Sistem toplama sonrası neler yapılmalı?

humanisde

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar iyi günler. Ben bir sistem topladım ve tahmini olarak haziran ayının 30'unda teslim alacağım. Satın aldığım parçaları isim olarak belirtip, konu sonunda linkini paylaşmayı düşünüyorum. Benim sormak istediğim sorular şunlar:
-Satın aldığım RAM 3200 MHz ve işlemcim de 3200 MHz. Anakart üzerinden XMP açmam gerekiyor mu?
-BIOS güncellemesi yapmak istiyorum ama Recep hocam videosunda rev versiyonuna dikkat etmem gerektiğini söyledi. Rev versiyonunu nereden öğrenebilirim?
-Anakartın kendi sitesinde lan, SATA, driver, SATA gibi farklı başlıklar altında bir sürü sürücüsü var, hangilerini kurmam gerek?
-Konu açarken bir hatam olduysa affola ilk seferim bu benim.
-Şimdilik aklıma gelen sorular bunlar, aklıma geldikçe başlık altına eklerim.

Donanımlar:

RAM: 2x8 GB 3200 MHz CL16 RAM.

Ekran kartı: Gigabyte RTX 3060 Ti Windforce.

İşlemci: i5 11400F.

SSD: 500GB 3300/3100

Anakart: Gigabyte H510M - h

Kasa: Rampage Brand 600W 80 Plus.

Monitör: Samsung Odyssey G3 24 inch.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videoyu zaten başlığı yazmadan önce tam olarak izledim, sorduğum sorular biraz daha ayrıntı içeriyor. Mesela LAN driver hakkında ne yapmamız gerektiğini söylememiş. Ve en önemlisi de XMP kullanıp kullanmamam gerektiği, mesela ana kartım, işlemcim ve sahip olduğum RAM zaten 3200 MHz, hala da kullanmam gerekiyor mu?

Hocam merak ediyorum da kaç liraya topladınız?
154 TL ugreen cat 6 1000 Mbps kablo da dabil olmak üzere Hepsiburada üzerinden peşin fiyatına 9 taksit ile 22095'e aldım. Telefonunda Hepsiburada programın var ise listem tam olarak şu:
Tek unutmamanız gereken listedeki ram 8 GB o yüzden ondan 2 tane almanız lazım.

Bu videoyu zaten başlığı yazmadan önce tam olarak izledim, sorduğum sorular biraz daha ayrıntı içeriyor. Mesela LAN driver hakkında ne yapmamız gerektiğini söylememiş. Ve en önemlisi de XMP kullanıp kullanmamam gerektiği, mesela ana kartım, işlemcim ve sahip olduğum RAM zaten 3200 MHz, hala da kullanmam gerekiyor mu?
XMP açık olmadığı taktirde her türlü düşük mhz ile gelecektir. Bios ekranına girdiğinizde zaten gözükür bu. XMP Profile 1 yapmanız gerekir. Yapmanızda sakınca yok.

Ayrıca arkadaşlar tüm sistemi monitör dahil olmak üzere 22095 liraya peşin fiyatına 9 taksit ile topladım, sizce iyi mi? Ben açıkçası f/p açısından beğendim.

İşlemci biraz düşük kalmış 12 ya da 13. nesil kullansaydınız daha iyiydi. (Bunu i3-2350m laptoptan yazmam :( )

İşlemci biraz düşük kalmış 12 ya da 13. nesil kullansaydınız daha iyiydi. (Bunu i3-2350m laptoptan yazmam :( )
Onu da düşündüm de hocam 12400f işlemci 1555 lira daha pahalı. F/p dengesini bozmuş olacaktım ve bütçem o kadarına kadar çıkmıyor malesef. Ayrıca o işlemci için de ana karta da minimum 600 TL fazladan ayırmam gerekiyordu. Toplamda 2200 küsür TL ayırmam gerekirdi ve bence değmezdi. İşlemciler arasındaki performans farkının da çok düşük olması cabası. CPU user benchmark sitesinde 11400f %94.2 puan alırken 12400f %98.3 puan alıyor.

4060 da şimdi çıkış yaptı alsam mı diye düşündüm de zaten işlemcimden performansı yüksek bir ekran kartı aldım

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı