Sistem toplarken 4000 TL ile 5000 TL arasında çok fark olur mu?

Sezerogz

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Burada yeniyim ve ne yazık ki bilgisayarı sadece oyun amaçlı kullanıyorum ve teknik bilgim yok. Merak ettiğim şey ise; toplama bilgisayarlarda 1000₺ gibi bir paranın 4000-5000₺ gibi miktarlarda çok bir fark yaratıp yaratmayacağı. Şimdiden çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar öncelikle merhaba. Burada yeniyim ve ne yazık ki bilgisayarı sadece oyun amaçlı kullanıyorum ve teknik bilgim yok. Merak ettiğim şey ise; toplama bilgisayarlarda 1000₺ gibi bir paranın 4000-5000₺ gibi miktarlarda çok bir fark yaratıp yaratmayacağı. Şimdiden çok teşekkürler.
Çok fark eder.

Bir yerden sonra bazı parçalar değişmiyor mesela işlemci. i 7 6700 koyarsın mesela 5000 liralık sistemde 6700 K yapmak için uğraşmazsın çünkü soğutucusu var Z yonga setli ana kartı var vesaire bütün her şey değişiyor bu yüzden ekran kartına yatırım yapılıyor. Zaten i 7 6700 bütün ekran kartlarını taşır i 5 6600 de taşır aslında. Yani her daim fark eder. 2000 lira ile 3000 lira arasında bile bariz farklar olur. Buradaki asıl soru 1000 lira daha eklemeye değer mi? Bunu testlerde anlarsın. Atıyorum 4000 lirada GTX 970 vardır 5000 lirada 980 vardır bakarsın testlerde bariz fark var ve o farkı görebileceksin yani monitörün 144 hertz falandır 1000 lira daha eklersin ama baktın fps farkı seni tatmin etmedi almazsın. Fps farkı az olsa bile 1000 lira eklediğiniz zaman bileşenler geleceğe dönük oluyor, uzun ömürlü oluyor ve bu sayede yeni çıkan oyunlarda da sıkıntı çıkarmadan oynamaya devam edersiniz. 4000 liraya yapılmış bir sistemin üzerine 1000 lira ile yükseltme yaptığın zaman bile aradaki farkı hissediyorsun.

Fiyat yükseldikçe hissedilen fark da azalır. Yani 2 bin liralık ile 3 bin liralık bir sistem arasındaki fark, 5 bin ile 6 bin arasındaki sistemden daha fazladır. Bunun sebebi de şu; fanteziye kaçılıyor. İhtiyaç belirlenip, ona uygun davranmak yerine en iyisi olsun, en güçlüsü olsun, 600 liraya bunu alacağıma 800 liraya şu daha iyidir deyip, daha sonra da 800 vermişken 900'e kadar çıkayım bari diye diye kabarıyor fiyatlar. Her zaman kısılacak bir şey vardır ve bu, sanıldığı kadar da fark oluşturmaz.

Bir de şu konuda da sitemimi yapayım madem, ben yaklaşık 2 yıl önce 1500 liralık bir sistem topladım. 21,5 inçlik 1080p monitör sığdırdım bu bütçeye. Ama monitöre hak ettiği değer verilmiyor. Bir bakıyorsun adam her şeyi tavana çekmiş, efsane bir sistem toplayacağım diyor ama o da ne! 21,5 inç 1080p monitör. Bence sistem toplanırken önce anakart-cpu değil, monitör seçilmeli. Daha sonra ona uygun sistem toplanılmalı. Çünkü, kasanın içinde yatan canavarı ortaya çıkaran monitördür.

Son düzenleme:
Bir de şu konuda da sitemimi yapayım madem, ben yaklaşık 2 yıl önce 1500 liralık bir sistem topladım. 21,5 inçlik 1080p monitör sığdırdım bu bütçeye. Ama monitöre hak ettiği değer verilmiyor. Bir bakıyorsun adam her şeyi tavana çekmiş, efsane bir sistem toplayacağım diyor ama o da ne! 21,5 inç 1080p monitör. Bence sistem toplanırken önce anakart-cpu değil, monitör seçilmeli. Daha sonra ona uygun sistem toplanılmalı. Çünkü, kasanın içinde yatan canavarı ortaya çıkaran monitördür.
Doğru söylüyorsunuz. 3000 liralık monitör dahil toplanacak sistemlere toplayan kişinin genellikle oynadığı oyunlara bakarım. Genellikle lol ve cs go gibi düşük yük veren oyunlar oynuyorsa 144 hertz monitörün yanına GTX 950 tabanlı sistem yaparım. Bir de monitör daimi bir şeydir. 10 senelik monitör kullanıyorum bir tane ölü piksel yok. Yani düzgün monitör alıp bununla çok rahat 3 tane sistem devrilir. Bu yüzden önceliği monitöre alıp ondan sonra ekran kartına verilmesi daha önemli. Her şey bittikten sonra monitöre bakıyoruz kimse ana kartın siyah kırmızı renk uyumuna fazla takılmaz. Takılsa bile yine monitöre bakacaktır kim ana kartına bakarak oyun oynuyor? Monitörün iyi olsun sistemin kötü olsun problem değil sisteme yükseltme yapabilirsin ama monitöre yok yanına şu paneli de ekliyeyim 2 K olsun deme şansın yok ya da panel soket gibi çıkarılıp yerine 2 K panel takılmıyor. Çok absürt anlattım biliyorum ama düzgün bir şekilde karşılaştırma yapmak için böyle anlattım. Monitör sabit durur. Uzun ömürlü olmasına karşın kimse ikinci el monitörü sıfıra yakın paraya almaz. Bu yüzden zarar etmeden satma şansın yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı