Sistem yükseltmeyi hangi sırayla yapılmalı

Hamsi ismaH

Hectopat
Daha fazla  
Şu anki sistemim:
Ryzen 5 2600 işlemci
RX 580 4 GB ekran kartı
B450M-A Pro Max anakart
Corsair 550W 80+ PSU
1x16 GB RAM

Arkadaşlar yakın zamanda bilgisayarı kullanmaya devam ederken sistemi yükseltmeyi düşünüyorum. Sıralamayı o yüzden bu şekilde yaptım. Sorularımı da araya yerleştirdim
RX 6700 XT ekran kartını alacağım bu kesinlikle 1. sıra. Kullanamasam bile saklarım.

1)Daha sonra işlemci Ryzen 5 5600 almayı düşünüyorum Ryzen 5 2600'ün stok fan kullanırsam bir sorun olur mu? Yoksa zaten stok fanları aynı mı 5600 ile? (Sonradan soğutucu alacağım)

2)Anakartım Ryzen 5 5600 destekliyor mu bir süre o anakartla idare edeceğim ve diğer sorum ekran kartını ve işlemciyi aldıktan sonra bir süre yeni bir parça alamayacağım 550W o sistemle sorun çıkartır mı?

3)3. sıra olarak PSU var. PSU ile ilgili sorum bu marka güvenilir mi ve ileriye dönük olması için 750W alıyorum belki NVIDIA'ya geçerim diye 750W yeter mi?

Anakart olarak B550M DS3H düşünüyorum.
Sonrası kolay zaten 16x2 RAM, kasa değişecek, kule tipi soğutucu, 2TB hard disk.

4)RAM'lar ile alakalı bir sorunum var. Biraz bütçe sorunu oluşuyor o yüzden şimdilik 8x2 alırsam daha sonra aynısından bulamam diye korkuyorum. Çünkü 8x4 yapmak istiyorum ama RAM'lar aynı olmazsa çalışmamasından korkuyorum.

5)Sıralama bu şekilde eğer PSU sorun çıkartacaksa ekran kartı, işlemci, PSU'yu aynı anda alıp sistemimde kullanabilir miyim? Anakartım bu 3'ünü destekler mi?

Geri
Yukarı