Sistemde fan konumlandırması

heallish

Femtopat
Yer
Edirne
Daha fazla  
Meslek
Serbest Meslek
Arkadaşlar merhaba;

2 Gün önce hazır PC toplattım QP Bilişim'den.

Hazır sistem üzerinde önerilenlerin dışında sadece M.2 SSD hafıza yükseltme, RAM MHz yükseltme ve sıvı soğutucu ekledim. " Hazır sistemin izin verdikleri üzerinde değişiklik yaparak "

Bilgisayar montaj işlemi bittikten sonra toplayan arkadaş bana ulaşarak aldığım sıvı soğutmanın kasanın üst kısmına uymadığını, bu sebep ile önde bulunan 3 emme fanından 2 tanesini alıp üst kısma egzoz fan olarak yerleştirdiğini ve sıvı soğutmayı da mecburen ön tarafa koyduklarını belirttiler. PC'yi test ettiklerinde ve Max yükte işlemci 50 derece ekran kartı da Max 61 derece sıcaklık gördü ve bu değerleri geçmediğini belirttiler.

Basit bir A4 kağıdı testi ile kasanın önüne getirdiğimde sıvı soğutmanın fanları A4'ü çekmedi; alttaki tek fan çekti, üst 2 ve arkadaki 1 fanda A4 kağıdını üfledi. Sanıyorum 1 emme fan 3 egzoz ve tam anlamı ile ne yaptığını bilmediğim 2 sıvı soğutma fanım var.

Görsele bakacak olursanız tam olarak bu şekilde:

Adsız.jpg

Kullanılan sıvı soğutma:

Sizce ne yapmalıyım?

Benim sistem 10 yıllık kuzey köprüsü işlemci gibi ısınıyor diye 8 cm'lik fan taktım üstüne CPU fanıyla yan yanalar. Ayrıca egzoz fanlarının güçlü olması emiş fanlarının yavaş olması iyidir içeride sıcak hava birikmez direk tahliye olur.

Herhangi bir sıkıntı yok. Fanlar ızgaradan dolayı A4 kağıdını çekemeyebilir.
Mantık olarak sıcak hava hafif olduğu için yukarı çıkacağından ve egzoz fanların konumları itibari ile sıcak hava iyi tahliye edileceği düşünüyorum. Ama bir takım testler gerçekleştirmem işlemci ve ekran kartına kısa sürede yük bindirmek ve bu sıcaklık değerlerini görmek için gerekli bir uygulama var mı ?

Mantık olarak sıcak hava hafif olduğu için yukarı çıkacağından ve egzoz fanların konumları itibari ile sıcak hava iyi tahliye edileceği düşünüyorum. Ama bir takım testler gerçekleştirmem işlemci ve ekran kartına kısa sürede yük bindirmek ve bu sıcaklık değerlerini görmek için gerekli bir uygulama var mı ?
Aida64 ve furmark bu konuda yeterlidir. Işlemciye ișkence testi istiyorsan prime 95 en iyisidir

Mantık olarak sıcak hava hafif olduğu için yukarı çıkacağından ve egzoz fanların konumları itibari ile sıcak hava iyi tahliye edileceği düşünüyorum. Ama bir takım testler gerçekleştirmem işlemci ve ekran kartına kısa sürede yük bindirmek ve bu sıcaklık değerlerini görmek için gerekli bir uygulama var mı?
Oyun içerisinde MSI Afterburner ile değerleri kendin izle. Bu tarz uygulamaları kullanmana gerek yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı