Sistem yükseltmesinde donanım uyumu için ne yapılmalı?

YüceLowyer

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Sistemimi yükseltmek istiyorum RAM'i 32 GB işlemci ise AMD 5700 - 7500 tarzı işlemci ile donatmak istiyorum ama bu parçalar anakartim ile uyumlu değil, ne yapmalıyım? Anakart alırken RAM'e uyacak mı veya işlemci dişleri anakarta uyucak mı, ekran kartım oturacak mı vs. bu tarz aklıma takılan sorular olduğu için hangi parça model alayım bilmiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartların PIN'i oluyor alacağın işlemcinin pinine bak ve ona uyumlu anakart bak. Anakartların RAM MHz desteği var en fazla atıyorum 3200 MHz destekliyor, 3200 MHz alabilirsin. 32 GB RAM istiyorsan büyük ihtimalle DDR4 anakart ya da DDR5'dir böyle anlıyorsun. Yardımcı olurum.

Öncelikle sistemini yaz. Sonra almak istediğin sistemi yaz. Buradan yardımcı olalım.
Şuan ki sistemim aşağıda resimi mevcut yapmak istediğim sistem;

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F 3.7GHz (Turbo 5.0GHz)

Ram: 32 gb ddr4

Anakart: 64 gb ddr4 ram destekleyen anakart

Bu şekilde anakart, ram ve işlemciyi yükseltmek istiyorum ama anakart benim şuanki ekran kartımla uyumlu mu, alacağım ramle uyumlu mu, varolan güç kaynağımla uyumlu vs bilmiyorum nasıl anlarız.

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    12,7 KB · Görüntüleme: 15
  • 2.PNG
    2.PNG
    23,7 KB · Görüntüleme: 12
Şuan ki sistemim aşağıda resimi mevcut yapmak istediğim sistem;

İşlemci: AMD Ryzen 5 7500F 3.7GHz (Turbo 5.0GHz)

Ram: 32 gb ddr4

Anakart: 64 gb ddr4 ram destekleyen anakart

Bu şekilde anakart, ram ve işlemciyi yükseltmek istiyorum ama anakart benim şuanki ekran kartımla uyumlu mu, alacağım ramle uyumlu mu, varolan güç kaynağımla uyumlu vs bilmiyorum nasıl anlarız.
Ekran kartını yeni anakartlara takabilirsin. Fakat 7500F işlemcili bir sistem toplarsan DDR4 bellek takamazsın. DDR5 takman gerek.

Yeni konular

Geri
Yukarı