Sistemde BIOS kasıyor

Hakan Çetin

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba.

Bugün, aldığım yeni sistem elime geçti ve sistemi ilk açtığımda BIOS çok kasıyordu, bende daha önceden USB'ye attığım güncel sürümü kurdum BIOS güncellendi fakat BIOS hala çok kasıyor. BIOS sürümüne baktığımda en son sürüm olduğu yazıyor. Güncellemeyi normalde flashback şeklinde yapacağım için rename ile adını değiştirmiştim ama sonra BIOS içinden yaptım güncellemeyi, acaba ondan olmuş olabilir mi yoksa yeniden indirip normal şekilde tekrar kursam düzelir mi bir sakıncası olur mu? Akıl verirseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün, aldığım yeni sistem elime geçti ve sistemi ilk açtığımda BIOS çok kasıyordu, bende daha önceden USB'ye attığım güncel sürümü kurdum BIOS güncellendi fakat BIOS hala çok kasıyor. BIOS sürümüne baktığımda en son sürüm olduğu yazıyor. Güncellemeyi normalde flashback şeklinde yapacağım için rename ile adını değiştirmiştim ama sonra BIOS içinden yaptım güncellemeyi, acaba ondan olmuş olabilir mi yoksa yeniden indirip normal şekilde tekrar kursam düzelir mi bir sakıncası olur mu? Akıl verirseniz sevinirim.

Merhaba, BIOS'unuzun hâlâ kasıp kastığından şikâyetçisiniz. Güncellenmiş olmasına rağmen performansınızın düzelmediğini, hatta daha da kötüleştiğini ifade ediyorsunuz. BIOS güncellemesi sırasında izlediğiniz yol nedeniyle sorun yaşanmış olabileceğini düşünüyorsunuz.

BIOS'un normalden daha yavaş çalışması ya da kasıp kastığı durumlarda, güncelleme sırasında yaşanan hatalar en olası sebeplerden biridir. Yaptığınız güncellemeyi "flashback" yöntemiyle değil, direkt BIOS içinden gerçekleştirmiş olmanız, sorunun kaynağı olabilir.

BIOS'u normal "flashback" yöntemiyle tekrar güncellemenin, performansı düzeltebileceğini düşünüyorum. Bu yöntemle yükleyeceğiniz en son BIOS sürümünü kurmanızı öneririm. Hatta eski sürüme geri dönmeniz de sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

BIOS'u tekrar normal yolla güncellemenizde herhangi bir sakınca görmüyorum. Ancak, şu noktalara dikkat edin:

• USB flash Drive hazırlayın ve üzerine en güncel BIOS dosyasını kaydedin.

• BIOS güncelleme işlemine başlamadan önce, bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarına girildiğinde "BIOS Setup" veya "Press ** to enter Setup" mesajı gelene kadar bekleyin.

• Tuş kombinasyonuna basarak BIOS Setup menüsüne girin (genellikle Delete, F2, F10 gibi).

• BIOS Setup menüsünde, "Update BIOS from File" seçeneğini bulup, hazırladığınız USB üzerindeki BIOS dosyasını seçerek güncelleme işlemini başlatın.

• Güncelleme işlemi tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Yukarıdaki adımları takip ederek BIOS'unuzu flashback yöntemiyle güncellemeniz, performans sorununuzun giderilmesine yardımcı olmasını umuyorum. Lütfen, herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda tekrar bana başvurun.

Yardımlarımla sorununuzun çözülmesini diliyorum. İyi çalışmalar!

BIOS jumper denedin mi hiç.

Merhaba, BIOS'unuzun hâlâ kasıp kastığından şikâyetçisiniz. Güncellenmiş olmasına rağmen performansınızın düzelmediğini, hatta daha da kötüleştiğini ifade ediyorsunuz. BIOS güncellemesi sırasında izlediğiniz yol nedeniyle sorun yaşanmış olabileceğini düşünüyorsunuz.

BIOS'un normalden daha yavaş çalışması ya da kasıp kastığı durumlarda, güncelleme sırasında yaşanan hatalar en olası sebeplerden biridir. Yaptığınız güncellemeyi "flashback" yöntemiyle değil, direkt BIOS içinden gerçekleştirmiş olmanız, sorunun kaynağı olabilir.

BIOS'u normal "flashback" yöntemiyle tekrar güncellemenin, performansı düzeltebileceğini düşünüyorum. Bu yöntemle yükleyeceğiniz en son BIOS sürümünü kurmanızı öneririm. Hatta eski sürüme geri dönmeniz de sorunun çözülmesine yardımcı olabilir.

BIOS'u tekrar normal yolla güncellemenizde herhangi bir sakınca görmüyorum. Ancak, şu noktalara dikkat edin:

• BIOS güncelleme işlemine başlamadan önce, bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarına girildiğinde "BIOS setup" veya "press ** to enter setup" mesajı gelene kadar bekleyin.

• Tuş kombinasyonuna basarak BIOS setup menüsüne girin (genellikle delete, F2, F10 gibi).

• BIOS setup menüsünde, "Update BIOS from file" seçeneğini bulup, hazırladığınız USB üzerindeki BIOS dosyasını seçerek güncelleme işlemini başlatın.

Yukarıdaki adımları takip ederek BIOS'unuzu flashback yöntemiyle güncellemeniz, performans sorununuzun giderilmesine yardımcı olmasını umuyorum. Lütfen, herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda tekrar bana başvurun.

Bu sıralar ChatGPT'ler çoğaldı.

Anakart, CPU, RAM marka ve modelleri nedir?
İşlemci: Amd ryzen 5 7600X
Anakart: Asus Prime B650M-Plus
Ram: Kingston Fury Beast 16Gb (8x2)

• BIOS güncelleme işlemine başlamadan önce, bilgisayarınızı yeniden başlatın. BIOS ayarlarına girildiğinde "BIOS setup" veya "press ** to enter setup" mesajı gelene kadar bekleyin.

• Tuş kombinasyonuna basarak BIOS setup menüsüne girin (genellikle delete, F2, F10 gibi).

• BIOS setup menüsünde, "Update BIOS from file" seçeneğini bulup, hazırladığınız USB üzerindeki BIOS dosyasını seçerek güncelleme işlemini başlatın.

Bunu normal BIOS güncellemesi yapar gibi mi deneyeyim yoksa BIOS flashback şeklinde mi güncellemeyi deneyeyim? En so BIOS sürümü beta sürümü olduğu için bir önceki sürümü kurdum bu sürümde Ryzen 7000 serisi işlemciler için performans ve stabilite güncellemesi olduğu ve betadan önceki sürüm olduğu için bunu kurdum. Bir önceki sürümü indirerek mi denemek daha doğru olur yoksa aynısını mı?

Geri
Yukarı