına biraz bakınca işlemci çekirdeği sorunluymuş gibi duruyordu, ne kadar eminim bilmiyorum. İşlemci çekirdek sayısını ben de 1 core çektim. Kilitlenme hatrı sayılır miktarda azaldı. Fakat yine forza açarken veya boşta iken kilitlenme gördüm. Scannow testi temiz. Ssdde de sorun yok. Bundan önce başka hdd kullandım yine aynı. Mevcut minidump dosyalarından bir sonuca varabiliyor muyuz acaba?

Dediğim testleri ve istediğim raporları paylaşınız. Windows 10'a geçmenizi öneririm, isterseniz geçmeyin siz bilirsiniz. İşlemci çekirdiğini neden 1 core yaptınız? Bu yaptığınız şey işe yaramaz ki. 1 core olarak yaptığınız işlemi varsayılan hale getirin.

Mevcut minidump dosyalarından bir sonuca elbette varabiliyoruz.

Artı -1 Eksi
Dediğim testleri ve istediğim raporları paylaşınız. Windows 10'a geçmenizi öneririm, isterseniz geçmeyin siz bilirsiniz. İşlemci çekirdiğini neden 1 core yaptınız? Bu yaptığınız şey işe yaramaz ki. 1 core olarak yaptığınız işlemi varsayılan hale getirin.

Mevcut minidump dosyalarından bir sonuca elbette varabiliyoruz.
buyrun Desktop.rar

ilgilendiğiniz için teşekkürler. Bu raporları çıkarmak için canım çıktı sürekli mavi ekran veriyor. Aida raporunu oluştururken sürekli faremi oynattım raporu alabildim. Bu arada alsphalt 9 oynarken hiçbir şekilde mavi ekran kitlenme vs olmuyor. Alsphalt 9 üzerinde 1 saat açık kaldı pc, sorun yok. Neden acaba..

Son düzenleme:
Sanırım ekran kartı sürücünüz güncel değil, güncelleyin. Adrenalin 21.4.1 Recommended (WHQL) sürümü çıkmış.
Galiba bu Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) sürücüyü kullanıyorsunuz.

Dediğim disk testlerini gerçekleştirin ve sonuçlarını ekran görüntüsü alarak paylaşın. Çünkü Olay Görüntüleyicisinde disk ile ilgili uyarılar gördüm. Genelde 24 Temmuz ve 25 Temmuz tarihlerinde disk uyarısı almışsın.

1627725446789.png

Anakartınızın bu değil mi? BIOS sürümünüzü güncellemeni önerecektim. BIOS sürümünz V17.10 gözüküyor, anakartın sitesinde BIOS listesinde V17.10 sürümü bile yok. Neden yok anlayamadım.

1627725581288.png

En başta dediğim şeyleri uygulamayı unutmayın. Anti virüs, sanal bellek olaylarını dediğim şekilde yapmanızı öneririm.

Artı -1 Eksi
Sanırım ekran kartı sürücünüz güncel değil, güncelleyin. Adrenalin 21.4.1 Recommended (WHQL) sürümü çıkmış.
Galiba bu Adrenalin 2020 Edition 21.3.1 Recommended (WHQL) sürücüyü kullanıyorsunuz.

Dediğim disk testlerini gerçekleştirin ve sonuçlarını ekran görüntüsü alarak paylaşın. Çünkü Olay Görüntüleyicisinde disk ile ilgili uyarılar gördüm. Genelde 24 Temmuz ve 25 Temmuz tarihlerinde disk uyarısı almışsın.

Eki Görüntüle 1123754

Anakartınızın bu değil mi? BIOS sürümünüzü güncellemeni önerecektim. BIOS sürümünz V17.10 gözüküyor, anakartın sitesinde BIOS listesinde V17.10 sürümü bile yok. Neden yok anlayamadım.

Eki Görüntüle 1123755

En başta dediğim şeyleri uygulamayı unutmayın. Anti virüs, sanal bellek olaylarını dediğim şekilde yapmanızı öneririm.
Evet anakartım bu. HD Tune programında Health değerleri hepsi ok ve %100. Zaten sıfır ssd. Error scan da bir sonuç bulamadı. Yemyeşil tüm kareler. Sanallaştırma açıktı, kapatıp tekrar denedim hala sorun aynı. Açtım tekrar denedim hala aynı. 21.5.1 sürümü şuan bende indirili ve en günceli. Hata dosyalarından bir sonuç çıkaramadınız öyle mi? Zaten dediğim gibi hdd de de veriyordu bu hatayı. Onun için ssd aldım power aldım ekran kartı aldım düzelmedi.. virüs yok.

Eki Görüntüle 1123754

Eki Görüntüle 1123755

Yok mu bir çözüm??

Son düzenleme:

Dediğim disk testlerini gerçekleştirin ve sonuçlarını ekran görüntüsü alarak paylaşın. Çünkü olay görüntüleyicisinde disk ile ilgili uyarılar gördüm. Genelde 24 Temmuz ve 25 Temmuz tarihlerinde disk uyarısı almışsın.

Eki Görüntüle 1123754

Anakartınızın bu değil mi? BIOS sürümünüzü güncellemeni önerecektim. BIOS sürümünz v17.10 gözüküyor, anakartın sitesinde BIOS listesinde v17.10 sürümü bile yok. Neden yok anlayamadım.

Eki Görüntüle 1123755

Dostum merhaba ben de mavi ekran hataları aldım ve konuları dolaşırken bu konuda bilgili olduğunu gördüm açtığım konuya gözatma şansın var mıdır teşekkür ederim.

Geri
Yukarı