Sistemde disk kullanımı 100% olup donuyor

YUSUF DEMİRAL

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba Technopat Sosyal üyeleri, ben disk kullanımıyla ilgili bir sorun yaşıyorum. Opera, Chrome, Steam gibi programları açarken disk kullanımı %100 oluyor ve 7-8 saniyelik bir takılmadan sonra açtığım programlara erişebiliyorum. 7 8 saniyelik takılma sürecinde imleci hareket ettirebiliyorum ancak açtığım programda hiçbir yere tıklayamıyorum, sanki program yanıt vermiyor. Sorunun bundan kaynaklı olduğunu düşündüğüm bir şey de var. Mesela örnek olarak Opera'yı açarken disk kullanımı %100 olduğunda Opera diskin 4-16 MB/sn arasında bir değeri kullanıyor. Ancak Steam programını çalıştırırken %100 olduğunda Steam diskin yaklaşık 64 MB/sn'sini kullanıyor. Sanki Opera'yı açarken Windows ona 16 MB/sn'lik bir sınır vermiş de Steam'e 64 MB/sn'lik bir sınır vermiş gibi. Birkaç tane çözüm denedim ama hiçbiri bir işe yaramadı.

Sistem:
Core i3 10100F
GTX 1050 Ti
500GB 7200RPM HDD
8 GB 3000MHz RAM
Gigabyte H410M H Anakart
Windows 10 işletim sistemi

Not: Ekran kartımı ve harddiskimi daha önceki sistemimde kullanıyordum o sistemden alıp şu an kullandığım sisteme taktım. Önceki bilgisayarımda böyle bir sorun yoktu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir önceki sistemde de Windows 10 kullanıyordum. Aynı harddisk ama bunda sorun çıkarıyor.

Hizmetlerden WSearch i özelliklerden devre dışı yapıp yeniden başlatın, İşlemciyi ve diski meşgul eden uygulamaları durdurun, bunlar belki işini görür. Chkdsk komutu var fakat sizin derdinize derman olur mu emin değilim o yüzden kesin bir şey demek istemiyorum.

Geri
Yukarı