Sistem uyumluluğu

Styler

Hectopat
Merhabalar, yaklaşık olarak bir yıl önce başladığım FPS oyununda profesyonel çapta bir teklif aldım ve sistemimi düzeltmem gerekiyor.

İşlemci: i7 4790 3.6 GHz.
RAM: 12 GB ( DDR3 )
anakart: Intel Haswell B85 ( DDR3 )
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 750 2 GB ( DDR5 )
Bilgisayarımın modeli Lenovo erazer X310.

Gelelim asıl mevzuya 🙂 oynadığım oyun Zula ve monitörümün küçük olmasından dolayı en fazla 1280x1024 seçeneği mevcut bu çözünürlükte oynadığım için 100'ün üstünde FPS alıyorum oyunda en fazla 200 FPS seçeneği mevcut başarılı olabilmem ve profesyonel seviyeye ayak uydurabilmem için 144 Hz bir monitöre ihtiyacım var bunun için de başta ekran kartımı değiştirmem gerekiyor ekran kartını AMD RX 580-590 iki modelden birini düşünüyorum bu arada işlemci RAM ve ana kartı değiştirmeyeceğim eğer bir uyum sorunu yoksa. Aklımdaki sorular şunlar:

Ekran kartı, anakart ve RAM bu üçünde uyum sorunu yaşar mıyım(DDR bakımından)?

AMD bir ekran kartıyla Intel bir işlemci performans konusunda sıkıntı yaratır mı?

Uyum sıkıntısı varsa hangi parçaları değiştirmeliyim?

Şunu da belirteyim sadece Zula oynuyorum sistem gereksinimleri bakımından düşük bir oyun şu anki ekran kartımla bile 200 FPS'i görüyorum 140-150'nin altına rahat rahat düşmüyor. Sorularımı net bir şekilde cevaplarsanız sevinirim araştırma yaptım çoğu forumda sıkıntı çıkmaz şeklinde yanıtlar gördüm ama o kadar masraf edeceğim insan emin olmak istiyor. Elimden geldiğince kurallara uymaya çalıştım yanlışım olduysa affola. İlgilenen arkadaşlara şimdi den teşekkür ederim. İyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
PSU'nuzu öğrenebileceğiniz bir program görmedim daha. Zaten gerek de yok. Yan kapağı açıp etiketini atmanız yeterli bizim için.

SSD yeni nesil harddisk gibi düşünün. Dosyaları erişim süresi 0.1 MS'dir ve normal HDD'lerden çok daha yüksek okuma ve yazma hızlarına sahiptir. Örneğin benim kullandığım Samsung 860 EVO 560 MB/S okuma ve 520 MB/S yazma hızına sahip. Ek olarak SSD'ler daha sessiz çalışır, düşürmeye ve hasara karşı daha dayanıklıdır. Daha bir sürü madde sayabilirim ancak gerek yok. Kısa bir biçimde özetlemem gerekirse en son Gigabyte 120 GB UD SSD taktığım Intel Core2 Duo E8400 sistem uçak olmuştu :) SSD dosyalara erişim süresinden ve bahsettiğim diğer maddelerden kaynaklı bilgisayarı bayağı bir hızlandıran bir parçadır. Sizinkinden çok daha kötü ancak SSD'li bir bilgisayarı getireyim masaüstü performansını ve hızlarını karşılaştıralım. Sizinki yanında dandik bir bilgisayar gibi kalacaktır :)

Bilgisayar açılıyor, açılır açılmaz aklınıza gelen bütün uygulamalara tıklıyorsunuz ve hepsi aynı anda açılıyor. Öyle düşünün yani :) Ek olarak oyun yükleme/ bekleme ekranları çok daha kısalıyor.

Özet geçmek gerekirse, yeni nesil bir bilgisayarın hızlı olması için gereken en önemli parçalardan biri de SSD'dir. Detaylarını internetten öğrenebilirsiniz.
Kasanın yan kapağını açacaksınınız :) Muhtemelen arkasında 2 vida vardır. Vidayı söküp yan kapağı çekeceksiniz. Güç kaynağını görürsünüz zaten. Kasanıza bağlı olarak ya sol üstte ya sol alttadır. Üzerindeki etiketin resmini buraya atarsanız ben bakarım.
Kusura bakmayın tekrardan rahatsız ediyorum ama bugün açabildim kasayı ve 435W güç kaynağı var şuan ve 144 hz monitörlerin pahalılığından dolayı rx 570 almayı planlıyorum. yeterli olur mu bu ?

Maalesef yeterli değil. RX 570 için minimum 450W öneriliyor ki o da kaliteli 80+ bir PSU olması lazım.

Ayrıca ben özellikle etiektin resmini atın demiştim. Önemli olan W'ı değil 12V kanalından kaç A güç verdiği ve verimliliği. Ancak bu durumda zaten yetmeyeceği belli o yüzden gerek kalmadı.

Maalesef yeterli değil. RX 570 için minimum 450W öneriliyor ki o da kaliteli 80+ bir PSU olması lazım.

Ayrıca ben özellikle etiektin resmini atın demiştim. Önemli olan W'ı değil 12V kanalından kaç A güç verdiği ve verimliliği. Ancak bu durumda zaten yetmeyeceği belli o yüzden gerek kalmadı.
Peki bana psu önerebilir misiniz uygun hesaplı olması lazım ?

Hesaplı olmasını istediğiniz için bunu attım. Aynı fiyattaki diğer PSU'lara göre biraz daha kalitelidir.

Ancak ben bütçenizi biraz daha arttırıp kaliteli bir PSU almanızı öneririm. PSU ucuza kaçılacak bir parça değil.

Bütçenizi arttırabilecekseniz bunu öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı