Sistemde Arıza Tespiti

MertDoğanForum

Centipat
Yeni bir sistem topladım, ilk aldığımdan beri bir gariplik seziyordum. Bugün CS:GO açılmamaya başlayınca iyice şüphelerim arttı. Bir sistemde hangi parçanın bozuk olduğunu nasıl tespit edebilirim?
Yaşadığım sorunlar neler?
Bilgisayarı ilk formatladığım zaman 2 veya 3 defa ekranımda görüntü gidiyor, sonra birden biçak gibi kesiliyor daha bu sorun yaşanmıyor.
Hatta bakın böyle kalıyor elimde fotoğraf yok ama forumda benzer bir sorun yaşayan varmış, aynı böyle kalıyor.
Monitörü daha 2 yıl olmadı alalı, 60 Hz sıradan bir monitör. Dediğim gibi sorun formattan sonra 2-3 defa oluyor ardından daha olmuyor.
(Bir çok kere format atıp bizzat denedim)
Keza sıvı soğutmada öyle, internette izlediklerime göre aşırı yavaş kalıyor. Kaç defa çıkarıp taktım içerisinde hiçbir şey yok. Zaten tüm parçalar yeni hala yavaş çalışıyor. Sebebini anlamış değilim.
Özetle, sistemimde bir arıza olduğu açık, bunu nasıl tespit edebilirim? 100% sonucu nasıl elde edebilirim?

ssss.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
HDMI'den bağlı ise evde bir uydu alıcı var ise ona bağlayıp bir dene monitörde bir sorun var mı diye sorun yok ise ekran kartından kaynaklanır GPU ve belleklerinden kaynaklanma durumu olabilir lehim çatlaması ile tabir ediliyordu sanırım garantisi var ise garantiye yolla.

HDMI'den bağlı ise evde bir uydu alıcı var ise ona bağlayıp bir dene monitörde bir sorun var mı diye sorun yok ise ekran kartından kaynaklanır GPU ve belleklerinden kaynaklanma durumu olabilir lehim çatlaması ile tabir ediliyordu sanırım garantisi var ise garantiye yolla.
Belleklere test yaptım, hiç bir sorun çıkarmadı. Gerek Windows testi olsun gerek 3ncü parti yazılımlar ile bir sorun çıkmadı. Ekran kartıda hiç bir sorun çıkarmıyor, ve bu sorun olduğu zaman kasa içerisinde ki RGB'lerde donuyor. Klavye, mouse vs. hepsi tepkisiz kalıyor. Ama sadece ilk formatta oluyor sonrasında olmuyor. Çok enteresan bir durum. Önereceğiniz bir tespit yöntemi var mı?

Ekran kartını test etmek için FurMark ya da ungine çalıştır.
Ama Driver'den de kaynaklanabilir bir önceki versiyon ile de testi yap.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı