Sistemde darboğaz sorunu

Leonteus

Hectopat
Daha fazla  
Alta hem yaptığım becnhmark hem de yaparken değerlerin SS'ini aldım.
Öncelikle ortalama altında bir donanımın olduğunun farkındayım, bunu olabilecek en iyi şekilde kullanmak istiyorum.
Benchmark yaparken(SS'de de görebilirsiniz) GPU %100 çalışırken CPU %20'ler de
Userbenchmark'a baktığımda sorun GPU'da gibi ama tam anlamadım.
Sizden ricam şu ben bu bilgisayara çok fazla para harcamadan gerekirse 1-2 parçasını değiştirip daha stabilize bir hala getirmek istiyorum yardımcı olur musunuz?

Sistemde darboğaz olsa olsa ekran kartının işlemciye yaptığı çok küçük bir darboğazdır. Onun dışında ekran kartının %99 çalışıp işlemcinin %20'lerde gezmesi gayet doğal. 2C/4T işlemci sonuçta. 2C/2T olsaydı %50 falan olabilirdi.
teşekkür ederim o zaman sandığım kadar bir program yok. Yükseltmek istesem ne tavsiye edersiniz
Darboğaz tam tersi durumda olur hocam. Bunun dışında ekran kartın çok düşük seviye bir ekran kartı hocam. Bundan dolayı oluyordur muhtemelen.
Yükseltmek için ne önerirsin ?

Başka sorun var mıdır bilemem ama dar boğaz olmadığına emin olmak istiyorsan FurMark ile test et. Çok kısa olmasın ve bak eğer ekran kartı kullanımı 100% olmuyorsa dar boğaz olabilir. Burada gözüken olmadığı ve 98% civarları normaldir illaki 100% olması gerekmez.

Başka sorun var mıdır bilemem ama dar boğaz olmadığına emin olmak istiyorsan FurMark ile test et. Çok kısa olmasın ve bak eğer ekran kartı kullanımı 100% olmuyorsa dar boğaz olabilir. Burada gözüken olmadığı ve 98% civarları normaldir illaki 100% olması gerekmez.

Bu ara %100 oluyor hep ben SS alırken %99'a düşmüş sadece :D

Darboğaz attığınız görüntüde yok. Darboğaz tam tersi olur. Ekran kartın %100 olması güzel bir şey. Darboğazın olması için ekran kartı yük altındayken %70 %40'lara düşüp. İşlemci %100 ulaşırsa eğer darboğaz olur. İşlemciniz %100 olmadıkça darboğaz yoktur.

FurMark'da testi yaptım 70 dereceye kadar çıkıyor orada sabitliyor.
1366X768 2X MSAA'da yaptım testi GPU çoğunlukla 100'de arada 99A iniyor.
Darboğaz attığınız görüntüde yok. Darboğaz tam tersi olur. Ekran kartın %100 olması güzel bir şey. Darboğazın olması için ekran kartı yük altındayken %70 %40'lara düşüp. İşlemci %100 ulaşırsa eğer darboğaz olur. İşlemciniz %100 olmadıkça darboğaz yoktur.
Anladım teşekkür ederim peki daha iyi performans alamam için yükseltmede ne önerirsiniz?

FurMark'da testi yaptım 70 dereceye kadar çıkıyor orada sabitliyor.
1366X768 2X MSAA'da yaptım testi GPU çoğunlukla 100'de arada 99A iniyor.

Anladım teşekkür ederim peki daha iyi performans alamam için yükseltmede ne önerirsiniz?

Ryzen 5 1600 ya da Ryzen 5 1600 AF ikisinin arasındaki fark biri 14 nanometre diğeri 12 nanometre hangisini istersen Ryzen 5 öneririm ama minimum Ryzen 5 1600 almanı tavsiye ederim. Ekran kartı olarak RX 570 alabilirsin ya da GTX 1060 ya da GTX 1050 Ti alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı