Sistemde HDMI takılıyken boot etmiyor

hollowdalton

Hectopat
Bilgisayarı HDMI çıkışı ile APU olarak kullanıyorum. Sistemde HDMI takılıyken açmak için Power butonuna bastığımda sistemdeki fanlar dönüyor dıt sesi gelmiyor, Windows'u boot etmiyor, bilgisayar açılmıyor.
Tekrar Power tuşuna basıyorum fanlar duruyor, HDMI'ı çıkartıp VGA kablosunu takıyorum, Power tuşuna bastığımda dıt sesi geliyor ve normal şekilde boot ediyor, Windows açılıyor. Sonra VGA kablosunu çıkartıp HDMI takarak devam edebiliyorum. Saçma gelecek ama defalarca denedim.
Sistemde HDMI takılıysa Power tuşuna basınca fanlar mal mal dönüyor boot etmiyor. Sizde benim gibi monitör ve kasa ne alaka, monitör olmasa bile açılması lazım diyeceksiniz. Aynen bende öyle diyorum ama teorik ve pratik tutmuyor çıldırtacak beni yav. Tekme tokat gireceğim kasaya. Eskiden Ryzen 3 2200G takılıydı ve hiç böyle bir problem yaşamamıştım. 1 hafta önce Ryzen 5 5600G aldım. 1 haftadır bu sorun var. Böyle saçma bir sorun başına gelen var mı? Çözdüyse yardımcı olursa sevinirim.

Belki bilgisayar açılıyordur da görüntü vermiyordur. Farklı bir HDMI kablosu varsa onunla bir dene gibi bir cümle söylemezseniz sevinirim. 20 yıldır sistem kurar ederim. Windows'un açılıp açılmadığını anlayabiliyorum.

Dostum kabul etmeyebilirsin ama kaliteli bir HDMI kablosu alman gerekiyor. Ha sorun kesinlikle kablo da değil diyorsan şunları yap;

-Bios güncelle
-Grafik kartını güncelle

Yukarıdakiler olmuyorsa mecbur kaliteli bir HDMI kablo alacaksın.

Dostum kabul etmeyebilirsin ama kaliteli bir HDMI kablosu alman gerekiyor. Ha sorun kesinlikle kablo da değil diyorsan şunları yap;

-BIOS güncelle.
-Grafik kartını güncelle.

Yukarıdakiler olmuyorsa mecbur kaliteli bir HDMI kablo alacaksın.

Kabul edip etmemekle ilgili değil. Sıfır pakette olan kaliteli 3 ayrı HDMI kablosuyla da değiştirdim. Senin mantığına göre kasaya monitör bağlı değilse hiçbir bilgisayar çalışmamalı. BIOS F62 sürüm, yani son sürüm. Grafik kartı yok APU olarak kullanıyorum, o da güncel.

Hala sorun devam ediyor.

Aynı sorunu ekran kartımın DP portunda yaşadım. Bilgisayarı açtıktan sonra DP'ye geçiyordum. Çok şey denedim, 2 farklı kablo kullandım olmadı. En sonunda Paugge VESA marka kablo aldım ve sorunum düzeldi. APU sistemde anakart ya da başka bir donanım kaynaklı da olabilir.
Bilemiyorum. Kaliteli kablolar pahalı almadan önce her şeyi dene yine de aklında bulunsun imkanın olursa dediğimi yaparsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu ekran kartımın DP portunda yaşadım. Bilgisayarı açtıktan sonra DP'ye geçiyordum. Çok şey denedim, 2 farklı kablo kullandım olmadı. En sonunda Paugge VESA marka kablo aldım ve sorunum düzeldi. APU sistemde anakart ya da başka bir donanım kaynaklı da olabilir.
Bilemiyorum. Kaliteli kablolar pahalı almadan önce her şeyi dene yine de aklında bulunsun imkanın olursa dediğimi yaparsın.

Aynı kabloyla yaklaşık 2 yıl boyunca R3 2200G kullandım. Hiç böyle bir sorunla karşılaşmadım. R5 5600G aldığımdan beri bu sorun var anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı