Sistem yükseltirken hangi parçalara öncelik verilmeli?

TwoShot

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba,

Güncel kullandığım sistem i7-4770 Stok soğutuculu, 16 GB DDR3 bellek, HD7950 ekranı kartı, standart bir ASUS anakart ve 600W kaliteli bir PSU içeriyor. Oyun geliştirme ve yazılım işleri ile uğraştığım için sistemimi her halükârda yükseltmem gerekiyor tüm parçalarıyla birlikte ancak bu şekilde çok pahalı olacağı için bunu adım adım yapmam gerekiyor. Toplamayı planladığım sistemin teknik özellikleri ise şu şekilde:
  1. İşlemci: Ryzen R5-5600G veya 5600X.
  2. Ekran kartı: RTX 3060 Ti (mümkünse ASUS almayı planlıyorum)
  3. Anakart: B550M serisi DP ve HDMI çıkışı olan bir anakart (APU sistemde çift monitör kullanımı yapabilmek için)
  4. RAM: Min 3600 MHz RAM.
  5. Geri kalan parçaları kullandığım sistemden alacağım.
Sizce öncelikle ekran kartını alıp ardından mı diğer parçaları güncelleyeyim (ciddi bir darboğazı olacak bu şekilde, ayrıyeten bir CPU soğutucu almam da gerekecek gibi çünkü stok soğutucu kesinlikle yeterli değil), yoksa CPU-anakart-RAM üçlüsünü güncelledikten sonra ekran kartını almak daha mantıklı mı olur?

Şimdiden çok teşekkürler,
Herkese iyi günler :)

Bence ilk CPU alın. R5 5600X alın bence. Ama eğer ekran kartında yani RTX 3060 Ti da çok iyi bir kampanya varsa alacağınız zaman ekran kartını ilk almakta mantıklı olur ama öyle devasa bir kampanya yoksa sizin yerinizde olsam ilk CPU alırdım. CPU alırsanız anakart RAM de değişmeniz gerekecek ama oyun geliştirme ve yazılım için daha iyi olur.

RAM'i 3 yapabilirsen efsane olur.

Nasıl yani?

Bence ilk CPU alın. R5 5600X alın bence. Ama eğer ekran kartında yani RTX 3060 Ti da çok iyi bir kampanya varsa alacağınız zaman ekran kartını ilk almakta mantıklı olur ama öyle devasa bir kampanya yoksa sizin yerinizde olsam ilk CPU alırdım. CPU alırsanız anakart RAM de değişmeniz gerekecek ama oyun geliştirme ve yazılım için daha iyi olur.

R5 5600G alıp APU ile bir süre devam etsem mi diye düşündüm, çünkü Unreal Engine 5'i açtığınızda ekran kartı ile ilgili çok güzel bir uyarı veriyor Driver'ların ve kartın eski olduğuna dair :) Teşekkürler

Nasıl yani?

R5 5600G alıp APU ile bir süre devam etsem mi diye düşündüm, çünkü Unreal Engine 5'i açtığınızda ekran kartı ile ilgili çok güzel bir uyarı veriyor Driver'ların ve kartın eski olduğuna dair :) Teşekkürler
Yanlış yazmışım 2 tuşu basmıyor nedense (internetden kopyaladım.)

Yeni konular

Geri
Yukarı